Wikimedia Polska

19 kwietnia 2022

Zdjęcia polskich zabytków podbijają świat!

Aktualności / Jacek Broda

Znamy wyniki międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments! Drugie miejsce w konkursie zdobyło zdjęcie z Polski! Serdecznie gratulujemy Damianowi Pankowcowi, który wykonał tę magiczną fotografię Kaplicy pw. Świętego Rocha w Krasnobrodzie.

class=wp-image-7588
CC BY-SA 4.0
https://pl.wikimedia.org/wiki/Plik:Kaplica_%C5%9Bw_Rocha_w_Krasnobrodzie.jpg

Jury doceniło koncept fotografa, pisząc w uzasadnieniu: „Najlepszym sposobem, aby skromny skądinąd mało spektakularny pomnik zyskał wartość na zdjęciu, jest szukanie odpowiedniej pory roku; a do tego zdjęcia bardzo dobrze wybrano jesień. Otaczająca przyroda bardzo pomaga i podnosi wartość.

A to nie wszystko! Także praca polskiej fotografki Małgorzaty Pawelczyk zdobyło 4 miejsce! Zdjęcie przedstawia pomnik Stefana Czarnieckiego w Tykocinie.

Tajemnicza atmosfera, właściwe słońce i mgła czynią pomnik znaczącym – napisało Jury. Gratulujemy!

class=wp-image-7589
Figoosia, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Wiki Lubi Zabytki to konkurs, którego celem jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków z całego świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie. Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane – zupełnie za darmo – w wydawnictwach edukacyjnych czy turystycznych. Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum