Wikimedia Polska

1 marca 2022

Wyniki Wiki Science Competition 2021!

Aktualności / Jacek Broda

Mamy ogromną przyjemność podzielić się z Wami wynikami Wiki Science Competition 2021!

Wiki Science Competition to przygoda, to eksperyment, poszukiwanie i sztuka w jednym! Przestrzeń, gdzie fotografia i sztuka spotykają naukę, gdzie wspólnie budujemy laboratorium niezwykłych fotografii! Zdjęcia, ktore zostały zgłoszone, zaskakują, zachwycają, inspirują i motywują do poszukiwań! Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie! Jesteście niesamowici i niesamowite! Wybór najlepszych zdjęć nie był prosty, kapituła miała przed sobą trudne zadanie, ale po długich debatach udało się wybrać najlepsze fotografie!

Poznajcie laureatów i laureatki! GRATULACJE DLA WYGRANYCH!

Bardzo dziękujemy także za wsparcie naszym partnerom: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Program Ciekawizja Wiktora Niedzickiego, Havelianum, inicjatywa 100 inspirujących fizyczek, portal Urania, portal Świat Konkursów.

Konkurs miał także rekomendację Państwowej Akademii Nauk.

I NAGRODA: Jarosław Bernacki

Platycnemis pennipes – Pióronóg zwykły, autor: Jarosław Bernacki, user: Jg44.89

class=wp-image-7305
Autorstwa Jg44.89 – Praca własna, CC BY 4.0
class=wp-image-7307
Autorstwa Jg44.89 – Praca własna, CC BY 4.0
class=wp-image-7324
Autorstwa Jg44.89 – Praca własna, CC BY 4.0

Seria 3 zdjęć przedstawia różne ujęcia samicy ważki, która w porównaniu do samców charakteryzuje się słabszym wybarwieniem. Fotograf poprzez wysoką rozdzielczość zdjęcia i płytką głębię ostrości skupia naszą uwagę na detalu jakim są niezwykłe oczy ważki, które okazują się być równie fascynujące, jak palety barw prezentowane przez intensywnie ubarwione samce ważek. Tak bliskie ujęcia sprawiają wrażenie, że ważka z fotografii nam się przygląda, a między nami a owadem ma miejsce wyjątkowe porozumienie. Jednocześnie trudno odmówić zdjęciom elementu humorystycznego, ponieważ mały owad “urasta” do równego nam gabarytami obiektu i zyskuje w ten sposób inny, “ludzki” wymiar. Ilość widocznych szczegółów oraz budowa oczu ważki, sprawia, że łatwo nam go sobie wyobrazić jako bohatera kreskówki.
Na nagrodę zasługuje fakt bardzo dokładnego oddania w serii zdjęć detalu, który z jednej strony ma naukowy wymiar, z drugiej natomiast antropomorfizuje ważkę, nadaje jej humorystyczny wydźwięk i sprawia, że nawiązujemy z nią międzygatunkowe porozumienie

II NAGRODA: Aneta Pawska

Miodunka ćma, Ostromecko, autorka: Aneta Pawska, user: Aneta Pawska

class=wp-image-7309/
Aneta Pawska, CC BY 4.0

Zdjęcie przedstawia kwiat miodunki ćmy. Ujęcie zostało wykonane w czasie deszczu, co pozwoliło autorce uchwycić niezwykły moment, kiedy na płatku rośliny zbiera się kropla wody. Zwykła roślina sfotografowana w tym nieprzypadkowym momencie staje się niezwykła, nabiera artyzmu i dynamiki. Malarskość ujęcia łączy się tutaj z dokumentacyjnym charakterem fotografii. Przed nami, mimo statyczności kadru, rozgrywa się spektakl natury, w którym główną rolę odgrywa kwiat i krople deszczu, wyraźnie widoczne na fotografii. Autorka zadbała o kadr i kompozycję zdjęcia, świadomie operując światłem, które podkreśla delikatność kwiatów miodunki ćmy. Jednocześnie skupia naszą uwagę na jego najważniejszym elemencie, precyzyjne wyostrzając kadr na skąpanych w deszczu płatkach kwiatu.Tym co zdecydowało
o wygranej jest pokazanie “magii” natury w kadrze, który zachowuje jednocześnie dokumentacyjny charakter.

III NAGRODA: Marek Miś

System tchawek w skrzelotchawkach larwy jętki  / Respiratory system in damselfly larva caudal gill, autor: Marek Miś, user: Misiek1962

class=wp-image-7322/
Autorstwa Misiek1962 – Praca własna, CC BY 4.0,

Uzasadnienie:Zdjęcie autorstwa Marka Misia przedstawia układ oddechowy larwy. Fotograf odkrywa przed nami bogactwo i wyjątkowość mikroświata, z jednej strony poprzez wybór ciekawego obiektu fotografii, z drugiej poprzez zastosowanie wyjątkowych technik oświetleniowych, które nadają fotografii malarski i abstrakcyjny charakter. Praca zachwyca swoją wyrazistą paletą barw i rozbudza ciekawość. Fotografia pozostawia odbiorcę z pytaniami na temat pochodzenia obrazu, wywołuje wiele skojarzeń, a odkrycie czym w istocie jest fotografowany obiekt może być dużym zaskoczeniem.To co zdecydowało o wygranej, to właśnie umiejętność rozbudzenia wyobraźni widza poprzez oddanie w jego ręce szerokiej palety skojarzeń związanych z przedstawionym obiektem. Praca jest dowodem na to, że między nauką i sztuką istnieje mikroskopijna granica.

WYRÓŻNIENIA

Komisja Konkursowa wyróżniła również zdjęcia mikroskopowe, jedyną zgłoszoną w konkursie graficzną ilustrację oraz zdjęcie aparatury naukowej, a także zasługujące na uwagę zdjęcie z nowej kategorii konkursowej jaką jest astronomia i zdjęcia przedstawiające naturę.

class=wp-image-7314/
Autorstwa Misiek1962 – Praca własna, CC BY 4.0,
class=wp-image-7315
Autorstwa Tomalski  Ta PNG grafika rastrowa została stworzona za pomocą GIMP. – Praca własna, CC BY 4.0,
class=wp-image-7316/
Autorstwa PanWoyteczek – Praca własna, CC BY 4.0,
class=wp-image-7317
Autorstwa Julianna Tymińska – Praca własna, CC BY 4.0,
class=wp-image-7318
Autorstwa Aneta Pawska – Praca własna, CC BY 4.0,
class=wp-image-7319
Autorstwa Luminforum – Praca własna, CC BY 4.0,
class=wp-image-7327/
Autorstwa Adrian Tync – Praca własna, CC BY 4.0,

WYRÓŻNIENIE W KATEGORII SPECJALNEJ: Radosław Dąbrowski

Wyróżnienie specjalne zostało przyznane Radosławowi Dąbrowskiemu za zdjęcie dr hab. Agnieszka Wacławik, prof. PAN prowadzącą badania procesów molekularnych podczas rozpoznania i rozwoju ciąży u ssaków.

class=wp-image-7329
Autorstwa Radek Dąbrowski – Praca własna, CC BY 4.0

NAGRODA SPECJLANA: Borys Kozielski

Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną dla Borysa Kozielskiego za stworzenie audycji zgłoszonych do kategorii “Media niefotograficzne” pt. “Nauka XXI wieku”, źródła ciekawych, oryginalnych podcastów o nauce. Rozmowy z polskimi naukowcami w przyjazny i wciągający sposób ukazują skomplikowane zagadnienia takie jak genetyka, regulacja ekspresji genów czy mikroplastik. Audycje są ważnym źródłem informacji o nauce i mogą być świetnym narzędziem w pracy z młodzieżą.

REKOMENDACJE

Zgodnie z Regulaminem, Komisja Konkursowa wytypowała także (oprócz wyżej nagrodzonych prac z puli Nagród 1-3 i Wyróżnień) utwory z różnych kategorii konkursu, do rekomendacji w etapie międzynarodowym konkursu Wiki Science Competition. ZOBACZ REKOMENDACJE

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum