Wikimedia Polska

12 marca 2022

Wikimedia Foundation wraz ze społecznościami Wikimedia na całym świecie broni wolnej wiedzy w obliczu gróźb ze strony rosyjskiego rządu

Aktualności / Szymon Grabarczuk

1 marca 2022 Wikimedia Foundation otrzymała żądanie ze strony rządu rosyjskiego dotyczące usunięcia treści związanych z niesprowokowaną inwazją na Ukrainę, zamieszczonych przez wolontariuszy w rosyjskojęzycznej Wikipedii.

Wikimedia Foundation i ruch, którego jesteśmy częścią, nigdy nie wycofały się w obliczu rządowych gróźb odmawiania ludziom ich podstawowego prawa człowieka do dostępu do bezpłatnych, otwartych i weryfikowalnych informacji. Informacje dostępne w Wikipedii są pozyskiwane i udostępniane przez wolontariuszy, którzy inwestują czas i wysiłek, aby zapewnić, że treść jest oparta na faktach i wiarygodna. Wiele osób edytuje nadal, w tak trudnych okolicznościach, w miarę trwania inwazji ukraińscy ochotnicy nadal dodają treści i edytują Wikipedię, nawet w obliczu poważnych trudności i zagrożeń. 

Wikipedia to kluczowa przestrzeń, gdzie można pisać swobodnie i otwarcie o ważnych, historycznych wątkach dotyczących Rosji, Ukrainy i wielu innych tematów. Kiedy 24 lutego rozpoczęła się inwazja na Ukrainę, redaktorzy-wolontariusze natychmiast zaczęli tworzyć artykuły w Wikipedii, aby informować świat o bieżących wydarzeniach. Tylko od 24 lutego do 1 marca artykuł z rosyjskojęzycznej Wikipedii o inwazji był oglądany prawie 4 miliony razy, a artykuły na ten temat są dostępne w ponad 100 językach.

Wikipedia jest ważnym źródłem wiarygodnych, opartych na faktach informacji w każdym kryzysie. Nie cofniemy się w obliczu prób cenzurowania i zastraszania członków naszego ruchu. Podtrzymujemy naszą misję dostarczania darmowej wiedzy światu.

Zobacz oświadczenie w oryginale.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum