Wikimedia Polska

28 listopada 2021

Wiki Lubi Zabytki Junior - Ogłaszamy wyniki!

Aktualności / Jacek Broda

Wiki Lubi Zabytki Junior to szkolna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie. W ramach tego konkursu uczniowie i uczennice szkół podstawowych i średnich włączyli się w wielką akcję dokumentowania zabytków dla Wikipedii. Dzięki temu wszyscy ludzie na świecie będą mieć dostęp do fotografii polskiego dziedzictwa kultury.

Najlepsi młodzi fotografowie i fotografki otrzymają sprzęt i gadżety fotograficzne, a najlepsze zdjęcia staną się częścią mobilnej wystawy prezentowanej w szkołach w całej Polsce

Komisja konkursowa konkursu Wiki Lubi Zabytki Junior, zebrana 23 listopada 2021 roku w formule zdalnej kierując się regulaminem zawartym na stronie po zapoznaniu się z 808 zdjęciami zgłoszonymi do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W KATEGORII PONIŻEJ 14. ROKU ŻYCIA

1. miejsce otrzymuje zdjęcie  Wiatrak w Palczewie, autorstwa użytkowniczki Oliw.kaaaaaa12, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.

class=wp-image-6902/
Oliw.kaaaaaa12, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: Magiczna atmosfera, zdjęcie, które nie jest tylko ładne wizualnie, ale opowiada historię. Jury zwróciło uwagę na  interesującą kompozycję zbudowaną przez spojrzenie poprzez liście, malarskość pracy. Zdjęcie bardziej abstrakcyjne i mniej oczywiste niż reszta zdjęć z tej kategorii, ma swój mroczny i ciekawy charakter. Fotografia nie jest jak typowa pocztówka przedstawiająca zabytek.

2. miejsce otrzymuje zdjęcie Ratusz w Chojnicach autorstwa użytkowniczki Frania Hermiona, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie.

class=wp-image-6903/
Frania Hermiona, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: zdjęcie bardzo dobre technicznie i kompozycyjnie. Dla jury walorami było m.in.  uchwycenie ruchu tańca i zauważenie sytuacji oraz świetnie złapane kontrastowe kolory budynku i strojów tancerek. Autorka uchwyciła nie tylko sam budynek, ale też  wyczekała  moment, kiedy dzieje się przed nim jakaś akcja. Tańczący ludzie ożywiają to zdjęcie.

3. miejsce otrzymuje zdjęcie Kościół św Józefa w Krakowie  autorstwa  użytkownika Michal5656, ucznia Szkoły Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie.

class=wp-image-6904/
Michal5656, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: zdjęcie bardzo dobre technicznie i kompozycyjnie, symetryczne, ujęcie daje wrażenie monumentalności kościoła. Jury z aprobatą przyjęło  uchwycenie przez autora zdjęcia  momentu dnia, kiedy światło podkreśla walory budynku.

Zgodnie z Regulaminem Jury postanowiło przyznać w tej kategorii wiekowej wyróżnienia następującym pracom (kolejność na liście nie określa gradacji miejsc):

  • Zamek w Malborku autorstwa użytkowniczki Frania Hermiona, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie.

Uzasadnienie jury: zdjęcie bardzo dobre technicznie i kompozycyjnie, ujęcie zamku w dobrze dobranym świetle; bardzo ładna grę kolorów i planów.

  • Kopiec Kościuszki autorstwa użytkowniczki Julaaaa,  uczennicy Szkoły Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie.

Uzasadnienie jury: za malarskość obrazu i niestandardowe ujęcie zabytku, bardzo dobrą kompozycję i zbudowanie intrygującego, wciągającego widza obrazu

Uzasadnienie jury: zdjęcie pokazujące detal w sposób ciekawy i dobry technicznie; za bardzo ciekawą, dynamiczną kompozycję, zwrócenie uwagi na rzadko dostrzegane detal.

Uzasadnienie jury: za przemyślaną, zaplanowaną kompozycję, ciekawe, symetryczne ujęcie, które buduje w obrazie historię, uchwycenie dobrze grających ze sobą kolorów i światła.

Uzasadnienie jury:  zwraca uwagę ciekawa kolorystyka i  światło, budują atmosferę tajemniczości i spokoju, zwrócenie uwagi na niestandardowy zabytek i dobranie odpowiednich elementów formalnych do jego przedstawienia.

Uzasadnienie jury: za zbudowanie atmosfery tajemniczości, zaproszenie widza do zagłębienia się w obraz, zwrócenie uwagi na wnętrze zabytku, zainteresowanie się niestandardowym tematem.

  • Zamek w Czorsztynie, autorstwa użytkownika Franciszek Kulpiński, ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej.

Uzasadnienie jury:  uchwycenie zabytku w szerszym kontekście i zbudowanie dzięki temu intrygującego obrazu, zwrócenie uwagi na detal, zbudowanie atmosfery w zdjęciu; jury oceniło fotografię jako bardzo plastyczną, malarską.

W KATEGORII POWYŻEJ 14. ROKU ŻYCIA

1. miejsce otrzymuje zdjęcie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, autorstwa użytkownika XEvansGambitx, ucznia X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego Akademickiego w Katowicach.

class=wp-image-6905/
XEvansGambitx, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury:  Ciekawe nocne ujęcie centrum stolicy, ujmujące zarówno rozpoznawalny budynek miasta, PKiN w niezwyczajnym oświetleniu, jak i równoważącą swoimi  jarzeniowymi kolorami barwy tęczy widoczne na Pałacu Warszawską Ścianę Wschodnią. Zdjęcie bardzo dobre technicznie i kompozycyjnie. Może być wykorzystywane w różnych hasłach w Wikipedii i nie tylko. Dodatkowo kreuje pozytywny obraz Polski jako kraju otwartego na wszystkich.

2. miejsce otrzymuje zdjęcie Gdańsk, autorstwa użytkownika XEvansGambitx, ucznia X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego Akademickiego w Katowicach.

class=wp-image-6906/
XEvansGambitx, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: Malownicze ujęcie Gdańska z widocznym nowym mostem na Motławie oraz żurawiem. Dobre kolory, nie zmodyfikowane za bardzo. Zdjęcie może być użyteczne do różnych haseł w Wikipedii i nie tylko. Fotografię charakteryzuje dobra kompozycja oraz dobre techniczne wykonanie. Zdjęcie jest pomysłowo uchwycone i byłoby bardzo dobrą pocztówką.

3. miejsce otrzymuje zdjęcie ukazujące Wawel,  aut. użytkownika XEvansGambitx, ucznia X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego Akademickiego w Katowicach.

class=wp-image-6907/
XEvansGambitx, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: Zdjęcie ukazuje układ całego Wawelu, ale też zabudowę miasta wraz z rzeką i Zamek w tym właśnie kontekście. Zwraca uwagę gradient koloru nieba. Jeden z jurorów opisując emocje, jakie wzbudza w nim zdjęcie użył sformułowania: “to świat, w którym chciałbym mieszkać”.

Zgodnie z Regulaminem Jury postanowiło przyznać w tej kategorii wiekowej wyróżnienia następującym pracom:

4. miejsce otrzymuje zdjęcie przedstawiające Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny autorstwa użytkownika XEvansGambitx, ucznia X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego Akademickiego w Katowicach.

class=wp-image-6910/
XEvansGambitx, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: za wyraźne uchwycenie burzy na nocnym niebie, która jest niespodziewanym tłem dla znanego zabytku; zdjęcie bardzo dobre technicznie i kompozycyjnie.

5. miejsce otrzymuje zdjęcie Ruiny zamku Tenczyn auorstwa. użytkowniczki Małgorzaty Kwiatkowskiej, uczennicy X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach.

class=wp-image-6911/
Malgorzata Kwiatkowska, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: za pomysłową, dobrą kompozycję, przyciągnięcie uwagi widza do zabytku nie wprost; wzbudzanie pozytywnych emocji kolorystyką; zdjęcie ma wartość encyklopedyczną.

6. miejsce otrzymuje zdjęcie Dwór w Płocku autorstwa użytkowniczki Wikxoria, uczennicy LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III  Sobieskiego w Warszawie

class=wp-image-6912/
Wikxoria, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: zdjęcie “inne niż wszystkie”, wprowadzające widza swoimi barwami i ujętymi w kadrze elementami w szczególny klimat, zauważenie piękna w nieidealnej architekturze.

7. miejsce otrzymuje zdjęcie Ratusz w Poznaniu autorstwa użytkowniczki Agnieszki Sarbak, uczennicy Liceum Akademickiego linde.edu.pl w Poznaniu.

class=wp-image-6913/
Agnieszka Sarbak, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: za niestandardowe ujęcie, dobre techniczne wykonanie, świadomy wybór fragmentu budowli, dobrą kolorystykę, świetne rozegranie zdjęcia równowagą kolorów i światłocieniem.

8. miejsce otrzymuje zdjęcie Willa “Starodrzew” w Milanówku autorstwa użytkowniczki Krzeminskaania, uczennicy LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III  Sobieskiego w Warszawie.

class=wp-image-6914/
Krzeminskaania, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uzasadnienie jury: za ujęcie budynku w otoczeniu drzew nawiązujących do nazwy willi i dobrą kolorystykę, uchwycenie migoczącego na fasadzie budowli światła, zbudowanie bajkowej atmosfery. Jury przyjęło także z uznaniem wyczerpujący opis pod grafiką umieszczona w Wikimedia Commons.

SKŁAD JURY

Jury obradowało w składzie:

  • Alicja Sobiepańska
  • Jakub Owczarek
  • Konrad Tułak
  • Przemysław Staroń

Obrady z ramienia Wikimedia Polska moderowała i protokołowała Klara Sielicka-Baryłka, podczas posiedzenia jury obecna była również Wioletta Matusiak.

Słowo od Jury:
Drogie uczestniczki i uczestnicy byliśmy pozytywnie zaskoczeni  ilością i jakością prac, które zostały zgłoszone do konkursu. Wasze prace przedstawiały bardzo znane i prawie zupełnie zapomniane zabytki, fotografowanie aparatami, telefonami, a nawet dronami. Jakość techniczna była przez nas brana pod uwagę, ale nie stanowiła głównego kryterium wyboru dlatego wśród nagrodzonych są zdjęcia wykonywane bardzo różnymi sprzętami. Z powodu takiej różnorodności podczas obrad stanęliśmy przed wieloma trudnymi decyzjami i staraliśmy się wybrać fotografie, które najbardziej zasługiwały na nagrody i w jakiś sposób do nas przemówiły. Bez względu na to czy zostaliście nagrodzeni czy nie mamy nadzieję, że fotografia oczarowała was tak samo jak nas kiedyś i wasza przygoda z nią jeszcze się nie zakończyła. Zwycięzcom gratulujemy serdecznie, a wszystkim życzymy dalszych przygód fotograficznych. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum