Wikimedia Polska

16 maja 2022

Biuletyn 05/2022

Aktualności / Paulina Anna Studniczka

Za nami WZlot, czyli Wiosenny Zlot Wikimedian!

To było pierwsze spotkanie na żywo w tak dużym gronie od czasu Zlotu Zimowego w Iławie w styczniu 2020 r. Bardzo byliśmy za sobą stęsknieni! Kwietniowy wzlot pełen był serdeczności, uścisków, rozmów, ale też merytorycznej wiedzy w formie warsztatów, prezentacji, paneli czy badań fokusowych. Znaleźliśmy też czas na zwiedzanie, m.in. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Katowic z przewodnikiem – wikipedystą Fuglem, czy zielonego Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, który to wspaniale ugościł nas na czas konferencji. 

W ankiecie pokonferencyjnej to właśnie miejsce konferencji było wskazywane najczęściej jako coś, co szczególnie podobało się uczestnikom Wzlotu. Oprócz tego docenili oni przede wszystkim możliwość zobaczenia się na żywo i bezpośrednich rozmów z uczestnikami wydarzenia, integrację, otwartość i dobrą atmosferę, różnorodny program i warsztaty w formie dyskusji (Jakość haseł newsowych, Ewolucja GLAM), a także wycieczki, zakwaterowanie, możliwość spotkania pracowników WMPL oraz dobrą organizację wydarzenia. Uczestnicy cieszyli się też z obecności psa – Blabladora Bejruta, który przyjechał na Wzlot i zgodził się być jego dodatkową atrakcją :).

class=wp-image-7652/
Uczestnicy WZlotu w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Robert Drózd, Zlot wiosenny Chorzow 2022 RD 049, CC BY-SA 4.0

class=wp-image-7653
Pies Bejrut podczas przerwy od głaskania przez uczestników WZlotu.
Marcello002, Zlot Chorzów 2022 MB 06, CC BY-SA 4.0

Jako główne korzyści wyniesione z udziału w konferencji, uczestnicy wspominali najczęściej wzmocnienie integracji ze społecznością, networking, a także rozmowy nt. różnych zagadnień; m.in. technicznych, związanych z działalnością Stowarzyszenia, czy dotyczących aktywności społeczności różnych projektów. Uczestnicy wskazywali też na poznanie ciekawych narzędzi dotyczących edytowania, wzrost wiedzy technicznej oraz lepsze poznanie mechanizmów Wiki. Dla uczestników konferencji najciekawsze okazały się następujące punkty programu: 

 • PMG ulepsza wiki – kilka ciekawych narzędzi – PMG, 
 • badania fokusowe Jakość haseł newsowych – Anna Modzelewska, Marta Szeluga-Romańska, Wojciech Pędzich
 • Co się dzieje z naszą klasą? – czyli co z Wikipedią, gdy wojna wokół i w nas nagle jest tak blisko – Ency

W tym roku szczególnie dbaliśmy o to, aby wydarzenie było dostępne dla wszystkich. Na etapie rejestracji pytaliśmy uczestników o ich specjalne potrzeby, aby udział w wydarzeniu był komfortowy dla każdego. Na miejscu konferencji stosowaliśmy specjalne kontrastowe oznaczenia, które ułatwiały poruszanie się po terenie osobom słabowidzącym (ale też wszystkim innym uczestnikom wydarzenia). Osoby z niepełnosprawnościami mogły liczyć na zarezerwowane miejsca, do których łatwo się dostać, specjalny transport, a także pomoc asystentów – wolontariuszy oraz pracowników Stowarzyszenia. 

W organizacji WZlotu pomagało nam łącznie 20 wolontariuszy, poświęcając na nią około 260 godzin pracy! A dodatkowo kilkanaście osób przeprowadziło dla nas ciekawe warsztaty, panele i szkolenia. Bardzo Wam za to dziękujemy! 

Organizatorzy wydarzenia przesyłają pozdrowienia i serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników wydarzenia, gości, prelegentów, wolontariuszy (tych na miejscu i pomagającym nam zdalnie!). To Wy tworzyliście to wydarzenie i tę atmosferę! Bez Was Wzlot nie miałby prawa się udać. Dziękujemy też za wypełnienie ankiety pokonferencyjnej, wszystkie miłe słowa i sugestie rzeczy, które mogliśmy zrobić lepiej organizacyjnie – zadbamy o to, aby wziąć je pod uwagę podczas organizacji kolejnych wydarzeń! 

Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach organizowanych przez Wikimedia Polska.

class=wp-image-7654/
Uczestnicy Wzlotu.
Robert Drózd, Zlot wiosenny Chorzow 2022 RD 031, CC BY-SA 4.0

Wieści z Wikimedia Polska

Członkowie i Wolontariusze

 • Właśnie rozpoczynamy dialog członkowski! Jest to proces składający się z serii spotkań, wywiadów indywidualnych i grupowych oraz ankiety członkowskiej i warsztatów proces poznawania bliżej perspektyw interesariuszy takich jak członkowie Stowarzyszenia, osoby funkcyjne, społeczność edytująca, pracownicy i pracownice etatowe. Rezultatem dialogu członkowskiego będzie raport, zawierający diagnozę organizacji i sugestię działań naprawczych. Więcej informacji o dialogu członkowskim znajdziecie tutaj.
 • Już niebawem czeka nas Walne Zebranie Członków. Możemy potwierdzić, że odbędzie się ono na żywo! Najbardziej prawdopodobny termin to 25 czerwca (koniecznie zarezerwujcie czas w kalendarzu!). Już niebawem zdradzimy Wam lokalizację tego wydarzenia, połączonego ze zlotem członkowskim. Do zobaczenia!
 • Od końca stycznia bieżącego roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska korzysta z wewnętrznego narzędzia, jakim jest Mapa Zaangażowania Wolontariuszy. Pracowniczki i pracownicy spisują wszelkie zadania, jakich podejmują się na rzecz Stowarzyszenia indywidualni wolontariusze. Dzięki spisywaniu aktywności w Mapie, możemy lepiej zapobiegać wypaleniu wolontariuszy, dbać o ich czas, a przede wszystkim jasno widzieć, ile wspaniałych rzeczy robią dla nas! Od czasu uruchomienia mapy, przez niespełna 4 miesiące zarejestrowaliśmy już 912 godzin pracy wykonanej na rzecz Stowarzyszenia przez 58 indywidualnych wolontariuszy! To naprawdę imponujący wynik (a nie wliczamy tu pracy Zarządu, Zespołu Zarządczego, Komisji Wikigrantów czy innych grup wolontariuszy!). Opiekunkami Mapy są pracownice zespołu wsparcia społeczności. 
 • Baza Umiejętności Wolontariuszy to nowe narzędzie, które pozwoli na lepsze zarządzanie wolontariatem w organizacji, lepszą komunikację pracowników z wolontariuszami, zaangażowanie nowych wolontariuszy, a także po prostu większe dobro w naszej organizacji! Zgłoszenie do Bazy odbywa się w formie ankiety, w której wolontariusze mogą określić, jakie posiadają umiejętności,  jakich czynności chcą podejmować się w ramach wolontariatu, w jakich mają doświadczenie, jakich chcieliby spróbować, a również jakich nie chcą wykonywać. Aby ułatwić wybór, wypisaliśmy ponad 100 przykładowych zadań, jakich mogą podejmować się Wolontariusze na rzecz naszego Stowarzyszenia. Oczywiście ta lista zawsze jest otwarta! To dowód na to, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do tej pory Bazę Umiejętności wypełniły już 34 osoby, bardzo dziękujemy, a wszystkich pozostałych wolontariuszy i wolontariuszki zapraszamy do zgłoszenia
 • Wolontariusz Miesiąca to nowa inicjatywa Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Co miesiąc będziemy wyróżniać jedną osobę, która dokonała szczególnego dobra dla społeczności lub organizacji. Wyróżnienie będzie przyznawane na podstawie bieżącego zaangażowania oraz całokształtu działalności. W zaszczytnym gronie wolontariuszy miesiąca znajdują się: Grzegorz Gogacz – Cyfrowabiblioteka (styczeń), Maria Weronika Kmoch (luty), Kacper Szymański – Jamnik z Tarnowa (marzec) oraz Wojciech Pędzich (kwiecień). Uroczyste podziękowanie, uścisk dłoni Prezesa i wręczenie pamiątkowych koszulek odbyło się podczas zakończenia Wiosennego Zlotu Wikimedian.
class=wp-image-7655/
Wolontariusze Miesiąca odbierają pamiątkowe koszulki podczas WZlotu.
Od lewej:
Grzegorz (wolontariusz stycznia), Kacper (wolontariusz marca), Wojciech (wolontariusz kwietnia). Na zdjęciu brakuje wolontariuszki lutego, Marysi. 
Robert Drózd, Zlot wiosenny Chorzow 2022 RD 109, CC BY-SA 4.0

Wsparcie Społeczności

Wsparcie Społeczności jak zawsze ma pełne ręce roboty! Oprócz wszystkich inicjatyw wymienionych wyżej (organizacja Wzlotu, czerwcowego Spotkania Członkowskiego oraz Dialogu Członkowskiego, Mapa Zaangażowania Wolontariuszy, Baza Umiejętności Wolontariuszy, Wolontariusz Miesiąca), a także części inicjatyw wymienionych w kolejnych sekcjach (konkursy edycyjne: Wikipedia bez barier, Wikiwalentynki, (Nie)znane kobiety Wikipedii, konkurs okolicznościowy śląskojęzycznej Wikipedii, CEE Spring, Miesiąc ukraiński w Wikipedii), zajmowałyśmy się między innymi: 

 • Współpracą z twórcami platformy Grow Uperion, którzy w ramach działań CSR współtworzą z nami narzędzie do wprowadzania nowicjuszy do Wikipedii z wykorzystaniem mechanizmów grywalizacji (więcej o tym mogliście dowiedzieć się podczas WZlotu!).
 • Współpracą międzynarodową w ramach Volunteer Supporters Network – sieci wspieraczy i wspieraczek społeczności Wikimedia z całego świata. Wikimedia Polska wraz z Wikimedia Austria wspólnie złożyły (i pomyślnie otrzymały!) grant z Fundacji w wysokości 25 000 $. Głównymi celami realizacji grantu są: testowanie formuły hubu Volunteer Supporters Network, rozwój umiejętności i przywództwa, program ambasadorski oraz organizacja konkursu Wikidanych (o którym więcej przeczytacie w dalszej części biuletynu). W ramach działań VSN od początku roku odbyło się już 5 międzynarodowych spotkań i sesji wymiany wiedzy oraz umiejętności.
 • Pracą nad złożeniem wniosku grantowego do Fundacji w celu organizacji programu wsparcia administratorów polskojęzycznej Wikipedii (w tym organizacji Campu Admińskiego).
 • Wsparciem organizacji Wikimedia CEE Hub, przeprowadzania badań (wywiadów przeprowadzanych wśród organizacji Wikimedia regionu CEE) oraz przygotowania wniosku grantowego.
 • Organizacją 18.  Urodzin Wikisłownika i wsparciem organizacji wydarzeń lokalnych oraz zdalnych.
 • Bieżącą obsługą programów wsparcia społeczności (m.in. prenumeraty, medale za staż edycyjny, legitymacje), wysyłką nagród i upominków, przygotowaniem oferty praktyk, wstępną organizacją wydarzeń zaplanowanych na jesień (m.in. druga edycja bazowego szkolenia Wikitrenerów, spotkanie robocze grupy wikitrenerów, Źródłosłów, szkolenia z mediacji, szkolenie medialne i inne), wsparciem innych zespołów.
 • Jak widzicie, realizujemy całe mnóstwo projektów! Nasze plany możecie podejrzeć w planie rocznym wsparcia społeczności. Bardzo potrzebujemy rąk do pracy, dlatego udostępniajcie, proszę ogłoszenie o pracę na stanowisko młodszego specjalisty lub specjalistki ds. organizacji wydarzeń (Event Managera) – szukamy kandydatów z Poznania i okolic lub Warszawy i okolic. Zatrudniona osoba będzie zajmować się nie tylko organizacją wydarzeń we współpracy z innymi pracownikami, ale też wesprze zespół wsparcia społeczności w codziennych działaniach.
class=wp-image-7656/
Zachęta do rekrutacji: Roześmiani pracownicy WMPL (od lewej: Foka, Jacek, Natalia) wraz z członkami Stowarzyszenia podczas panelu “Przestrzeń dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska” (WZlot)
Jacek Durski, Wzlot 2022 – dyskusje 02, CC BY-SA 4.0

Komunikacja z fundraisingiem

 • Najważniejszym projektem zespołu komunikacji i fundraisingu w ostatnich miesiącach była bez wątpienia intensywna kampania 1%. Planowana od wielu miesięcy, rozpoczęła się pod hasłem Uwolnij moc 1% – przekaż go na rozwój Wikipedii i buduj świat oparty na wiedzy. Jednak nasz świat zmienił się z dnia na dzień, w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, związanej z tym niepewności (również jeżeli chodzi o przychód z 1%) i dezinformacji. Zespół komunikacji i fundraisingu zareagował bardzo szybko, w kilka dni zmieniając formułę całej kampanii i główny jej temat na przeciwdziałanie dezinformacji i bezpieczeństwa w sieci (hasło przewodnie: W świecie dezinformacji buduj Wikipedię – źródło wolnej wiedzy).
 • W tym roku stworzyliśmy również profesjonalny Landing Page dla kampanii: https://opp.wikimedia.pl/ . LP pełnił formę głównej strony kampanii zachęcającej do przekazywania 1% Wikimedia Polska i miała jak najbardziej ułatwić rozliczanie PIT dla potencjalnych darczyńców – w tym celu poprzez stronę można był skorzystać z darmowych narzędzi do rozliczeń – programu PITax.pl w formie online lub offline oraz przekierowanie do rządowego systemu Twój e-PIT (wraz z instrukcją jak przekazać 1% na rzecz stowarzyszenia Wikimedia Polska). Na stronie pojawiły się krótkie informacje dotyczące działań jakie realizuje WMPL, nasze statystyki oraz testimoniale zachęcające do przekazywania 1%.

  Statystyki strony:

  1. Ogólna liczba wyświetleń strony: 164 tysiące
  2. Liczba unikalnych użytkowników odwiedzających stronę: 133 tysiące
  3. Liczba zaangażowanych użytkowników: 82 tysiące (użytkownik zaangażowany czyli osoba, która została na stronie i weszła z nią w interakcje np. kliknęła w link, czytała zawartość itp.)
  4. Liczba kliknięć w linki na stronie: 3 289
  5. Liczba pobrań plików: 775

 • W trakcie kampanii przygotowaniu kampanii pomagali eksperci z  CQURE, współtworząc artykuły i treści w mediach społecznościowych (Zob. Jak weryfikować informacje w sieci?, Hasło – jak zrobić to dobrze?, Czym są manipulacje z wykorzystaniem inżynierii społecznej?).
 • Ważnym elementem kampanii był również kwietniowy webinar Jak obronić się przed dezinformacją?, z udziałem ekspertek – Pauli Januszkiewicz (CQURE) oraz Magdaleny Lachowicz (Wschodoznawstwo, UAM w Poznaniu), a także Prezesa Wikimedia Polska – Michała Buczyńskiego.
 • Ogólny zasięg strony Wikimedia Polska na Facebooku czyli osób, do których dotarliśmy z naszym przekazem i widziały nasze treści wyniósł ponad 1 milion indywidualnych użytkowników!

  1. Ogólna liczba postów (na głównych profilach): 42 posty
  2. Ogólny zasięg postów kampanijnych: 82 450
  3. Ogólny zasięg profilu Wikimedia na facebooku: 1 063 036

  • Wśród inicjatyw komunikacyjnych warto wyróżnić tę z okazji 1 stycznia – Nowego Roku, ale też Dnia Domeny Publicznej, organizowanego corocznie przez Koalicję Otwartej Edukacji, której częścią jest Wikimedia Polska. Korelacja tych dwóch dat stała się pretekstem do powstania inspirujących #Wikiwyzwań na 2022 rok, czyli noworocznych listy z postanowieniami, które zachęcają poszukiwań w zasobach w domenie publicznej. 
  • W drugiej połowie maja odbędzie się spotkanie Społeczności i zespołu Komunikacji i Fundraisingu! Nina i Jacek przybliżą Wam różne aspekty swojej pracy, a także podpowiedzą, jak możecie im pomóc. Szczegóły już wkrótce!
  • Trwają także intensywne prace nad nowym cyklem Wiki Radia! Planujemy nowych 10 odcinków, które nagrywać będzie Borys Kozielski. Ty razem w podcastach opowiemy na pytania nurtujące wielu, czyli m.in. kto rządzi Wikipedią? Kto utrzymuje encyklopedię? Jaką Wikipedia odgrywa rolę w czasach wojny? Będzie naprawdę ciekawie!
  • W pierwszym kwartale 2022 rozpoczęliśmy komunikację na dwóch nowych kanałach na Facebooku – ruszył profil Wikiszkoła, który ma stworzyć przestrzeń do komunikacji wiadomości związanych ze światem edukacji. Po dłuższej przerwie ruszyliśmy także z profilem GLAM.
  • Od początku roku pojawiło się ok. 36 wpisów na bloga oraz powstało kilka rozbudowanych Landing page’y do poszczególnych konkursów i projektów.

  Otwarta kultura

  • Ostatnie miesiące w otwartej kulturze Wikimedia Polska pod znakiem analizy i diagnozy stanu obecnego w zakresie pozyskanych zasobów cyfrowych, ewaluacji sposobów współpracy z instytucjami GLAM i przygotowaniu oferty współpracy dla partnerów GLAM oraz wsparciu Wikirezydentów! Między innymi o tym rozmawiali podczas sesji Ewolucja podejścia do GLAM – Kamili Neuman (WMPL) i Darii Cybulskiej (WMUK) uczestnicy warsztatów podczas Wiosennego Zlotu Wikimedian. Warsztaty te zostały uznane przez uczestników Wzlotu za jeden z najbardziej interesujących punktów programu!
  class=wp-image-7667/
  Kamila Neuman (WMPL) i Daria Cybulska (WMUK) podczas sesji Ewolucja podejścia do GLAM
  Jacek Durski, Wzlot 2022 – Ewolucja podejścia do GLAM 05, CC BY-SA 4.0
  • Na początku kwietnia specjalistka ds. otwartej kultury miała okazję opowiedzieć o swojej pracy, celach w planie rocznym, a także odpowiedzieć na wszelkie pytania i przede wszystkim poznać Wikimedian na dedykowanym spotkaniu ze społecznością.
  • Od kilku miesięcy budujemy wyjątkowo ważną dla nas współpracę GLAM z Muzeum Narodowym w Krakowie! Dzięki wspólnym projektom, warsztatom i szkoleniom zasoby muzealne wzbogacą Wikimedia Commons! Podczas pierwszych spotkań z przedstawicielami instytucji, rozmawialiśmy o tym, jak Wikipedia sprawdza się w edukacji oraz o digitalizacji zasobów naszego dziedzictwa i projektach GLAM-Wiki Polska! Partnerstwo z Muzeum cały się czas rozwija, już niebawem będziemy o nim szerzej informować 🙂
  • W sobotę 22 stycznia wspólnie z Domem Spotkań z Historią w Warszawie zorganizowaliśmy edyton, którego celem było uzupełnienie polskojęzycznej Wikipedii o nieopowiedziane historie polskich fotografek – bohaterek wystawy „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”. Przy pomocy wolontariuszy – wikitrenerów, edyton ze szkoleniem wprowadzającym został zorganizowany w formule hybrydowej: na miejscu w DSH i online.  Edyton stacjonarny został poprzedzony specjalnym oprowadzeniem po wystawie, które poprowadziła jej kuratorka – Monika Szewczyk-Wittek. Oprowadzanie zostało udokumentowane w formie podcastu przez Borysa Kozielskiego. Zdjęcia z edytonu i oprowadzania możecie zobaczyć tutaj. 

  Edukacja

  • W tym roku swoją premierę miała Eko WikiPaczka – narzędzie edukacyjne stworzone wspólnie z Interseroh.To materiały z zakresu edukacji ekologicznej do wykorzystania podczas spotkań z uczniami i uczennicami – scenariusze lekcji, karty edukacyjne, escape roomy i inne narzędzia, które przybliżyć nastolatkom temat ekologii oraz wyzwań z tym związanych! Pudełka łączą ze sobą tematy z zakresu ekologii z tematyką związaną z tworzeniem i edytowaniem treści w Wikipedii.
  • Dzięki innowacyjności tego połączenia możliwe jest przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć, które będą jednocześnie realizować podstawę programową. Zespół Edukacji prezentował Eko WikiPaczki na żywo podczas Wiosennego Zlotu Wikimedian. Zobacz materiały!
  /
  Norbert Gajlewicz, Eko WikiPaczka – materiały edukacyjne Wikimedia Polska i Interseroh, CC BY-SA 4.0
  • Zespół Edukacji Wikimedia Polska zaangażowany był w organizację międzynarodowego projektu EduWiki Week – wirtualnego święta Wolnej Wiedzy w edukacji (21-25 lutego). Jego celem jest pokazanie wartości projektów Wikimedia w dziedzinie oświaty oraz celebracja niesamowitej pracy naszej społeczności EduWiki i organizacji partnerskich. W ramach wydarzenia o tym, jak budować kobiecą solidarność i wspierać herstoryczne opowieści w swoim wykładzie opowiadała Maria Weronika Kmoch, nauczycielka, Wikipedyska, autorka bloga Kurpianka w wielkim świecie. Jej wystąpienie zobaczycie tutaj.
  • Żywa tradycja w Wikipedii to projekt organizowany przez Wikimedia Polska wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Celem projektu jest zwiększenie widoczności niematerialnego dziedzictwa kulturowego na stronach polskich i zagranicznych Wikimediów oraz stworzenie możliwości oddolnej dokumentacji i inwentaryzacji dziedzictwa przez społeczności, grupy i osoby indywidualne będące jego depozytariuszami (nosicielami) zgodnie z ideą Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (NDK). Wikipedyści i wikipedystki współpracują z grupami takimi jak koronczarki, szopkarze, rusznikarze, twórcy drewnianych zabawek, wycinanek, pieczywa obrzędowego, bursztyniarze. 
  • Wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci w Polsce Konard i Fundacją UFF organizujemy projekt Warszawskie Śródmieście w Wikipedii! Projekt, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych Warszawy Śródmieście, ma na celu powiększanie zasobów wolnej wiedzy poprzez dodanie zdjęć zabytkowych obiektów dzielnicy Warszawa-Śródmieście do otwartego internetowego repozytorium Wikimedia Commons. W ramach projektu organizowane są warsztaty fotografowania, spacery fotograficzne oraz szkolenia z edytowania Wikipedii i Wikimedia Commons. Elementem projektu jest konkurs, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody.
  • Kacper Szymański, czyli wikipedysta Jamnik z Tarnowa zainicjował i samodzielnie prowadzi  projekt edukacyjny Ziemia tarnowska w Wikipedii. W ramach projektu uczniowie Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Tarnowie piszą artykuły powiązane z Tarnowem, a także uzupełnianiają zasoby multimediów przedstawiających miasto oraz jego najbliższe okolice w Wikmedia Commons. O Kacprze i jego inicjatywie głośno było w lokalnych mediach (1, 2, 3).
  /
  Uczestnicy warsztatów podczas projektu edukacyjnego Ziemia tarnowska w Wikipedii.
  Jamnik z Tarnowa, Ziemia tarnowska w Wikipedii (4), CC BY-SA 4.0

  Administracja

  • Na początku roku odbyło się spotkanie kierownika biura ze Społecznością. Podczas niego Grzegorz opowiadał o rejestrze umów, obiegu faktur w organizacji i innych fascynujących tematach dotyczących administracji w Wikimedia Polska!
  • Ubezpieczyliśmy grupowo i na cały rok wolontariuszy i członków organów Stowarzyszenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa chroni na wypadek nieszczęść podczas wykonywania zadań na rzecz Stowarzyszenia oraz podczas podróży na stowarzyszeniowe wydarzenia.  
  • Domeną wiki jest współpraca! Dlatego nawiązaliśmy ją z globalnymi firmami: Accenture – firmą konsultingową i Dentons – kancelarią prawną. Ich pracownicy w ramach swoich programów CSR będą nam pomagać w różnych sferach działania (analizy, opinie, pomoc przy tworzeniu dokumentów prawnych).
  • Wypełniliśmy nasz obowiązek wobec GUS i złożyliśmy sprawozdanie SOF-5.
  • Wspólnie z biurem księgowym pracowaliśmy nad sprawozdaniem finansowym, które w tej chwili jest badane przez rewidenta.
  • Udało się uprościć proces zakupowy i choć trochę odciążyć naszego nieocenionego Skarbnika.

  Konkursy i akcje edycyjne

  Zakończone

  • W ramach drugiej edycji konkursu Wikipedia bez barier, 19 uczestników i uczestniczek konkursu dodało wspólnie 180 opisów alternatywnych do 117 haseł w Wikipedii! Akcja została zorganizowana już po raz drugi, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami i trwała od 3 grudnia do 30 stycznia. Uczestnicy konkursu mieli okazję wziąć udział w szkoleniu z tworzenia opisów alternatywnych. Najbardziej aktywną uczestniczką, a zarazem zwyciężczynią akcji została EwkaC, tworząc ponad 100 opisów alternatywnych! Nagrodą główną w konkursie są warsztaty z dostępności dla osób z niepełnosprawnościami dla wybranej instytucji. Dzięki Ewie możliwość udziału w warsztatach otrzymali uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Katowicach.
  • Po raz kolejny wikipedyści i wikipedystki (w większości bibliotekarze/rki) dodawali/-ły źródła do haseł w ramach kampanii #1lib1ref 2022 (15 stycznia – 5 lutego). Polska społeczność zajęła 3. miejsce na świecie, a 2. w regionie CEE, dodając łącznie dodaliśmy 1355 przypisów na 536 stronach. Najaktywniejsi uczestnicy i uczestniczki konkursu otrzymali nagrody od Wikimedia Polska,  Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Biblioteki Uniwersytetu Poznańskiego, a także okolicznościowe gwiazdki na swoje strony dyskusji. 
  • Z okazji Walentynek została zorganizowana Wielka Akcja Swatania Artykułów, czyli WikiWalentynki! Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, 45 uczestników zeswatało łącznie 1785 osieroconych artykułów! Wszyscy uczestnicy akcji dostali pamiątkowe gwiazdki na stronę użytkownika, a także słodkie upominki od Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Akcję koordynował wikipedysta Jamnik z Tarnowa.
  • Marzec tradycyjnie już upłynął nam pod znakiem kobiet, za sprawą konkursu (Nie)znane kobiety Wikipedii! W ramach konkursu uzupełniliśmy zasoby internetowej encyklopedii o biogramy 323 encyklopedycznych kobiet. (Nie)znane to nie tylko herstoryczne edytowanie Wikipedii, ale również wydarzenia towarzyszące! W tym roku w ich ramach skupiliśmy się na lokalnych herstoriach. Jedną z kategorii specjalnych w konkursie były kobiety regionu kurpiowskiego. Partnerką kategorii została Kurpianka w wielkim świecie, czyli znana nam wikipedystka, Maria Weronika Kmoch.  W ramach marcowych działań przeprowadzane były szkolenia i edytony, ale także m.in. spacer herstorczny i inne działania podczas wydarzenia towarzyszącego (Nie)znane kobiety Śląska Cieszyńskiego.
  • Marcowe świętowanie na śląskojęzycznej Wikipedii! 19 marca osiągnęła ona jubileuszowy, 55 000. artykuł! Jest nim John Ronald Reuel Tolkien. Z inicjatywy wikipedysty Krol111, zgłoszonej przez wnioski o wsparcie, zorganizowaliśmy akcję 55000. artikel Wikipedyje, w której 3 osoby nagrodziliśmy okolicznościowymi upominkami, dyplomami i voucherami na zakup źródeł w języku śląskim. Akcja stała się również pretekstem do docenienia aktywnych edytorów projektu oraz szczególnie zasłużonych dla jego rozwoju. Dostaną oni pamiątkowe koszulki i upominki od Wikimedia Polska
  • W kwietniu zaprosiliśmy Was do planowanego od miesięcy konkursu organizowanego wspólnie z Вікімедіа Україна / Wikimedia Ukraine, Miesiąca ukraińskiego w Wikipedii. Przez ostatni miesiąc wikipedyści i wikipedystki tworzyli hasła o ukraińskiej kulturze, historii, polityce, kuchni, sztuce, nauce i wszystkich innych tematach związanych z Ukrainą. W ramach konkursu napisano lub rozbudowano aż 126 artykułów! Nagrodę główną w postaci przekazania 1000 zł wskazanej przez zwycięzcę organizacji charytatywnej prowadzącej działania na rzecz uchodźców z Ukrainy zdobył wikipedysta B-X. Nagrody dodatkowe otrzyma 10 innych uczestników konkursu.
  /
  Słodkie upominki – nagrody w akcji Wikiwalentynki.
  fot. Cybularny, Materiały promocyjne Wikimedia Polska, WikiWalentynki, 4, CC0 1.0

  Trwające i przyszłe

  • Od 4 do 18 maja trwa konkurs Wikidanych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów! Jego celem jest polepszanie treści w Wikidanych o muzeach, w tym o związanych z nimi obiektach, ludziach i wydarzeniach. Udział w konkursie bierze ponad 20 organizacji Wikimedia z całego świata, więc można uzupełniać w nim dane o muzeach z każdego z krajów i regionów uczestniczących w konkursie. Projekt jest koordynowany przez Wikimedia Szwajcaria we współpracy z Wikimedia Austria i bezpośrednim wsparciu przez Wikimedia Niemcy. Koordynatorką polskiej edycji konkursu jest Kamila Neuman, specjalistka ds. otwierania kultury Wikimedia Polska. Dodatkowo 17 maja o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie online, gdzie wspólnie będziemy edytować wikidane o muzeach, ich kolekcjach i muzealnikach. Spotkanie ma luźny i otwarty charakter. Zapraszamy zarówno osoby doświadczone w edycji Wikidanych, jak i nowicjuszy. Więcej na naszym blogu!
  • Jeśli wiosna, to tylko z CEE Spring! W tym roku ponownie wykorzystaliśmy pomysł nagród kaskadowych, w ramach którego uczestnicy wspólnie pracują na nagrody dla wszystkich edytorów biorących udział w konkursie, którzy napisali lub rozbudowali przynajmniej 3 hasła o tematyce konkursowej. To wspólna praca i wspólna motywacja! W tym roku w ramach nagród kaskadowych można otrzymać między innymi słynne wikisłodycze, naklejki, a także wikiszarady CEE przygotowane przez wikipedystę Kiciora oraz niespodziankę! W konkursie przewidziane są również nagrody indywidualne. Konkurs trwa do końca maja, serdecznie zachęcamy do udziału w nim!
  • Z okazji Tygodnia Bibliotek Okręg Mazowiecki SBP wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach akcji #1Lib1Ref – Wiosenne porządki organizowało w piątek, 13 maja szkolenie z podstaw edytowania Wikipedii połączone z edytonem dodawania przypisów w ramach akcji
   Link do spotkania.
  • W związku z mniejszym niż w latach ubiegłych zainteresowaniem konkursami edycyjnymi, a także ograniczonymi zasobami zespołu Wsparcia Społeczności Wikimedia Polska oraz opóźniającej się rekrutacji Event Managera, podjęliśmy decyzję o odwołaniu planowanego na lipiec konkursu Wikiwyzwanie. Przewidujemy możliwość organizacji konkursu w przypadku, gdy wśród społeczności znajdzie się osoba chętna do samodzielnego przeprowadzenia konkursu. 
  /
  Zwycięzca dodatkowej konkurencji pisania haseł o Ukrainie podczas WZlotu – TR.
  Robert Drózd, Zlot wiosenny Chorzow 2022 RD 113, CC BY-SA 4.0

  Konkursy fotograficzne

  • Znamy już wyniki polskiej edycji konkursu fotograficznego dokumentującego świat nauki, Wiki Science Competition 2021! Konkurs otrzymał rekomendację Państwowej Akademii Nauk, a także wsparcie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Łącznie do konkursu zgłoszono XXX plików w siedmiu kategoriach konkursowych (ludzie nauki, zdjęcia mikroskopowe, media niefotograficzne, zestawy zdjęć, natura, astronomia, kategoria ogólna).  Autorem zwycięskiego zestawu zdjęć jest Jarosław Bernacki. 

  Kącik dobrych wieści 

  • Prezes Wikimedia Polska, Michał Buczyński został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Uroczystość miała miejsce 29 kwietnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Odznaczenie państwowe wręczył Michałowi Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Gratulujemy!
  • Wioletta Matusiak, specjalistka ds. szkoleń edukacyjnych Wikimedia Polska, została wyróżniona na Liście 100! Lista 100 to inicjatywa Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, która co roku celebruje sto najciekawszych osób, które przyczyniają się do rozbudowywania świadomości oraz kompetencji cyfrowych w naszym kraju. Gratulujemy!
  • Borys Kozielski otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Wiki Science Competition za stworzenie audycji zgłoszonych do kategorii “Media niefotograficzne” pt. “Nauka XXI wieku”, źródła ciekawych, oryginalnych podcastów o nauce. Gratulujemy!
  /
  Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenie Brązowym Krzyżem Zasługi Michałowi Buczyńskiemu, Prezesowi Wikimedia Polska.
  fot.  Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, (CC BY 3.0 PL)

  Kalendarz nadchodzących i trwających wydarzeń

  • Do 18 maja trwa konkurs Wikidanych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów!
  • Już niedługo odbędzie się spotkanie Społeczności i zespołu Komunikacji i Fundraisingu! Nina i Jacek przybliżą Wam różne aspekty swojej pracy, a także podpowiedzą, jak możecie im pomóc.
  • Jeszcze tylko do końca maja trwa konkurs CEE Spring!
  • Najbardziej prawdopodobny termin Walnego Zebrania Członków (na żywo, połączonego ze zlotem członkowskim to 25 czerwca.
  • Znamy już datę Wikimanii 2022! Wydarzenie odbędzie się w formule zdalnej od 11 do 14 sierpnia.
  • Źródłosłów, czyli spotkanie edytorów Wikiźródeł i Wikisłownika odbędzie się w pierwszy weekend października (30 września – 2 października). Zespół organizacyjny ustala miejsce wydarzenia.
  • 14-15 października odbędzie się druga edycja bazowego Szkolenia Wikitrenerów w Warszawie. Do udziału w szkoleniu zapraszamy wszystkie osoby, które należą lub chciałyby dołączyć do grupy Wikitrenerów. Doświadczenie w przeprowadzaniu szkoleń nie jest tu konieczne
  • W tym samym czasie (14-16 października) odbędzie się jedenaste spotkanie wikimedian z Europy Środkowo-Wschodniej, Wikimedia CEE Meeting 2022. Wydarzenie odbędzie się na żywo, w Orhid (Północna Macedonia).

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Ostatnie wpisy
  Archiwum