Flaga Wielkiej Brytanii w proporcjach 1:2
English version

Z przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję konkursu “Wiki Lubi Zabytki”. Jest to otwarty konkurs fotograficzny, do którego zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji “Wiki Lubi Zabytki” trafi do międzynarodowego finału konkursu Wiki Loves Monuments, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów.

 

Celem konkursu jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków Polski i świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie. 

Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane - zupełnie za darmo - m.in. w celach edukacyjnych czy promocyjnych.

Mimo tego, że konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością, to pamiętajmy, że zabytków nieruchomych w Polsce jest prawie 80 tys., więc praca polegająca na udokumentowaniu naszego dziedzictwa jest nadal nieskończona, podobnie jak zgromadzenie sumy ludzkiej wiedzy. Udział w konkursie mogą wziąć zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Z jeszcze większą ciekawością czekamy jednak na zdjęcia mniej oczywistych i znanych budynków, które potrzebują oka dobrego fotografa, żeby móc odkryć przed nami swoje piękno. W Wiki Lubi Zabytki okazja do fotograficznego wykazania się i pokazania światu piękna polskiego dziedzictwa kulturowego jest naprawdę wyjątkowa. Najlepsze fotografie trafią pod obrady międzynarodowego jury, a nagrodzone zdjęcia będzie oglądać cały świat, tak jak zdjęcie kościoła ewangelickiego w Stawiszynie Mariana Naworskiego z 2019 roku! Wiele zabytków nadal czeka na fotograficzne odkrycie, tak że aparaty w dłoń i do dzieła.”

- mówi o zeszłorocznej edycji konkursu Kamila Neuman, menadżerka ds. Otwartej Kultury ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

„Zależy nam, żeby pozyskane zdjęcia miały walor nie tylko estetyczny, ale też encyklopedyczny. Mają zachwycać, ale też edukować, uchwycone zabytki muszą znajdować się w rejestrze zabytków. Dlatego nasze jury składa się z osób, które nie tylko zajmują się fotografią, ale też są wikipedystami i wikipedystkami. Ocenią nie tylko walory techniczne i estetyczne fotografii, ale też to, czy będą też dobrze służyć Wikipedii, jej czytelnikom i czytelniczkom.”

- dodaje Kamila Neuman

Przydatne linki

Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Konkurs trwa od 1 do 30 września.

ZOBACZ PORADNIK #JAKROBIĆZDJĘCIA
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/Poradnik

ZOBACZ REGULAMIN KONKURSU

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU WIKI LUBI ZABYTKI 2022

ZAŁADUJ ZDJĘCIA

Wiki Lubi Zabytki

WIKI LUBI ZABYTKI 2023 - JURY

Ewa Caban

Architektka, zawodowo zajmuje się zabytkami materialnymi i niematerialnymi, kierowniczka działu Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (dawny Regionalny Instytut Kultury); wcześniej zastępczyni Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (1999–2006) i p.o. Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (2006–2007). Autorka artykułów dotyczących dziedzictwa kulturowego regionu, autorka i współautorka licznych dokumentacji konserwatorskich.
Wikipedystka od 2011 roku, Popularyzatorka idei otwartej wiedzy, członkini Stowarzyszenia Wikimedia Polska, redaktorka Wikipedii, Wikisłownika i Wikiźródeł. Organizatorka warsztatów edycyjnych „Piątki z Wikipedią” odbywających się w Katowicach od 2018 roku. Wikitrenerka. W ramach GLAM współpracowała m.in. z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w Poznaniu i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Jacek Durski

Fotograf, informatyk, wykładowca.
Ukończył krakowską Akademię Fotografii. Od 2014 publikuje zdjęcia w różnych wydawnictwach, a od 2019 roku jego prace można oglądać na wystawach fotograficznych (indywidualnych oraz zbiorowych).
Lubi fotografować architekturę, obiekty postindustrialne; tworzy cykle o tematyce społecznej. Jego zdjęcia były wielokrotnie wystawiane i wyróżniane na ogólnopolskich festiwalach fotografii.
Z Wikipedią związany od ponad 18 lat. Od 2014 prowadzi Projekt szkolny i akademicki/XLO. Współtwórca projektu Katowice.

Aleksander Małachowski, ps. Hashtagalek

Fotograf architektury, magister sztuki, współtwórca kursu ProjektFotografia.pl. Obserwując rzeczywistość koncentruje się na geometrii, symetrii oraz minimalizmie. Absolwent Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Potrójny finalista konkursu Artystyczna Podróż. Współautor wystawy "ATypical". Twórca słynnej pracy "Polska Gościnność", która w 2022 roku stała się jednym z symboli solidarności Polski z Ukrainą oraz wsparła działania Polskiej Akcji Humanitarnej.
W 2019 roku został nagrodzony stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w fotografii.
Ambasador Samsunga. Tworzył zdjęcia dla takich marek jak: Uber, Żabka, Mastercard, ECHO Investment, PURO Hotels, Canon, ERGO Hestia czy Skanska.

Kamila Neuman

Prawniczka z wykształcenia, przez wiele lat związana z instytucjami kultury gdzie m.in. koordynowała wystawy i współpracowała z artystami. Z pasji fotografka.Laureatka m.in. konkursu z okazji 20-lecia FOTOJOKER w Polsce, zaangażowana w działania kolektywu fotografek TiT Collective.
Aktywna użytkowniczka i edytorka projektu Wikimedia Commons, entuzjastka wolnych multimediów, na co dzień menadżerka ds. Otwartej Kultury w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska.
Koordynatorka konkursu fotografii naukowej Wiki Science Competition 2021 oraz konkursu Wiki Lubi Zabytki 2022.

Ola Wysocka

Z wykształcenia socjolożka.
Miłośniczka podróży, zwłaszcza tych bez planu. Fanka kamperów, fotografowania, kotów, dobrych książek i seriali.
Autorka profilu @8.stop na Instagramie i bloga osiemstop.pl, na którym opisuje swoje podróże po Polsce i po świecie.
Prowadziła podcast "Podróże na 8 stóp" dla TokFM. Publikuje felietony w tygodniku POLITYKA.
Wiceprezeska Fundacji K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali.

PARTNERZY MEDIALNI
Wiki Lubi Zabytki 2023

Obserwujemy, analizujemy i przede wszystkim dzielimy się tym, co w historii najciekawsze i tym, co najważniejsze. Pobudzamy do dyskusji i inspirujemy. Historia nie jest nudna – jeśli jest dobrze opowiedziana. A na tym akurat się znamy!

Największy portal fotograficzny w Polsce

Podcast i blog dla fotografów, którym zależy na rozwoju umiejętności fotograficznych, marketingowych i biznesowych.

Logo Polskie Szlaki.pl

Popularny blog turystyczny opisujący głównie atrakcje w Polsce.

Fotografie nagrodzone w 2022 r

Kontakt

Jacek Broda
jacek.broda@wikimedia.pl

koordynator konkursu

Dla mediów

Press Pack

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt