Wikimedia Polska

English version

Wiki Lubi Zabytki 2024

O konkursie

Z przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję konkursu “Wiki Lubi Zabytki”. Jest to otwarty konkurs fotograficzny, do którego zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji “Wiki Lubi Zabytki” trafi do międzynarodowego finału konkursu Wiki Loves Monuments, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów.

Celem konkursu jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków Polski i świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie.

Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane – zupełnie za darmo – m.in. w celach edukacyjnych czy promocyjnych.

Konkurs trwa od 1 do 30 września.

Mimo tego, że konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością, to pamiętajmy, że zabytków nieruchomych w Polsce jest niemal 90 tys., więc praca polegająca na udokumentowaniu naszego dziedzictwa jest nadal nieskończona, podobnie jak zgromadzenie sumy ludzkiej wiedzy. Udział w konkursie mogą wziąć zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Z jeszcze większą ciekawością czekamy jednak na zdjęcia mniej oczywistych i znanych budynków, które potrzebują oka dobrego fotografa, żeby móc odkryć przed nami swoje piękno. W Wiki Lubi Zabytki okazja do fotograficznego wykazania się i pokazania światu piękna polskiego dziedzictwa kulturowego jest naprawdę wyjątkowa. Najlepsze fotografie trafią pod obrady międzynarodowego jury, a nagrodzone zdjęcia będzie oglądać cały świat, tak jak zdjęcie kościoła ewangelickiego w Stawiszynie Mariana Naworskiego z 2019 roku! Wiele zabytków nadal czeka na fotograficzne odkrycie, tak że aparaty w dłoń i do dzieła.

Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

Nieoczywiste Śląskie

Kolejny rok z rzędu, w konkursie zostaną również przyznane nagrody specjalne w kategorii Nieoczywiste Śląskie, organizowanej w partnerstwie z Instytutem im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. W jej ramach nagrodzone zostaną trzy zdjęcia pokazujące zabytki województwa śląskiego.

Zdjęcia oceniane będą pod względem nieszablonowego podejścia do tematu (np. sfotografowanie znanego zabytku z nieznanej strony) lub odkrywczej perspektywy (zdjęcia mało znanych zabytków np. znajdujących się w niedużych miejscowościach lub na obszarach wiejskich) albo też niestereotypowego przedstawienia Śląska (np. zabytkowe parki czy pałace).

Odkryjcie swoje Śląskie! Liczymy na Waszą pomysłowość w ujęciu tematu.

JURY 2024

Ewa Caban

Ewa Caban

Architektka, zawodowo zajmuje się zabytkami materialnymi i niematerialnymi, kierowniczka działu Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (dawny Regionalny Instytut Kultury); wcześniej zastępczyni Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (1999–2006) i p.o. Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (2006–2007). Autorka artykułów dotyczących dziedzictwa kulturowego regionu, autorka i współautorka licznych dokumentacji konserwatorskich.
Wikipedystka od 2011 roku, Popularyzatorka idei otwartej wiedzy, członkini Stowarzyszenia Wikimedia Polska, redaktorka Wikipedii, Wikisłownika i Wikiźródeł. Organizatorka warsztatów edycyjnych „Piątki z Wikipedią” odbywających się w Katowicach od 2018 roku. Wikitrenerka. W ramach GLAM współpracowała m.in. z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w Poznaniu i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Jacek Durski

Jacek Durski

Fotograf, informatyk, wykładowca. Ukończył krakowską Akademię Fotografii. Od 2014 publikuje zdjęcia w różnych wydawnictwach, a od 2019 roku jego prace można oglądać na wystawach fotograficznych (indywidualnych oraz zbiorowych). Lubi fotografować architekturę, obiekty postindustrialne; tworzy cykle o tematyce społecznej. Jego zdjęcia były wielokrotnie wystawiane i wyróżniane na ogólnopolskich festiwalach fotografii. Z Wikipedią związany od niemal 20 lat. Od 2014 prowadzi Projekt szkolny i akademicki/XLO. Współtwórca projektu Katowice. Prowadzi zajęcia i plenery fotograficzne ze studentami WSTI w Katowicach.

Radosław Gajda

Radosław Gajda

Architekt, wykładowca, youtuber, Warszawiak Roku 2023. Uczył historii architektury i sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Europejskiej Akademii Sztuk. Po zakończeniu kariery akademickiej zaczął tworzyć program o architekturze GOOD IDEA na YouTube. Jest współautorem popularnej książki „Archistorie” oraz autorem zbioru esejów „Cztery wymiary architektury”i kryminału architektonicznego “Koszykowa 55”. Ma na koncie także publikacje naukowe. Za popularyzację architektury został przez Prezydenta RP odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Krzysztof Koszewski

Krzysztof Koszewski

Doktor habilitowany inżynier architekt, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Rady Programowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa w latach 2014-17. Autor monografii pt. „Obrazy architektury. Reprezentacje idei architektonicznej w kontekście współczesnej kultury wizualnej“; autor i współautor publikacji oraz członek zespołów badawczych zajmujących się zastosowaniem nowych technologii w architekturze, zarządzaniem wiedzą o dziedzictwie architektonicznym, informacyjnymi i komunikacyjnymi aspektami procesu twórczego. Na macierzystym wydziale prowadzi zajęcia z komunikacji wizualnej.

Fotograf, realizujący się w tematyce miejskiej i architektonicznej. Laureat pierwszej nagrody w konkursie fotograficznym „Pekin w oczach obcokrajowców” w 2017, współautor zbiorowego albumu fotograficznego „Streets of London” wyd. teNeues.

Kamila Neuman

Kamila Neuman

Prawniczka z wykształcenia, przez wiele lat związana z instytucjami kultury gdzie m.in. koordynowała wystawy i współpracowała z artystami. Z pasji fotografka.Laureatka m.in. konkursu z okazji 20-lecia FOTOJOKER w Polsce, zaangażowana w działania kolektywu fotografek TiT Collective. Aktywna użytkowniczka i edytorka projektu Wikimedia Commons, entuzjastka wolnych multimediów, na co dzień menadżerka ds. Otwartej Kultury w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska. Koordynatorka konkursu fotografii naukowej Wiki Science Competition 2021 oraz konkursu Wiki Lubi Zabytki 2022.

Natalia Szcześniak

Natalia Szcześniak

Architektka i urbanistka, youtuberka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiowała także scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współautorka bestsellerowej książki Archistorie. Od 2014 roku współtworzy program GOOD IDEA, w którym popularyzuje wiedzę o architekturze, sztuce i przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni i współautorka platformy e-learningowej i kursów online GOOD IDEA, w tym kursu „Jak wybrać mieszkanie” pomagającego odnaleźć się na trudnym rynku mieszkaniowym. Wydawczyni książki Cztery wymiary architektury.

Wszystkie płaszczyzny jej aktywności łączy działanie na rzecz lepiej zaprojektowanego świata – od mądrej lokalizacji wieżowców po równy dostęp do publicznych toalet. Za działalność popularyzatorską odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Fotografie nagrodzone w 2023 r

Kategoria: Najlepsza pojedyncza fotografia

Zwycięskie prace

Miejsce 1

Frombork, Wieża Radziejowskiego (dzwonnica)

Autor: Piotr Łotocki

Miejsce 2

 Izby, Cerkiew św. Łukasza, ob. kościół rzymsko – katolicki,

Autor: Szymon Muszański

Miejsce 3

Zabytkowy park pałacowy w Pokoju,

Autor: Henryk Niestrój

Wyróżnienia

Wyróżnienie 1

Dawna synagoga przy ul. Stawnej w Poznaniu, napis na elewacji,

Autor: Michalpe96

Wyróżnienie 2

Zabytkowy park pałacowy w Pokoju,

Autor: Henryk Niestrój

Wyróżnienie 3

Kraków, Kopiec Kościuszki w Krakowie,

Autor: Pawelsuder

Wyróżnienie 4

Smolnik, Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku,

Autor: Szymon Muszański

Wyróżnienie 5

 Kraków, kościół archiprezbiterialny
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie,

Autor: Michalpe96

Wyróżnienie 6

Świdnica, Kościół Pokoju w Świdnicy,

Autor: Henryk Niestrój

Wyróżnienie 7

 Karpacz, Cmentarz przykościelny w Karpaczu,

Autor: Robert Melon

Kategoria: Nieoczywiste Śląskie

Miejsce 1

Przybynów, Kościół św. Mikołaja w Przybynowie,

Autor: Patryk Fiutek

Miejsce 2

Podzamcze, Ruiny zamku Ogrodzieniec,

Autor: Edyta Kuciel

Miejsce 3

Bytom, wieża wodna tzw. zegarowa w Bytomiu (na wprost, Q117693534) i dziedziniec; widok przez okno, zauważalne niedoskonałości i zabrudzenia starej szyby,

Autor: Adrian Tync

Kontakt

Katarzyna Makowska

Menadżerka ds. otwartej nauki

katarzyna.makowska@wikimedia.pl

Dla mediów

Kontakt

Jolanta Drzewakowska
Menadżerka ds. komunikacji i PR

jolanta.drzewakowska@wikimedia.pl

Pobierz