Stowarzyszenie Wikimedia Polska przy pomocy przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych i świata mediów wybiera swoje najciekawsze projekty i nagradza wolontariusza roku.
Pracujemy z wolontariuszami i dzięki wolontariuszom. Ich energia, pasja, wiedza i czas to zasoby, bez których nie moglibyśmy realizować naszej misji. Są bezcenne. To ważne, żebyśmy potrafili je docenić. Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie nagrody ProWikimedia. Otrzymają ją koordynatorzy i uczestnicy najciekawszych projektów realizowanych przez Wikimedia Polska oraz wolontariusz, który w najbardziej znaczący i inspirujący sposób działał w Stowarzyszeniu w minionym roku.
Korzenie nagrody sięgają 2010 roku, jednak miała ona wtedy zupełnie inny charakter – była to nagroda od twórców Wikipedii i jej projektów siostrzanych dla osób i instytucji, które w największym stopniu przyczyniły się do wspierania wolnej kultury w Polsce. Została ona po raz pierwszy (i jedyny) wręczona w kwietniu 2010 roku (wśród laureatów znaleźli się m.in. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Teatr Współczesny w Warszawie). Jednak jej formuła uległa wyczerpaniu i została zarzucona po zaledwie jednej edycji.
Do pomysłu nagrody ProWikimedia wróciliśmy dopiero w 2015 roku, odwracając jednak jej formułę – to osoby z instytucji i organizacji zewnętrznych miały wyróżnić wikimedian i projekty Stowarzyszenia. Dzięki temu z jednej strony zyskamy możliwość pokazania wolontariuszom jak wspaniałą pracę wykonują i podziękowania im za nią, z drugiej – za sprawą zewnętrznego jury – możemy z dystansu przyjrzeć się naszym projektom, ocenić ich słabe i mocne strony.
Nagroda przyznana zostanie w czterech kategoriach:
- ambasador wolnych treści w uznaniu dla projektu, który w znaczący sposób przyczynił się do promowania otwartości, wiedzy o wolnych licencjach i wolnej kulturze poza środowiskiem Wikimedia lub projektu, który pozyskał zasoby, na których znacząco skorzystały również instytucje, projekty, publikacje zewnętrzne wobec Wikimediów.
- efektywne pozyskiwanie treści – przyznawana w uznaniu dla projektu, który wyróżnia się wysokim stosunkiem jakości i ilości pozyskanych treści w stosunku do poniesionych kosztów.
- pionier pozyskiwania wolnych treści – dla projektów i ich koordynatorów, którzy wykazali się nowatorstwem, oryginalnością i kreatywnością w zakresie pozyskiwania nowych zasobów dla projektów Wikimedia.
- nagroda dla Wolontariusza Roku
W trzech pierwszych kategoriach pod uwagę zostały wzięte projekty, które zrealizowane zostały w ciągu ostatnich czterech lat, kandydatów na wolontariusza roku ocenialiśmy na podstawie ich działań w 2014.
Koordynatorzy nagrodzonych projektów i Wolontariusz Roku otrzymają pamiątkowe statuetki. Wolontariuszowi zostanie ponadto wręczona nagroda-niespodzianka.
Wyboru nagrodzonych dokonała Komisja Konkursowa, złożona z osób przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych i świata mediów. Są to osoby, którym bliska jest nasza misja upowszechniania wiedzy i działanie na rzecz wolnej kultury i które jednocześnie potrafią kompetentnie i wnikliwie ocenić nasze działania, spoglądając na nie z różnych punktów widzenia. W naszym jury znaleźli się – Hanna Staszewska z Archiwum Państwowego w Poznaniu, Maria Świerżewska-Franczak z Zachęty – Narodowej Galerii sztuki, Jan Stradowski – dziennikarz zajmujący się m.in. tematyką naukową i związaną z nowymi technologiami, Marcin Wilkowski z Fundacji Nowoczesna Polska oraz Wojciech Pędzich, przedstawiciel zarządu Stowarzysznia Wikimedia Polska. Pomocą merytoryczną i organizacyjną służyła Natalia Szafran-Kozakowska, kierowniczka Biura Prasowego Stowarzyszenia, inicjatorka reaktywacji nagrody ProWikimeida w nowej formule.
Spotkanie jury odbyło się 26 maja 2015 roku w Warszawie. Przez kilka godzin jurorzy omawiali projekty, spierali się i zgadzali, próbując dokonać niełatwego wyboru najlepszych z najlepszych. Poziom dyskusji był bardzo wysoki – każda decyzja jury poprzedzona była długą wymianą różnorodnych argumentów, dzięki czemu obecni przedstawiciele Stowarzyszenia otrzymali cenne, wnikliwe, inspirujące i niekiedy zaskakujące oceny działań Wikimedia Polska. Ostatecznie wszystkich zwycięzców wybrano jednogłośnie.
Jednak na ogłoszenie decyzji jury trzeba będzie jeszcze poczekać do ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się 13 czerwca o godzinie 19.00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość!
Więcej informacji:
* o nagrodzie na stronie Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Warto na blogu i na stronie Stowarzyszenia podac werdykt tegorocznej edycji nagrody.
Pingback: Rozdanie nagrody ProWikimedia 2015 — Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska