Wikimedia Polska

2 marca 2022

Wikimedia Foundation wzywa do utrzymania stałego dostępu do bezpłatnej i otwartej wiedzy, gdy trwa kryzys na Ukrainie

Aktualności / Jacek Broda

Wikimedia Foundation wspiera globalny ruch wolontariuszy i lokalne wikispołeczności. Jesteśmy z naszymi wolontariuszami na Ukrainie i na całym świecie, którzy wzywają do natychmiastowego i pokojowego rozwiązania konfliktu.

Inwazja na Ukrainę spowodowała bezsensowną utratę wielu istnień, co wiecej towarzyszy temu wojna informacyjna w Internecie. Dezinformacja o trwającym kryzysie wpływa na bezpieczeństwo wielu osób, które na podstawie dostępnych faktów podejmują decyzję dotyczące życia i śmierci. Stoi to też w sprzeczności z prawem każdej jednostki do dostępu do wiedzy. Wolontariusze ukraińscy bohatersko nadal dodają treści i edytują Wikipedię i inne projekty Wikimedia, zapewniając ludziom na całym świecie dostęp do neutralnych, wiarygodnych informacji w czasach kryzysu i wykazując nasze wspólne przeświadczenie o tym, że wiedza jest podstawowym prawem człowieka

Wikimedia Foundation aktywnie współpracuje ze społecznościami, które dotknął kryzys informacyjny, starając się zidentyfikować potencjalne zagrożenia dla projektów Wikimedia i wspierając wolontariuszy – edytorów i administratorów – na służbie, w pierwszej linii obrony przeciwko manipulacjom faktami i wiedzą.

Dołączamy się do wszystkich, którzy wzywają do pokojowego zakończenia konfliktu i deklarujemy dalsze wsparcie tych, którzy wzmacniają cyfrowe dobra wspólne i dzięki którym wiedza jest otwarta, neutralna i wolna.

Zobacz oświadczenie w oryginale.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum