Wikimedia Polska

30 kwietnia 2020

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie / Michał Buczyński

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów!

W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w historii ludzkości. Wikipedia codziennie dostarcza rzetelnych i neutralnych informacji milionom ludzi na całym świecie, chcąc dotrzeć do każdego domu, w każdym języku, prosto od odbiorcy. Wzrost i trwanie Wikipedii możliwe jest dzięki indywidualnym Darczyńcom ludziom takim jak Ty. Dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie wolnej wiedzy!

class=wp-image-3638/
18 lat!

Nie wszyscy wiedzą, że mogą wspierać misję Wikipedii również swoim jednym procentem podatku. W tym celu w formularzu podatkowym PIT wystarczy wskazać jako odbiorcę 1% nasze Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Stowarzyszenie zrzesza polskich Wikimedian i jest polską Organizacją Pożytku Publicznego. Jest również oficjalnym partnerem amerykańskiej Wikimedia Foundation, która dba m.in o serwery i oprogramowanie Wikipedii i całych Wikimediów. Nasze stowarzyszenie dba o wsparcie Wikipedii i spokrewnionych z nią projektów w Polsce. Wspieramy dostęp do wiedzy, budowę świadomości prawa autorskiego, dokumentację i udostępnianie dóbr kultury.

Jak dokładnie wykorzystujemy środki z 1% podatku?

Pozyskujemy dla Wikipedii cyfrowe reprodukcje dzieł i obiektów z polskich instytucji, wielkich i tych mniejszych. Pozyskaliśmy ich już ponad 40 000, współpracując m.in. z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Senatem RP, bibliotekami i muzeami. Zasoby uzyskane od tych instytucji są dostępne dla czytelników Wikipedii na całym świecie za darmo i bez wychodzenia z domu, ciesząc się dużym zainteresowaniem – wyświetlane są ponad 22 miliony razy w miesiącu!

class=wp-image-3943
W przedwiośniu przekroczyliśmy 40 000 plików!

Dbamy także o zwiększenie liczby osób zaangażowanych w tworzenie Wikipedii. Tylko w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 300 osób w bibliotekach, szkołach i na uczelniach, obecnie w związku z pandemią przestawiliśmy się na szkolenia online, do których również zapraszamy.

Zależy nam też, by jakość Wikipedii nieustannie rosła. Z tego powodu pomagamy wolontariuszom Wikipedii zdobywać źródła informacji i organizujemy projekty mające na celu ulepszanie zasobów związanych z określonymi tematami. W ubiegłym roku projekty te przyniosły łącznie 23 000 nowych i rozbudowanych stron.

Gromadzimy też dla Wikipedii ilustracje i nagrania dźwiękowe związanych z nauką i polskim dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym: tylko w 2019 roku zdobyliśmy ponad 1 350 fotografii naukowych oraz 5 600 zdjęć polskich zabytków, w tym zwycięzcę międzynarodowego konkursu Wiki Loves Museums.

Wreszcie troszczymy się o naszą społeczność wolontariuszy-redaktorów oraz o naszych partnerów z instytucji kultury i oświaty, bez których wiele naszych działań byłoby utrudnionych lub niemożliwych do przeprowadzenia.

Patrząc wstecz, to był udany rok. Wierzymy, że zrealizowaliśmy naszą zeszłoroczną obietnicę a w kolejnych latach pragniemy osiągać jeszcze więcej.

To wszystko możliwe jest wyłącznie dzięki wsparciu naszych Darczyńców – osób takich jak Ty

class=wp-image-2121/
(fot. Lane Hartwell, CC-BY-SA 3.0)

Jeśli chcesz pomóc nam realizować naszą misję, przekaż proszę swój 1% podatku na Stowarzyszenie Wikimedia Polska wpisując w odpowiedniej rubryce rocznego zeznania podatkowego numer KRS: 0000244732.

Aby dowiedzieć się więcej o nas i o tym, jak wykorzystujemy środki z 1% podatków, zajrzyj na stronę http://opp.wikimedia.pl.

Zachęcamy też do obserwacji naszych wydarzeń, stron i tego bloga.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem za wsparcie okazywane wolnej wiedzy, w imieniu całego zespołu wolontariuszy i pracowników,

Michał Buczyński, prezes Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum