Wikimedia Polska

11 września 2020

Biuletyn Wikimedia Polska nr 8/2020

Biuletyn / Natalia Szafran-Kozakowska

Największy konkurs fotograficzny świata “Wiki Lubi Zabytki powraca!

To ten czas – kolejna edycja Wiki Lubi Zabytki wystartowała. Do 30 września czekamy na Wasze zdjęcia dokumentujące polskie zabytki i pomagające ilustrować Wikipedię!

Zasada jest prosta – fotografujcie zdjęcia z rejestru zabytków, ładujcie je do Wikimedia Commons, pomagajcie ilustrować Wikipedię i… wygrywajcie nagrody. A dodatkowo 10 najlepszych zdjęć z polskiego etapu konkursu trafi do międzynarodowego finału Wiki Loves Monuments. W zeszłym roku polskie zdjęcie wygrało ten etap, może i w tym roku się uda?

Wiki
Logo Wiki Lubi Zabytki, Lusitania, CC BY-SA 3.0

W tym roku konkurs wspierają nasi partnerzy, którzy opiekują się kategoriami tematycznymi i wyłonią w nich zwycięzców:

W tym roku mamy dla Was wspaniałe nagrody – vouchery do sklepów fotograficznych o wartości nawet do 1800 złotych.

Zapraszamy Was do udziału – zdjęcia nie muszą być wykonane w czasie trwania konkursu, możecie więc przetrząsnąć swoje domowe archiwa fotograficzne!

Konkursy i akcje edycyjne

Za nami Wikipedia na zastępstwie, konkurs na rozbudowę haseł powiązanych z polską podstawą programową. W wyniku konkursu stworzono 19 nowych haseł, a rozbudowano 12, a do Wikipedii dodano łącznie 216 425 znaków. Złożone z nauczycieli i wikipedystów jury ogłosiło głównym zwycięzcą konkursu Ironupiwadę, autora imponującego hasła o adaptacjach filmowych. W ramach nagrody będzie on mógł wybrać szkołę, do której trafią materiały edukacyjne o wartości 2000 złotych. Gratulujemy!

class=wp-image-4931

Tymczasem rozpędza się Miesiąc Wyróżnionego artykułu, czyli wielka akcja doskonalenia haseł. Już 25 artykułów zostało zgłoszonych do odznaczenia medalem lub tytułem Dobrego Artykułu od początku akcji. Czekamy na więcej, a dla autorów mamy odznaki na stronę dyskusji. Zapraszamy do udziału!

Jesień z wikiedukacją

Wrzesień to nie tylko początek szkoły, ale też początek inicjatyw edukacyjnych w Wikimediach. We wrześniu spotkaliśmy się z przedstawicielami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i omówiliśmy koncepcję szeroko rozumianej wikiedukacji. Zawita ona na Wydział Historii i inne Wydziały UAM oraz na nową Szkołę Nauk Humanistycznych UAM i w klasach akademickich uczelni. To dla nas okazja opracowania ścieżki, jaką powinni przechodzić nauczyciele akademiccy i studenci, żeby tworzyć dobre jakościowo projekty akademickie, zgodne z zasadami Wikipedii.

Trwają też intensywne przygotowania do edukacyjnej konferencji zdalnej, pt. Współpraca w edukacji cyfrowej, która odbędzie się 24 października w godz. 10.00-16.00. Swoje wystąpienia wstępnie potwierdzili już eksperci m.in. z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Szkoły Edukacji, a także eksperci od edukacji filmowej i specjaliści związani z edukacją demokratyczną. Będzie to pierwsza część z cyklu wydarzeń pt. Jednodniówka edukacyjna. Mamy nadzieję, że będziecie z nami!

Wirtualna dziewiętnastka polskiej Wikipedii!

class=wp-image-4939

26 września 2001 roku Paweł Jochym i Krzysztof Jasiutowicz założyli encyklopedię, która wyrosła na jedną z 10 największych Wikipedii na świecie. Zazwyczaj rocznica tego wydarzenia była to nas okazją do spotkania na żywo i wspólnego zjedzenia urodzinowego torcika. W tym roku, po raz pierwszy, będziemy obchodzić te urodziny zdalnie. Co w programie? Quiz z wiedzy o Wikipedii (z nagrodami!), wspólne zdmuchiwanie świeczek (świeczki we własnym zakresie) i… pogaduchy o Wikipedii i wikisprawach. Do zobaczenia 26 września o godz. 18.00!

Więcej wsparcia społeczności!

Do zespołu Wikimedia Polska dołączyła Paulina Studniczka, która od 1 września będzie pełnić rolę młodszej specjalistki ds. wspierania społeczności. Paulina, którą możecie nazywać Foką, wnosi ze sobą nie tylko niewiarygodną energię, ale też lata doświadczenia w wolontariacie i koordynacji wolontariatu. W organizacji zajmie się m.in. wsparciem konkursów i zespołów wolontariuszy, w tym naszych wiki-szkoleniowców. Witamy na pokładzie, Paulino!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tym, czym się z Pauliną zajmujemy, zapraszamy Was na Otwarte Spotkania Wspierania Społeczności, w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Zobaczycie podsumowanie naszej pracy za dany miesiąc i będziecie mogli z nami porozmawiać o nich lub o tym, czego w Wikipedii potrzebujecie. Najbliższe spotkanie odbędzie się 1 października o godz. 19.00. Link pojawi się na tablicach ogłoszeń projektów i listach dyskusyjnych.

Żegnamy Anię Matusiak

W ubiegłym miesiącu zakończyliśmy współpracę z Anią Matusiak, która pracowała z nami jako koordynatorka ds. administracyjnych.

Ania była z nami przez długie lata, niemal od początku istnienia organizacji. Wielu z Was kontaktowało się z nią przy okazji przeróżnych działań stowarzyszenia, konferencji, rozsyłek nagród i wielu innych okazji. Wielu z Was na pewno też pomogła lub przeprowadziła przez – często dość zawiłe – procedury księgowe.

Za te długie lata pracy serdecznie Ani dziękujemy i trzymamy kciuki za jej dalszą ścieżkę zawodową.

Wydarzenia i edytony

 • więcej Chorzowa w Wikipedii – 29 sierpnia miała miejsce kolejna odsłona wikimediowych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Tym razem uczestnicy i uczestniczki odbyli warsztaty z ładowania zdjęć do Wikimedia Commons
 •  5 września w Studio BWA Wrocław odbył się kolejny edyton Kolektywu Kariatyda, tym razem poświęcony fotografkom. Edytonowi towarzyszyło szkolenie dla nowych użytkowników.
 • ruszyła Akademia Platońska – Letnia Szkoła Platonizmu! W dniach 27.08-2.09.2020 w Lanckoronie spotkają się uczestnicy i uczestniczki oraz Profesorowie i Profesorki z Polski, Włoch, Hiszpanii i USA, by wziąć udział w edycyjnej przygodzie. Wezmą oni udział w projekcie WikiPlaton, mającym na celu uzupełnienie w Wikipedii wiedzy z zakresu filozofii, w tym szczególnie powiązanych z platonizmem, Platonem i jego dialogami.

Więcej Wikimediów w instytucjach kultury!

class=wp-image-4914/
Główna czytelnia Biblioteki Narodowej w Warszawie, Svobodat / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Do grona instytucji współpracujących z Wikimedia Polska dołącza Zamek Królewski na Wawelu. Dzięki współpracy do Wikimedia Commons trafią zasoby znajdujące się w kolekcji instytucji. Za nami już pierwsze szkolenia dla pracowników instytucji, a nawet pierwszy udostępniony plik: obraz Wawel Edwarda Dwurnika! Szukamy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy pomogą nam w tej współpracy, zgłaszajcie się!

Rozwija się także współpraca z Biblioteką Narodową w Warszawie, gdzie rezydentem został wikipedysta Wojciech Szczęsny. Nowy rezydent pracować będzie nad wzbogaceniem Wikimediów o zasoby biblioteki Polona, ale także dane katalogowe czy bibliograficzne.

Natomiast nasza wieloletnia już współpraca z Narodowym Archiwum Cyfrowym, która przyniosła łącznie już ponad 11 tysięcy plików Wikimedia Commons, została zwieńczona podpisaniem oficjalnego porozumienia. Ponadto chcieliśmy poinformować, że zbiory instytucji zostały przeniesione do Szukaj w archiwach – nowego repozytorium plików!

Wikipedia dla klimatu

class=wp-image-4942
autor: Odder, CC-BY-SA 4.0

Redaktorzy portalu Nauka o klimacie włączają się w akcję poprawiania Wikipedii! Przygotowali listę haseł związanych z klimatem, które wymagają opracowania. My tymczasem poszukujemy wolontariuszy, którzy zechcą objąć opiekę nad projektem. Rozpoczynamy rozmowy na temat udziału w projekcie również innymi podmiotami, takimi jak Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, która jest organizacją prowadzącą działalność na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji, przestrzegania praw człowieka i ochrony środowiska. Osoby i instytucje chcące wziąć udział w projekcie zapraszamy do kontaktu.

Sierpień według czytelników Wikipedii, czyli najczęściej czytane hasła w sierpniu 2020

Czego osoby czytające Wikipedię poszukiwały w hasłach? W czołówce sierpnia możemy wyróżnić trzy grupy tematyczne: eksplozja w Bejrucie, do której doszło 4 sierpnia, finał piłkarskiej Ligi Mistrzów oraz protesty po wyborach prezydenckich na Białorusi. Łącznie strony polskiej Wikipedii zanotowały 275,8 mln odsłon.

Zobaczcie ranking najczęściej czytanych haseł!

 1. Niebinarność (89 753 odsłony) – po nagłośnionym w mediach aresztowaniu aktywistki o pseudonimie Margot, która identyfikuje się jako osoba niebinarna.
 2. RMS Titanic (90 806 odsłon) – za sprawą emisji w telewizji filmu „Titanic” Jamesa Camerona.
 3. Liga Mistrzów UEFA (2019/2020) (90 903 odsłon) – aktualny sezon europejskich rozgrywek piłkarskich.
 4. Bayern Monachium (93 632 odsłony) – klub sportowy, zwycięzca aktualnego sezonu Ligi Mistrzów po meczu finałowym, który rozegrano 23 sierpnia.
 5. Piotr Szczepanik (94 091 odsłon) – zmarły w sierpniu polski piosenkarz
 6. Anna German (100 087 odsłony) – za sprawą powtórki popularnego serialu biograficznego o piosenkarce.
 7. Bejrut (107 336 odsłon) – stolica Libanu, miejsce katastrofalnej eksplozji z 4 sierpnia.
 8. Chadwick Boseman (110 508 odsłon) – zmarły w sierpniu amerykański aktor filmowy i serialowy.
 9. Eksplozja w Bejrucie (2020) (111 090 odsłon) – tragiczne w skutkach wydarzenie, do którego doszło  4 sierpnia.
 10. Adam Niedzielski  (121 707 odsłon) – nowo mianowany minister zdrowia Polski.
 11. Azotan amonu (126 146 odsłon) – inaczej saletra amonowa, substancja chemiczna o właściwościach wybuchowych, która 4 sierpnia eksplodowała w porcie w Bejrucie.
 12. Liban (134 342 odsłony) – państwo, w którym doszło wybuchu 4 sierpnia
 13. Powstanie warszawskie (140 893 odsłony) – w związku z obchodami rocznicy wybuchu 1 sierpnia.
 14. Robert Lewandowski (164 711 odsłon) – zawodnik klubu Bayern Monachium, który zwyciężył Ligę Mistrzów.
 15. Bitwa Warszawska (189 149 odsłon) – w setną rocznicę wydarzenia.
 16. Polska (193 522 odsłony) – najczęściej oglądany artykuł ubiegłego roku, a zapewne i bieżącego.
 17. Liga Mistrzów UEFA (197 705 odsłon) – aktualne wydarzenie sportowe, rozgrywki piłkarskie.
 18. Ewa Demarczyk (225 971 odsłon) – zmarła w sierpniu polska piosenkarka.
 19. Alaksandr Łukaszenka (236 791 odsłon) – przywódca Białorusi, prezydent nieprzerwanie od 1994, centralna postać wyborów na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia 2020.   
 20. Białoruś (337 416 odsłon) – za sprawą protestów, które rozpoczęły się po wyborach prezydenckich w sierpniu.

Wieści z Wikipedii

 • Trwają Wybory do Komitetu Arbitrażowego. O 5 miejsc w organie będącym ostateczną instancją rozpatrującą spory w Wikipedii, walczy 9 osób. Głosowanie potrwa do północy 12 września.
 • Do rodziny wikipediowych botów dołączył bot Pbot, obsługiwany przez użytkownika Petera Bowmana. Witamy nowego bota i życzymy owocnej pracy!
 • Mamy o jednego checkusera mniej – swoje uprawnienia, w związku z nieaktywnością, utracił Pundit
 • Jak donosi użytkownik Kenraiz, w sierpniu Wikipedia wzbogaciła się o 3751 nowych artykułów. Dzięki temu utrzymujemy 10. miejsce w rankingu międzynarodowym, ale Wikipedia w egipskim arabskim pisana przez boty (nieco zwolniła) wyprzedzi nas za kilka miesięcy
 • Intensywne prace w Czywieszu – dzięki Szoltysowi wiemy, że w sierpniu na stronie głównej wyeksponowano 149 artykułów, które zaprezentowano w formie 144 zajawek. Autorami artykułów było 67 wikipedystów, dla 4 użytkowników (zarejestrowanych) była to pierwsza ekspozycja w Czywieszu. Dokonano łącznie 468 sprawdzeń, przynajmniej jeden artykuł sprawdziło 69 wikipedystów. Dziękujemy autorom i sprawdzającym!
 • niby hazard to zło, ale w Wikipedii można – ruszyła strona zbierająca zakłady o to, kiedy napisany będzie półtoramilionowy artykuł oraz milionowy artykuł z przypisem. Spójrzcie w przyszłość i obstawiajcie!
 • wikipedysta Witmar, czyli profesor Witold Marciszewski, opublikował interesujący esej o encyklopedii i i neutralności – warto się zapoznać!

Triki edytorskie

Ze strony z trikami dla edytorów: jeśli chcesz wylistować artykuły zaczynające się od danej frazy, np. „Jan”, odwiedź stronę Specjalna:Wszystkie strony. Umożliwia ona tworzenie linków (Specjalna:Wszystkie strony/Jan). Można też skorzystać ze strony Specjalna:Strony według prefiksu. Różnica jest taka, że w przypadku Specjalna:Wszystkie strony mamy wykaz wszystkich stron Wikipedii przewinięty do określonego punktu, po stronach rozpoczynających się od Jan będą pokazane strony rozpoczynające się od Jao.

Redakcja

WTM, Natalia Szafran-Kozakowska, Celina Strzelecka, Klara Sielicka-Baryłka. Wykorzystano też fragment strony z trikami edycyjnymi w Wikipedii.

Jak niemal wszystko w ruchu Wikimedia, ten biuletyn możesz edytować! Dołącz do redakcji i pomóc nam informować społeczności polskich projektów Wikimedia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum