Wikimedia Polska

28 czerwca 2022

Wikipedia na Kurpiowszczyźnie

Aktualności / Jacek Broda

W dniach 14–15 lipca 2022 r. zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wojciecha Woźniaka w Kadzidle (powiat ostrołęcki) na serię działań wokół Kurpiowszczyzny i Wikipedii.

Gościnie ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, które opiekuje się polskojęzyczną Wikipedią (Klara Sielicka-Baryłka i Wioletta Matusiak), a także etnografka z NID i PTL Amudena Rutkowska oraz historyczka i wikipedystka Maria Weronika Kmoch, przeprowadzą uczestników i uczestniczki spotkania przez zasady edytowania Wikipedii, przedstawią stan źródeł nt. Kurpiowszczyzny, omówią konieczność włączania dokumentacji dziedzictwa materialnego i niematerialnego do otwartych zasobów edukacyjnych. Przejdziemy się też po Kadzidle, dokumentując okolicę, wypijemy piwo kozicowe i zjemy fafernuchy!

Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Gminy Kadzidło oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle – dziękujemy!

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres mariakmoch@wp.pl do 5 lipca 2022 r., w tytule maila prosimy wpisać “Wikipedia na Kurpiowszczyźnie”.

Kurpie Białe, Kurpie Zielone, wycinanka kurpiowska, czółko – to pojęcia wciąż na Wikipedii opisane lakonicznie i tylko jako wzmianki w innych hasłach, nie jako osobne artykuły. W tej największej encyklopedii brakuje np. śpiewaka Stanisława Brzozowego, architekta Rudolfa Macury czy wycinankarki Anny Kordeckiej, nie ma też hasła o słynnej dzwonnicy w Myszyńcu, Weselu Kurpiowskim w Kadzidle, Miodobraniu Kurpiowskim czy o bitwie pod Kopańskim Mostem. To się musi zmienić!
Bogactwo lokalnego dziedzictwa Kurpiowszczyzny zasługuje na odpowiednie opisanie i udokumentowanie. To właśnie jest celem projektu realizowanego przez Wikimedia Polska. W lipcu pragniemy zaangażować lokalną społeczność, zainteresowanych regionem historyków/czki, regionalistów/tki, edukatorów/ki oraz bibliotekarzy/rki do wspólnej pracy na rzecz uzupełniania Wikipedii o kluczowe dla tego regionu informacje. Partnerem wydarzenia jest samorząd gminy Kadzidło, mecenas Kurpiowszczyzny


Spotkanie będzie okazją do kontynuacji projektu Żywa tradycja w Wikipedii. Projekt jest realizowany przez Wikimedia Polska i Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zakłada udokumentowanie dziedzictwa niematerialnego Puszczy Zielonej, szczególnie w zakresie wypieku byśków i nowych latek, bursztyniarstwa i wycinarkarstwa. Dlatego zapraszamy twórców i twórczynie ludowe reprezentujących te dziedziny – najlepiej z wyrobami.

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum