Wikimedia Polska

4 maja 2022

W Międzynarodowy Dzień Muzeów 2022 ponad 20 oddziałów Wikimedia na całym świecie łączy siły!

Aktualności / Jacek Broda

Międzynarodowy Dzień Muzeów, który odbędzie się 18 maja 2022 jest wydarzeniem organizowanym przez Międzynarodową Radę Muzeów przy UNESCO od 1977 r., by zwiększać świadomość, na temat roli muzeów w naszej kulturze i podkreślić niesamowitą wartość, jaka tkwi w wymianie kulturalnej.  Z tej okazji Wikimedia Foundation i organizacje siostrzane organizują niezwykły konkurs Wikidanych!

Inicjatywa ma inspirować do edytowania i ulepszania danych o muzeach, ludziach z nimi związanymi oraz obiektach i wydarzeniach, ma formę lokalnych edycji współdzielących tą samą koncepcję, ale skupiających się na danych obszarach geograficznych. Edytorzy z całego świata mogą uczestniczyć w każdej lokalnej edycji konkursu. WMCH Map Service jest wspaniałym narzędziem, które pomoże sprawdzić czy dane muzeum jest w Wikipedii.

”Muzea to przestrzeń rozwoju wzajemnego zrozumienia i dialogu pomiędzy kulturami całego świata. Szczególnie teraz, po tak trudnym dla kultury czasie pandemii COVID-19 potrzebujemy rozmawiać o wartości jaka jest dziedzictwo. Dlatego właśnie w maju 2022 ponad 20 oddziałów Wikimedia z całego świata łączy  siły, aby przenieść tę świadomość na ogólnodostępne treści Wikipedii i jej projektów siostrzanych. W tym roku także Wikimedia Polska dołącza do inicjatywy, wspólnie edytujemy i poprawiamy artykuły o muzealnictwie, galeriach i sztuce. ” – mówi Kamila Neuman z Wikimedia 

Projekt jest koordynowany przez Wikimedia Szwajcaria we współpracy z Wikimedia Austria i bezpośrednim wsparciu przez Wikimedia Niemcy.

“Przez ostatnie kilka lat, to wydarzenie było dla nas okazją do poprawienia obecności muzeów w Wikipedii, Wikidanych i innych projektach Wikimedia” mówi Ulrich Lantermann z Wikimedia Szwajcaria.

“Sposób, w jaki muzea wchodzą w interakcje z publicznością, drastycznie się zmienił od początku pandemii Covid-19, a cyfryzacja stała się priorytetem dla wielu z nich” mówi Alexandra Fernandez Coego, Dyrektorka Komunikacji i Public Relations w ICOM. “Jednakże mniejsze i lokalne muzea często nie mają środków, aby utrzymać obecność online. Celem naszej współpracy z Wikimedia jest wsparcie takich muzeów i zmniejszanie luki cyfrowej”.

Jedną z kluczowych misji organizacji afilianckich i grup Wikimedia jest wspieranie wolontariuszy współtworzących Wikipedię i pomaganie instytucjom kultury w cyfrowym dzieleniu się swoją wiedzą kuratorską, zbiorami i zasobami z globalną społecznością za pośrednictwem globalnej platformy. Razem opowiadamy się za wolną wiedzą na świecie. Ten wspólny projekt jest imponującym przykładem tego zaangażowania.

Więcej informacji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum