20 Urodziny Wikipedii!

Artykułów na Wikipedii

wyróżnionych artykułów

aktywnych wikipedystów

odsłon miesięcznie

Polska Wikipedia obchodzi swoje 20 urodziny!

To już 20 lat, odkąd powstał największy projekt społeczny w historii internetu, a świat wiedzy został uwolniony i oddany nam wszystkim. Przez te 20 lat przeszliśmy drogę od encyklopedii opasłych tomów, które uginały nam półki, do encyklopedii zawierającej prawie 1 500 000 artykułów mieszczącej się w Twoim smartfonie, którą każdy może tworzyć. Jest to źródło wiedzy, z którego codziennie korzysta ponad 2 miliony Polaków.

Wikipedii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy z nas ma swoją osobistą historię z Wikipedią – czy to wspólnie nieprzespane noce w trakcie nauki szkolnej i na studiach, wspólne przygotowywanie się do zajęć i wykładów, czy zwykłe poszukiwanie wiedzy lub ciekawostek. Wikipedia nie raz ratowała nas przed sprawdzianami i egzaminami, pozwalała uzyskać najważniejsze informację od ręki, a co najważniejsze, zawsze możemy korzystać z jej zasobów bezpłatnie.

Wikipedia – jak przystało na największy społeczny projekt w internecie – tworzona jest przez wielotysięczną społeczność wikipedystów, czyli wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas, dzieląc się swoją wiedzą i nieustannie wzbogacając zasoby wspólnej wiedzy. Jest to dzieło ponad miliona użytkowników, którzy są zarejestrowani na polskiej Wikipedii, w tym grona 73 tysięcy aktywnych wikipedystów, którzy przez 20 lat wykonali łącznie prawie 60 000 000 edycji.

Ty też możesz dołączyć do tej społeczności i zrobić najlepszy prezent Wikipedii – podzielić się swoją wiedzą! Sprawdź, jak to możesz zrobić: przeczytaj lub zobacz.

To właśnie im – wikipedystom – zawdzięczamy, że o każdej porze dnia i nocy, w każdej chwili, bezpłatnie i bez żadnych wymagań możemy mieć dostęp do olbrzymich zasobów wiedzy!

Podziękujmy za ich pracę oraz wkład w rozwój Wolnej Wiedzy w języku polskim! Urodzinowe życzenia dla Wikipedii oraz wikipedystów możecie składać tu: Złóż życzenia

A jeśli Wikipedia pomogła również Tobie,
dorzuć się do Urodzinowej Zrzutki

Pomóż rozwijać Wikipedię i tworzyć coraz lepsze Wikimedia!

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt