Bądź na bieżąco!

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów!

W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w historii ludzkości. Wikipedia codziennie dostarcza rzetelnych i neutralnych informacji milionom ludzi na całym świecie, chcąc dotrzeć do każdego domu, w każdym języku, prosto od odbiorcy. Wzrost i trwanie Wikipedii możliwe jest dzięki indywidualnym Darczyńcom ludziom takim jak Ty. Dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie wolnej wiedzy!

18 lat!

Nie wszyscy wiedzą, że mogą wspierać misję Wikipedii również swoim jednym procentem podatku. W tym celu w formularzu podatkowym PIT wystarczy wskazać jako odbiorcę 1% nasze Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Stowarzyszenie zrzesza polskich Wikimedian i jest polską Organizacją Pożytku Publicznego. Jest również oficjalnym partnerem amerykańskiej Wikimedia Foundation, która dba m.in o serwery i oprogramowanie Wikipedii i całych Wikimediów. Nasze stowarzyszenie dba o wsparcie Wikipedii i spokrewnionych z nią projektów w Polsce. Wspieramy dostęp do wiedzy, budowę świadomości prawa autorskiego, dokumentację i udostępnianie dóbr kultury.

Jak dokładnie wykorzystujemy środki z 1% podatku?

Pozyskujemy dla Wikipedii cyfrowe reprodukcje dzieł i obiektów z polskich instytucji, wielkich i tych mniejszych. Pozyskaliśmy ich już ponad 40 000, współpracując m.in. z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Senatem RP, bibliotekami i muzeami. Zasoby uzyskane od tych instytucji są dostępne dla czytelników Wikipedii na całym świecie za darmo i bez wychodzenia z domu, ciesząc się dużym zainteresowaniem – wyświetlane są ponad 22 miliony razy w miesiącu!

W przedwiośniu przekroczyliśmy 40 000 plików!

Dbamy także o zwiększenie liczby osób zaangażowanych w tworzenie Wikipedii. Tylko w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 300 osób w bibliotekach, szkołach i na uczelniach, obecnie w związku z pandemią przestawiliśmy się na szkolenia online, do których również zapraszamy.

Zależy nam też, by jakość Wikipedii nieustannie rosła. Z tego powodu pomagamy wolontariuszom Wikipedii zdobywać źródła informacji i organizujemy projekty mające na celu ulepszanie zasobów związanych z określonymi tematami. W ubiegłym roku projekty te przyniosły łącznie 23 000 nowych i rozbudowanych stron.

Gromadzimy też dla Wikipedii ilustracje i nagrania dźwiękowe związanych z nauką i polskim dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym: tylko w 2019 roku zdobyliśmy ponad 1 350 fotografii naukowych oraz 5 600 zdjęć polskich zabytków, w tym zwycięzcę międzynarodowego konkursu Wiki Loves Museums.

Wreszcie troszczymy się o naszą społeczność wolontariuszy-redaktorów oraz o naszych partnerów z instytucji kultury i oświaty, bez których wiele naszych działań byłoby utrudnionych lub niemożliwych do przeprowadzenia.

Patrząc wstecz, to był udany rok. Wierzymy, że zrealizowaliśmy naszą zeszłoroczną obietnicę a w kolejnych latach pragniemy osiągać jeszcze więcej.

To wszystko możliwe jest wyłącznie dzięki wsparciu naszych Darczyńców – osób takich jak Ty

(fot. Lane Hartwell, CC-BY-SA 3.0)

Jeśli chcesz pomóc nam realizować naszą misję, przekaż proszę swój 1% podatku na Stowarzyszenie Wikimedia Polska wpisując w odpowiedniej rubryce rocznego zeznania podatkowego numer KRS: 0000244732.

Aby dowiedzieć się więcej o nas i o tym, jak wykorzystujemy środki z 1% podatków, zajrzyj na stronę http://opp.wikimedia.pl.

Zachęcamy też do obserwacji naszych wydarzeń, stron i tego bloga.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem za wsparcie okazywane wolnej wiedzy, w imieniu całego zespołu wolontariuszy i pracowników,

Michał Buczyński, prezes Wikimedia Polska

Podobne strony

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more

Wyniki konkursu Wiki Lubi Zabytki

Konkursy fotograficzne Wiki Lubi Zabytki

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt