Bądź na bieżąco!

Biuletyn Wikimedia Polska nr 8/2020

Największy konkurs fotograficzny świata “Wiki Lubi Zabytki” powraca!

To ten czas – kolejna edycja Wiki Lubi Zabytki wystartowała. Do 30 września czekamy na Wasze zdjęcia dokumentujące polskie zabytki i pomagające ilustrować Wikipedię!

Zasada jest prosta – fotografujcie zdjęcia z rejestru zabytków, ładujcie je do Wikimedia Commons, pomagajcie ilustrować Wikipedię i… wygrywajcie nagrody. A dodatkowo 10 najlepszych zdjęć z polskiego etapu konkursu trafi do międzynarodowego finału „Wiki Loves Monuments”. W zeszłym roku polskie zdjęcie wygrało ten etap, może i w tym roku się uda?

Wiki Lubi Zabytki
Logo Wiki Lubi Zabytki, Lusitania, CC BY-SA 3.0

W tym roku konkurs wspierają nasi partnerzy, którzy opiekują się kategoriami tematycznymi i wyłonią w nich zwycięzców:

W tym roku mamy dla Was wspaniałe nagrody – vouchery do sklepów fotograficznych o wartości nawet do 1800 złotych.

Zapraszamy Was do udziału – zdjęcia nie muszą być wykonane w czasie trwania konkursu, możecie więc przetrząsnąć swoje domowe archiwa fotograficzne!

Konkursy i akcje edycyjne

Za nami Wikipedia na zastępstwie, konkurs na rozbudowę haseł powiązanych z polską podstawą programową. W wyniku konkursu stworzono 19 nowych haseł, a rozbudowano 12, a do Wikipedii dodano łącznie 216 425 znaków. Złożone z nauczycieli i wikipedystów jury ogłosiło głównym zwycięzcą konkursu Ironupiwadę, autora imponującego hasła o adaptacjach filmowych. W ramach nagrody będzie on mógł wybrać szkołę, do której trafią materiały edukacyjne o wartości 2000 złotych. Gratulujemy!

Tymczasem rozpędza się Miesiąc Wyróżnionego artykułu, czyli wielka akcja doskonalenia haseł. Już 25 artykułów zostało zgłoszonych do odznaczenia medalem lub tytułem Dobrego Artykułu od początku akcji. Czekamy na więcej, a dla autorów mamy odznaki na stronę dyskusji. Zapraszamy do udziału!

Jesień z wikiedukacją

Wrzesień to nie tylko początek szkoły, ale też początek inicjatyw edukacyjnych w Wikimediach. We wrześniu spotkaliśmy się z przedstawicielami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i omówiliśmy koncepcję szeroko rozumianej wikiedukacji. Zawita ona na Wydział Historii i inne Wydziały UAM oraz na nową Szkołę Nauk Humanistycznych UAM i w klasach akademickich uczelni. To dla nas okazja opracowania ścieżki, jaką powinni przechodzić nauczyciele akademiccy i studenci, żeby tworzyć dobre jakościowo projekty akademickie, zgodne z zasadami Wikipedii.

Trwają też intensywne przygotowania do edukacyjnej konferencji zdalnej, pt. „Współpraca w edukacji cyfrowej”, która odbędzie się 24 października w godz. 10.00-16.00. Swoje wystąpienia wstępnie potwierdzili już eksperci m.in. z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Szkoły Edukacji, a także eksperci od edukacji filmowej i specjaliści związani z edukacją demokratyczną. Będzie to pierwsza część z cyklu wydarzeń pt. Jednodniówka edukacyjna. Mamy nadzieję, że będziecie z nami!

Wirtualna dziewiętnastka polskiej Wikipedii!

26 września 2001 roku Paweł Jochym i Krzysztof Jasiutowicz założyli encyklopedię, która wyrosła na jedną z 10 największych Wikipedii na świecie. Zazwyczaj rocznica tego wydarzenia była to nas okazją do spotkania na żywo i wspólnego zjedzenia urodzinowego torcika. W tym roku, po raz pierwszy, będziemy obchodzić te urodziny zdalnie. Co w programie? Quiz z wiedzy o Wikipedii (z nagrodami!), wspólne zdmuchiwanie świeczek (świeczki we własnym zakresie) i… pogaduchy o Wikipedii i wikisprawach. Do zobaczenia 26 września o godz. 18.00!

Więcej wsparcia społeczności!

Do zespołu Wikimedia Polska dołączyła Paulina Studniczka, która od 1 września będzie pełnić rolę młodszej specjalistki ds. wspierania społeczności. Paulina, którą możecie nazywać Foką, wnosi ze sobą nie tylko niewiarygodną energię, ale też lata doświadczenia w wolontariacie i koordynacji wolontariatu. W organizacji zajmie się m.in. wsparciem konkursów i zespołów wolontariuszy, w tym naszych wiki-szkoleniowców. Witamy na pokładzie, Paulino!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tym, czym się z Pauliną zajmujemy, zapraszamy Was na Otwarte Spotkania Wspierania Społeczności, w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Zobaczycie podsumowanie naszej pracy za dany miesiąc i będziecie mogli z nami porozmawiać o nich lub o tym, czego w Wikipedii potrzebujecie. Najbliższe spotkanie odbędzie się 1 października o godz. 19.00. Link pojawi się na tablicach ogłoszeń projektów i listach dyskusyjnych.

Żegnamy Anię Matusiak

W ubiegłym miesiącu zakończyliśmy współpracę z Anią Matusiak, która pracowała z nami jako koordynatorka ds. administracyjnych.

Ania była z nami przez długie lata, niemal od początku istnienia organizacji. Wielu z Was kontaktowało się z nią przy okazji przeróżnych działań stowarzyszenia, konferencji, rozsyłek nagród i wielu innych okazji. Wielu z Was na pewno też pomogła lub przeprowadziła przez – często dość zawiłe – procedury księgowe.

Za te długie lata pracy serdecznie Ani dziękujemy i trzymamy kciuki za jej dalszą ścieżkę zawodową.

Wydarzenia i edytony

 • więcej Chorzowa w Wikipedii – 29 sierpnia miała miejsce kolejna odsłona wikimediowych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Tym razem uczestnicy i uczestniczki odbyli warsztaty z ładowania zdjęć do Wikimedia Commons
 •  5 września w Studio BWA Wrocław odbył się kolejny edyton Kolektywu Kariatyda, tym razem poświęcony fotografkom. Edytonowi towarzyszyło szkolenie dla nowych użytkowników.
 • ruszyła Akademia Platońska – Letnia Szkoła Platonizmu! W dniach 27.08-2.09.2020 w Lanckoronie spotkają się uczestnicy i uczestniczki oraz Profesorowie i Profesorki z Polski, Włoch, Hiszpanii i USA, by wziąć udział w edycyjnej przygodzie. Wezmą oni udział w projekcie WikiPlaton, mającym na celu uzupełnienie w Wikipedii wiedzy z zakresu filozofii, w tym szczególnie powiązanych z platonizmem, Platonem i jego dialogami.

Więcej Wikimediów w instytucjach kultury!

Główna czytelnia Biblioteki Narodowej w Warszawie, Svobodat / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Do grona instytucji współpracujących z Wikimedia Polska dołącza Zamek Królewski na Wawelu. Dzięki współpracy do Wikimedia Commons trafią zasoby znajdujące się w kolekcji instytucji. Za nami już pierwsze szkolenia dla pracowników instytucji, a nawet pierwszy udostępniony plik: obraz „Wawel” Edwarda Dwurnika! Szukamy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy pomogą nam w tej współpracy, zgłaszajcie się!

Rozwija się także współpraca z Biblioteką Narodową w Warszawie, gdzie rezydentem został wikipedysta Wojciech Szczęsny. Nowy rezydent pracować będzie nad wzbogaceniem Wikimediów o zasoby biblioteki Polona, ale także dane katalogowe czy bibliograficzne.

Natomiast nasza wieloletnia już współpraca z Narodowym Archiwum Cyfrowym, która przyniosła łącznie już ponad 11 tysięcy plików Wikimedia Commons, została zwieńczona podpisaniem oficjalnego porozumienia. Ponadto chcieliśmy poinformować, że zbiory instytucji zostały przeniesione do Szukaj w archiwach – nowego repozytorium plików!

Wikipedia dla klimatu

autor: Odder, CC-BY-SA 4.0

Redaktorzy portalu „Nauka o klimacie” włączają się w akcję poprawiania Wikipedii! Przygotowali listę haseł związanych z klimatem, które wymagają opracowania. My tymczasem poszukujemy wolontariuszy, którzy zechcą objąć opiekę nad projektem. Rozpoczynamy rozmowy na temat udziału w projekcie również innymi podmiotami, takimi jak Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, która jest organizacją prowadzącą działalność na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji, przestrzegania praw człowieka i ochrony środowiska. Osoby i instytucje chcące wziąć udział w projekcie zapraszamy do kontaktu.

Sierpień według czytelników Wikipedii, czyli najczęściej czytane hasła w sierpniu 2020

Czego osoby czytające Wikipedię poszukiwały w hasłach? W czołówce sierpnia możemy wyróżnić trzy grupy tematyczne: eksplozja w Bejrucie, do której doszło 4 sierpnia, finał piłkarskiej Ligi Mistrzów oraz protesty po wyborach prezydenckich na Białorusi. Łącznie strony polskiej Wikipedii zanotowały 275,8 mln odsłon.

Zobaczcie ranking najczęściej czytanych haseł!

 1. Niebinarność (89 753 odsłony) – po nagłośnionym w mediach aresztowaniu aktywistki o pseudonimie Margot, która identyfikuje się jako osoba niebinarna.
 2. RMS Titanic (90 806 odsłon) – za sprawą emisji w telewizji filmu „Titanic” Jamesa Camerona.
 3. Liga Mistrzów UEFA (2019/2020) (90 903 odsłon) – aktualny sezon europejskich rozgrywek piłkarskich.
 4. Bayern Monachium (93 632 odsłony) – klub sportowy, zwycięzca aktualnego sezonu Ligi Mistrzów po meczu finałowym, który rozegrano 23 sierpnia.
 5. Piotr Szczepanik (94 091 odsłon) – zmarły w sierpniu polski piosenkarz
 6. Anna German (100 087 odsłony) – za sprawą powtórki popularnego serialu biograficznego o piosenkarce.
 7. Bejrut (107 336 odsłon) – stolica Libanu, miejsce katastrofalnej eksplozji z 4 sierpnia.
 8. Chadwick Boseman (110 508 odsłon) – zmarły w sierpniu amerykański aktor filmowy i serialowy.
 9. Eksplozja w Bejrucie (2020) (111 090 odsłon) – tragiczne w skutkach wydarzenie, do którego doszło  4 sierpnia.
 10. Adam Niedzielski  (121 707 odsłon) – nowo mianowany minister zdrowia Polski.
 11. Azotan amonu (126 146 odsłon) – inaczej saletra amonowa, substancja chemiczna o właściwościach wybuchowych, która 4 sierpnia eksplodowała w porcie w Bejrucie.
 12. Liban (134 342 odsłony) – państwo, w którym doszło wybuchu 4 sierpnia
 13. Powstanie warszawskie (140 893 odsłony) – w związku z obchodami rocznicy wybuchu 1 sierpnia.
 14. Robert Lewandowski (164 711 odsłon) – zawodnik klubu Bayern Monachium, który zwyciężył Ligę Mistrzów.
 15. Bitwa Warszawska (189 149 odsłon) – w setną rocznicę wydarzenia.
 16. Polska (193 522 odsłony) – najczęściej oglądany artykuł ubiegłego roku, a zapewne i bieżącego.
 17. Liga Mistrzów UEFA (197 705 odsłon) – aktualne wydarzenie sportowe, rozgrywki piłkarskie.
 18. Ewa Demarczyk (225 971 odsłon) – zmarła w sierpniu polska piosenkarka.
 19. Alaksandr Łukaszenka (236 791 odsłon) – przywódca Białorusi, prezydent nieprzerwanie od 1994, centralna postać wyborów na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia 2020.   
 20. Białoruś (337 416 odsłon) – za sprawą protestów, które rozpoczęły się po wyborach prezydenckich w sierpniu.

Wieści z Wikipedii

 • Trwają Wybory do Komitetu Arbitrażowego. O 5 miejsc w organie będącym ostateczną instancją rozpatrującą spory w Wikipedii, walczy 9 osób. Głosowanie potrwa do północy 12 września.
 • Do rodziny wikipediowych botów dołączył bot Pbot, obsługiwany przez użytkownika Petera Bowmana. Witamy nowego bota i życzymy owocnej pracy!
 • Mamy o jednego checkusera mniej – swoje uprawnienia, w związku z nieaktywnością, utracił Pundit
 • Jak donosi użytkownik Kenraiz, w sierpniu Wikipedia wzbogaciła się o 3751 nowych artykułów. Dzięki temu utrzymujemy 10. miejsce w rankingu międzynarodowym, ale Wikipedia w egipskim arabskim pisana przez boty (nieco zwolniła) wyprzedzi nas za kilka miesięcy
 • Intensywne prace w Czywieszu – dzięki Szoltysowi wiemy, że w sierpniu na stronie głównej wyeksponowano 149 artykułów, które zaprezentowano w formie 144 zajawek. Autorami artykułów było 67 wikipedystów, dla 4 użytkowników (zarejestrowanych) była to pierwsza ekspozycja w Czywieszu. Dokonano łącznie 468 sprawdzeń, przynajmniej jeden artykuł sprawdziło 69 wikipedystów. Dziękujemy autorom i sprawdzającym!
 • niby hazard to zło, ale w Wikipedii można – ruszyła strona zbierająca zakłady o to, kiedy napisany będzie półtoramilionowy artykuł oraz milionowy artykuł z przypisem. Spójrzcie w przyszłość i obstawiajcie!
 • wikipedysta Witmar, czyli profesor Witold Marciszewski, opublikował interesujący esej o encyklopedii i i neutralności – warto się zapoznać!

Triki edytorskie

Ze strony z trikami dla edytorów: jeśli chcesz wylistować artykuły zaczynające się od danej frazy, np. „Jan”, odwiedź stronę Specjalna:Wszystkie strony. Umożliwia ona tworzenie linków (Specjalna:Wszystkie strony/Jan). Można też skorzystać ze strony Specjalna:Strony według prefiksu. Różnica jest taka, że w przypadku Specjalna:Wszystkie strony mamy wykaz wszystkich stron Wikipedii przewinięty do określonego punktu, po stronach rozpoczynających się od Jan będą pokazane strony rozpoczynające się od Jao.

Redakcja

WTM, Natalia Szafran-Kozakowska, Celina Strzelecka, Klara Sielicka-Baryłka. Wykorzystano też fragment strony z trikami edycyjnymi w Wikipedii.

Jak niemal wszystko w ruchu Wikimedia, ten biuletyn możesz edytować! Dołącz do redakcji i pomóc nam informować społeczności polskich projektów Wikimedia!

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt