Wikimedia Polska

10 marca 2022

Wolontariuszem Miesiąca w styczniu 2022 roku został Grzegorz Gogacz!

Aktualności / Paulina Anna Studniczka

Wolontariusz Miesiąca to nowa inicjatywa Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Co miesiąc będziemy wyróżniać jedną osobę, która dokonała szczególnego dobra dla społeczności lub organizacji. Wyróżnienie będzie przyznawane na podstawie bieżącego zaangażowania oraz całokształtu działalności.

Wolontariuszem Miesiąca w styczniu 2022 roku został Grzegorz Gogacz.

Jako edytora znacie go głównie z aktywności w Wikimedia Commons i Wikidanych, a także ilustrowania artykułów, dodawania linków i poprawiania błędów w Wikipedii, oraz udziału w różnych akcjach edycyjnych (np. Wikipedia bez barier, WikiWalentynki, #1Lib1Ref. Jest wikipedystą-rezydentem w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy wraz z działającą w ramach tej instytucji Mazowiecką Biblioteką Cyfrową.

Grzegorz wspaniale łączy różne działania w Wikimediach. Dzięki nie mu biblioteka na Koszykowej stała się domem dla wielu wiki-inicjatyw (np. szkolenia i edytony, ubiegłoroczny Źródłosłów i szkolenie wikitrenerów), a on sam pięknie wcielał się w rolę gospodarza i przewodnika po tym magicznym miejscu.

Grzegorz jest ogromnym wsparciem dla zespołu Wikimedia Polska – jest wulkanem pomysłów i dobrej energii, a także często krytycznym głosem rozsądku. Wspiera nas w otwieraniu kultury, rozwiewa tajemnice wikirezydentury, Wikimedia Commons i Wikidanych, wspiera w indywidualnej opiece nad nowicjuszami. Jest Wikitrenerem, organizuje edytony i szkolenia.

W styczniu wspierał w organizacji, a także szkolił podczas stacjonarnego edytonu „JEDYNE” w Domu Spotkań z Historią.

Grzegorzu – dziękujemy Ci za Twoje zaangażowanie!

Zespół Wikimedia Polska

Chcecie dowiedzieć się wiecej o Grzegorzu? Polecamy krótki wywiad z Wolontariuszem Miesiąca!

Skąd czerpiesz motywację do działania? Lubię zmieniać świat na lepszy, nawet małymi, drobnymi działaniami, które sprawią, że życie innego człowieka staje się odrobinę łatwiejsze. Daje mi to dużo satysfakcji, gdy moje działania ułatwiają dostęp do wcześniej trudno dostępnych informacji, grafik i fotografii.

Co cenisz w ruchu Wikimedia? Otwartość na innego człowieka oraz to, że każdy może znaleźć dla siebie niszę, w której działa. Działają tu wspaniali ludzie, zarażają pasją i optymizmem.

Co jest dla Ciebie najciekawszym wyzwaniem w pracy wolontaryjnej? Poznawanie innych ludzi, ciągłe zdobywanie nowych umiejętności. Zastanowienie się w czym jestem dobry i jak mogę się tym podzielić.

Twój ulubiony projekt/ działanie to? Nadawanie kategorii do ilustracji oraz łączenie portretów wgranych z Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej do Wikimedia Commons z biogramami postaci, które do tej pory nie miały ilustracji lub miały tylko zdjęcie nagrobka.

Wikipedię/projekty Wikimedia warto rozwijać bo…Dużo małych działań przekłada się na coś wielkiego i wspaniałego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum