Wikimedia Polska

Wiki Science Competition 2023

Wiki Science Competition 2023

Wikimedia Polska ma przyjemność ogłosić kolejną edycję międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition! Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich pasjonatów nauki, fotografii i innych form utrwalania postępów wiedzy! Na prace czekamy od 6 listopada 2023 do 15 grudnia 2023.

Wiki Science Competition to przygoda, to eksperyment, to poszukiwanie i sztuka w jednym! Przestrzeń, gdzie fotografia spotyka naukę i wspólnie budują laboratorium niezwykłych zdjęć!

Stefano Ricci Cortili, CC BY 4.0 / Nkij, CC BY 4.0 / MarekMiś, CC BY 4.0

Wiki Science Competition to jeden z największych na świecie międzynarodowych konkursów fotograficznych dokumentujących świat nauki. Konkurs odbywa się co dwa lata w dwóch etapach, krajowym i międzynarodowym. 

Trudno wyobrazić sobie nasz świat bez nauki. Obecnie nie wystarczy mówić o nauce, trzeba ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy osób, które będą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs został stworzony właśnie po to, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Multimedia mogą pokazywać zarówno przestrzenie kosmosu, jak i wnętrza komórek.

Wszystkie zdjęcia i materiały audio i video trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. 

Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej.

Skąd pomysł na Wiki Science Competition?

Początki konkursu Wiki Science Competition sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował wikimedian z innych krajów. Zorganizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich. Konkurs odbywa się co dwa lata (2017, 2019, 2021). W Polsce zorganizowano dwie edycje, choć zdjęcia polskich autorów zgłaszane były już we wcześniejszych międzynarodowych odsłonach konkursu. W sumie podczas międzynarodowej edycji konkursu w 2019 roku udało się pozyskać 7000 plików na wolnych licencjach od przeszło 1200 uczestników konkursu. W 2019 główną nagrodę w konkursie międzynarodowym zdobyło zdjęcie wykonane w stukrotnym powiększeniu, pokazujące moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę z rodzaju Daphnia autorstwa Marka Misia.

W 2021 roku w ramach konkursu zostało nadesłanych 821 prac, a pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie Jarosława Biernackiego Platycnemis pennipes – Pióronóg zwykły.

Jakie zdjęcia można przesyłać?

Utwory muszą dokumentować świat nauki w jednej z siedmiu kategorii konkursowych: 

  1. Ludzie nauki, czyli naukowcy w czasie pracy, analiz, badań itp. W dodatkowej podkategorii „Kobiety w nauce” czekamy szczególnie na fotografie kobiet w STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics).
  2. Zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne, elektronowe oraz skany z sond, itp.
  3. Media niefotograficzne, czyli pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3D i inne.
  4. Zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które razem stanowią całość. Zestaw zdjęć może składać się z minimalnie dwóch i maksymalnie dziesięciu fotografii. 
  5. Natura, czyli organizmy żywe i rośliny – także z ogrodów botanicznych. Kategoria obejmuje także makrofotografię.
  6. Astronomia, wszystkie utwory związane z astronomią, jak np. zdjęcia gwiazd, ludzi obserwujących niebo oraz wyposażenia do obserwacji kosmosu.
  7. Kategoria ogólna obejmuje wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.

Jakie nagrody czekają na wygranych?

 Nagrody główne:

– 1. nagroda – 1600 PLN w formie karty podarunkowej;

– 2. nagroda – 1000 PLN w formie karty podarunkowej;

– 3. nagroda – 800 PLN w formie karty podarunkowej.

Jury konkursu Wiki Science Competition 2023

Historyczka sztuki
Fot Michał Murawski – National Museum in Warsaw, CC BY-SA 3.0

Astronom, radioobserwator
Fot. Sebastian Soberski, CC BY-SA 4.0 

Fotograf, kulturoznawca
Fot. Wojciech Sternak – przekazane przez autora, CC BY-SA 4.0

Patomorfolożka, blogerka
fot. Zofia Puchalska, CC BY-SA 4.0 

Patroni medialni

Prace nagrodzone w edycji 2021

Kontakt

Jacek Broda
jacek.broda@wikimedia.pl

Koordynator konkursu

Dla mediów

Jolanta Drzewakowska
jolanta.drzewakowska@wikimedia.pl
tel: 600 053 539

Koordynatorka komunikacji

 

PRESS PACK