Wikimedia Polska

15 grudnia 2021

1.5 mln artykułów na polskiej Wikipedii!

Aktualności / Jacek Broda

Wspaniała wiadomość! Polska Wikipedia właśnie wzbogaciła się o półtoramilionowe hasło! Jest nim SMS Kaiser Wilhelm der Grosse. Jesteśmy dziesiątą z 300 wersji językowych Wikipedii, gdzie osiągnięto taki zasób artykułów!

Wikipedia jest encyklopedią internetową tworzoną od 15 stycznia 2001 roku, a jej edycja polskojęzyczna istnieje od 26 września tego samego roku. Zawartość Wikipedii jest dostępna na wolnej licencji CC-BY-SA 3.0, dzięki czemu każdy może kopiować, rozpowszechniać i modyfikować zawarte w niej treści.

Wikipedia od lat pozostaje jedną z najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w Polsce. W ostatnim czasie, miesięczna liczba odwiedzających jej strony sięga 28 milionów! Od lat coraz większa uwaga poświęcana jest poprawie jakości i rozbudowie treści istniejących artykułów. W najnowszej historii, Wikipedia wzbogacała się średnio o 3–4 tysiące nowych artykułów miesięcznie, podczas gdy edytowanych było od 100 tys. do ponad 200 tys. już istniejących. Duża waga przywiązywana jest do skrupulatnego wskazywania wiarygodnych źródeł informacji zamieszczanych w artykułach. Najlepsze artykuły są wyróżniane jako artykuły dobre a wręcz medalowe i zwykle odbiegają od formuły artykułu encyklopedycznego, stanowiąc obszerne monografie, często należące do najbardziej rozbudowanych źródeł informacji na dany temat w języku polskim. Takich wzorcowych artykułów jest już w polskiej edycji Wikipedii 4382!

Kto tworzy Wikipedię? Edytorem i edytorką może zostać każdy! Społeczność aktywnych (wykonujących co najmniej 5 edycji miesięcznie) edytorów polskojęzycznej Wikipedii składa się od dłuższego czasu z 1,4–1,7 tys. osób. W sumie co miesiąc edytuje ok. 13 tys. do ponad 17 tys. osób.

Wikipedia jest od wszystkich i dla wszystkich. Nie ma żadnych wymogów, kto może ją tworzyć – liczy się wiedza, źródła na jej poparcie i zaangażowanie. Nie ma żadnych ograniczeń, kto może ją czytać – zarówno uczeń szkoły podstawowej szukający odpowiedzi na zadanie domowe, doktorant, który zmęczony pracą o 4 nad ranem szuka przypomnienia szeregu Taylora dla tangensa, jak i dziadek szukający dziwnego hasła z krzyżówki.” – pisze jeden z Wikipedystów, piszący pod pseudonimem Technozaba.

Tym, co zmienia się najwyraźniej, jest podejście do weryfikowalności treści wprowadzanych do Wikipedii. W zasadzie nieakceptowane jest już wprowadzanie informacji niepowiązanych za pomocą odnośników z wiarygodnymi źródłami. Systematycznie, choć powoli, poprawia się powiązanie informacji ze źródłami w dawniej tworzonych artykułach.” – dodaje Wikipedysta Kenraiz.

Wikipedystów i Wikipedystki na co dzień w ich niesamowitej pracy wspiera Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum