Wikimedia Polska

25 października 2021

Nowy projekt Wikimedia Enterprise

Aktualności / Jacek Broda

Dziś ruszyła nowa inicjatywa Wikimedia Foundation. Wikimedia Enterprise to przedsięwzięcie, które ma na celu wprowadzenie sprawiedliwych zasad korzystania z Wikipedii przez największe korporacje, takie jak Google czy Facebook.

Wiele firm korzysta z ogromu danych, które generuje Wikipedia. Do tej pory wielkie przedsiębiorstwa robiły to za darmo. Ten proces jet kosztowny w utrzymaniu, dlatego też Wikimedia Foundation stworzyła możliwość płatnej usługi korzystania z danych przez duże korporacje, w korzystniejszy i szybszy dla nich sposób.

Firmy dalej będą mogły bezpłatnie pobierać dane, to się nie zmieni. Jednak dodatkowe korzyści, specjalnie dostosowane usługi, dostępne za opłatą, mogą zainteresować gigantów branży technologicznej. Uzyskane z tej współpracy środki będą pozwalały rozwijać ruch Wikimedia i samą Wikipedię.

Wikipedia powstała z idei dzielenia się wolną wiedzą zawsze i wszędzie. Dlatego też nie stanie się na żadnym etapie płatna dla swoich użytkowników i użytkowniczek. Nie ma obaw, że pomysł się rozszerzy i wpłynie na sposób, w jaki korzystamy z Wikipedii. Wikimedia Enterprise sprawia, jedynie, że ci, którzy monetyzują na masową skalę dane wypracowane przez Wikipedystów i Wikipedystki, będą mieli szansę wsparcia idei wolnej wiedzy.

Strona Wikimedia Enterprise.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum