Wikimedia Polska

1 września 2022

Startuje kolejna edycja największego konkursu fotograficznego świata “Wiki Lubi Zabytki”!

Aktualności / Jacek Broda

Stowarzyszenie Wikimedia Polska z przyjemnością ogłasza kolejną edycję konkursu “Wiki Lubi Zabytki”. 

Konkurs trwa od 1 do 30 września i jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments.

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji trafi do międzynarodowego finału konkursu, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów.

Celem konkursu jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków Polski i świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie.

Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą też mogły zostać użyte przez każdego, zupełnie za darmo, np. w celach edukacyjnych czy promocyjnych.

Mimo tego, że konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością, to pamiętajmy, że zabytków nieruchomych w Polsce jest prawie 80 tys., więc praca polegająca na udokumentowaniu naszego dziedzictwa jest nadal nieskończona, podobnie jak z gromadzeniem sumy ludzkiej wiedzy. W Wiki Lubi Zabytki okazja do fotograficznego wykazania się i pokazania światu piękna polskiego dziedzictwa kulturowego jest naprawdę wyjątkowa. Najlepsze fotografie trafią pod obrady międzynarodowego jury, a wygrane zdjęcia będzie oglądał cały świat, tak jak zdjęcie kościoła ewangelickiego w Stawiszynie Mariana Naworskiego w 2019! Wiele zabytków nadal czeka na fotograficzne odkrycie, także aparaty w dłoń i do dzieła.”

– mówi o tegorocznej edycji konkursu jego koordynatorka, Kamila Neuman ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

“Zależy nam, żeby pozyskane zdjęcia miały walor nie tylko estetyczny, ale też encyklopedyczny. Mają zachwycać, ale też edukować, uchwycone zabytki muszą dokumentować nasze wyjątkowe dziedzictwo kulturowe. Dlatego nasze jury składa się z osób, które nie tylko zajmują się fotografią, ale też są wikipedystami i wikipedystkami. Ocenią nie tylko walory techniczne i estetyczne fotografii, ale też to, czy będą dobrze służyć Wikipedii, jej czytelnikom i czytelniczkom.”

– dodaje Natalia Szafran-Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.

W roku 2022 konkurs trwa od 1 do 30 września.

Zobacz stronę i regulamin konkursu ⬇️:

Partnerami medialnymi tegorocznej edycji są:

class=wp-image-6505
class=wp-image-6506

Partnerem kategorii tematycznej “Nieoczywiste Śląskie” jest:

class=wp-image-7925

Weź udział! Czekamy na Twoje prace!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum