Wikimedia Polska

15 września 2022

Bogactwo lokalnego dziedzictwa, czyli "Wikipedia na Kurpiowszczyźnie"

Bez kategorii / Jacek Broda

Bogactwo lokalnego dziedzictwa Kurpiowszczyzny zasługuje na odpowiednie opisanie i udokumentowanie. Dlatego Wikimedia Polska w ramach wikiprojektu EtnoWiki stworzyła projekt „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie” polegający na tworzeniu, poprawie i uzupełnianiu haseł związanych z regionem kurpiowskim. W wakacje 2022 r. lokalna społeczność zaangażowała się w działania na rzecz uzupełniania Wikipedii o kluczowe dla Kurpiowszczyzny informacje. W projekcie wzięły udział osoby zainteresowane historią i kulturą Kurpi Zielonych, a pochodzące z Kurpiowszczyzny – od Jednorożca na zachodzie do Nowogrodu na wschodzie, od Dąbrów na północy do Ostrołęki na południu: historycy, historyczki, regionaliści, regionalistki, pracownicy muzeów i instytucji kultury, działacze i działaczki organizacji pozarządowych itp. 

W dniach 14–15 lipca 2022 Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało w Kadzidle serię działań pod nazwą „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie”. Projekt powstał z inicjatywy historyczki i wikipedystki Marii Weroniki Kmoch. Współorganizatorami byli Urząd Gminy Kadzidło, Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle oraz Zagroda Kurpiowska w Kadzidle. Podczas spotkania w Kadzidle Klara Sielicka-Baryłka z Wikimedia Polska,  Amudena Rutkowska – etnografka z Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz wspomniana Maria Weronika Kmoch przeszkoliły uczestników i uczestniczki spotkania z zasad edytowania Wikipedii, przedstawiły stan źródeł nt. Kurpiowszczyzny oraz omówiły konieczność włączania dokumentacji dziedzictwa materialnego i niematerialnego do otwartych zasobów edukacyjnych. Małgorzata Makowska (Koło Przewodników Turystycznych „Kurpie” w Myszyńcu) poprowadziła spacer po Kadzidle w celu wykonania zdjęć do Wikimedia Commons i poznania dziedzictwa wsi.

Od 16 lipca do 5 września 2022 r. projekt realizowano zdalnie. Każdy z wikipedystów i wikipedystek samodzielnie ładował zdjęcia do Wikimedia Commons, pisał nowe hasła, rozbudował istniejące. Grupa, która powstała na Facebooku, stała się miejscem wymiany myśli, dyskusji, wspierania nowych wikipedystów i wikipedystki przez tych bardziej doświadczonych. Efekty są znamienne. W ciągu niecałych 2 miesięcy 30 osób rozbudowało 106 haseł i napisało 33 nowe w polskojęzycznej Wikipedii, a także załadowało do Wikimedia Commons ponad 800 zdjęć. W tzw. czywieszu, ekspozycji na stronie głównej polskojęzycznej Wikipedii, pojawiło się 17 haseł powstałych lub rozbudowanych w ramach projektu. Kolejne czekają na ekspozycję. Jeden artykuł zyskał status Dobrego Artykułu, 3 kolejne zostały nominowane do tego wyróżnienia (jednocześnie zostały zgłoszone w ramach Miesiąca Wyróżnionego Artykułu). Udało się skorygować nieco błędnych informacji, napisać o ważnych dla regionu postaciach i miejscach, stworzyć hasła o najistotniejszych dla Kurpi Zielonych sprawach.

Organizatorki dziękują wszystkim osobom, które w jakikolwiek zaangażowały się w „Wikipedię na Kurpiowszczyźnie”.

Mamy z czego być dumni i dumne! To może koniec projektu, ale zdecydowanie początek przygody z kurpiowską Wikipedią!

Wszystkie zdjęcia możecie znaleźć TU

Autorka: Maria Weronika Kmoch

Autorzy zdjęć:
Bogdan KurpikNowe latko 3CC BY-SA 4.0
Amudena RutkowskaEdyton w Kadzidle 21CC BY-SA 4.0
Amudena RutkowskaEdyton w Kadzidle 16CC BY-SA 4.0
Maria Weronika KmochWikipedia na Kurpiowszczyźnie edyton w bibliotece w Kadzidle8CC BY-SA 4.0
Maria Weronika KmochEdyton w KadzidleCC BY-SA 4.0
Daniel GołaśOrgany w kościele pw. Świętego Ducha w KadzidleCC BY-SA 4.0
Natalia Lenda Kościół w DąbrówceCC BY-SA 4.0
Daniel GołaśKarawaka oraz krzyż przydrożny w DylewieCC BY-SA 4.0
Bogdan KurpikHarmonia pedałowaCC BY-SA 4.0
Maria Weronika KmochBrodowe Łąki wotaCC BY-SA 4.0
Maria Weronika KmochWikipedia na Kurpiowszczyźnie edyton w bibliotece w Kadzidle10CC BY-SA 4.0
Amudena RutkowskaEdyton w Kadzidle 25CC BY-SA 4.0

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum