Wikimedia Polska

15 stycznia 2022

Wikipedia jest z nami 21 lat! Dziś rocznica jej powstania!

Aktualności / Jacek Broda

15 stycznia przypada 21 rocznica powstania Wikipedii – największej wirtualnej encyklopedii na świecie! Wikipedia jest jedną z najpopularniejszych witryn w Polsce, co miesiąc odwiedza ją ponad 30 milionów użytkowników!

To tutaj szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, to tutaj sprawdzamy historie i biografie naszych autorytetów, to tu czytamy o bohaterach i bohaterkach i autorach naszych ulubionych książek, filmów i seriali, poznajemy historię, eksplorujemy kulturę, odszukujemy ciekawostki, znajdujemy inspirację.

Wikipedia to źródło wolnej wiedzy, do której każdy ma dostęp. To miejsce spotkania, które pozwala w świecie pełnym dezinformacji odnaleźć prawdziwe, sprawdzone informacje.

Wikipedię tworzyć może każdy, społeczność wolontariuszy jest otwarta i cały czas się rozwija. Co miesiąc dołącza ponad 3 tysiące osób! Edytować i uzupełniać artykuły można zawsze i wszędzie, pamiętając jednak o kluczowych zasadach działania Wikipedii- wszystkie artykuły muszą spełniać wymogi neutralności, mieć oparcie w wiarygodnych źródłach i być na bieżąco weryfikowane i aktualizowane. 

Społeczność Wikipedii jest ogromnie różnorodna – tworzą ją bystrzy nastolatkowie i profesorowie na emeryturze, kobiety i mężczyźni, osoby z wielkich miast i małych miasteczek, nauczyciele i uczniowie, eksperci i hobbyści, osoby o różnych poglądach i zainteresowaniach. Wszystkich ich łączy pasja do dzielenia się wiedzą, dociekliwość i chęć pomocy innym. I dlatego potrafią znakomicie współpracować, ponad różnicami.“ – mówi Natalia Szafran-Kozakowska
(specjalistka ds. wspierania społeczności Wikimedia Polska) 

To dzięki tym, niesamowitym osobom obecnie na polskojęzycznej Wikipedii znajduje się już  ponad 1,5 mln haseł!  

Rozwój Wikipedii na co dzień wspiera Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które skupia osoby działające na rzecz wolnej wiedzy i otwartej kultury.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum