Wikimedia Polska

17 października 2021

Wikipedia jest kobietą! #wikiherstoria

Aktualności / Jacek Broda

Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy bez kobiet. Są one potrzebne zarówno wśród osób tworzących i edytujących Wikipedię, jak i wśród artykułów: w encyklopedii nie może zabraknąć biogramów kobiet (pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu, aktywistek i działaczek społecznych, etc.) Szacuje się, że na każde 5 biogramów w Wikipedii to biogram kobiety. A przecież obecność kobiet w Wikipedii to nie tylko biogramy – jest tyle haseł dotyczących życia, sytuacji czy historii kobiet na świecie, które powinny być tu opisane. A więc do dzieła!

Dlatego właśnie cały czas budujemy nowe projekty promujące herstorię, takie jak Wikipedia też jest kobietą czy (Nie) znane kobiety Wikipedii!

Cały czas zawieramy i kreujemy nowe partnerstwa, które pozwalają nam wspierać tworzenie wiedzy o kobiecych dokonaniach w różnych dziedzinach. O niesamowitych naukowczyniach i kobietach STEM pisaliśmy hasła we współpracy z twórcami projektu „100 inspirujących fizyczek, o kobietach w przemyśle pisaliśmy w ramach partnerstwa z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, a dokonaniach kobiet w powstaniach śląskich i plebiscycie udało nam się napisać dzięki kooperacji z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Niedawno organizowaliśmy także konkurs edycyjny zorganizowany we współpracy z Fundacją Olgi Tokarczuk, i Ambasadą Szwecji z okazji rocznicy otrzymania przez Olgę Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla. Celem konkursu było zwiększenie zasobów Wikipedii związanych z kobietami zajmującymi się literaturą oraz ich twórczością, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla.

Jednak praca nad zasypywaniem #wikigap się nie kończy. Niestety dalej, tylko 17% biogramów zamieszczonych w Wikipedii to biogramy kobiet, stąd pomysł na inicjatywę, o tym właśnie tytule #WikiGap, która ma na celu uzupełnienie brakujących biogramów kobiet w Wikipedii i odbywa się równocześnie w wielu miejscach na świecie. Dzięki temu w 2019 roku polskie biogramy kobiet stanowiły 15,7 proc. wszystkich wikibiogramów, w roku 2020 było to już 16,5 proc. To 0,8 proc. w górę, ale warto pamiętać, że mówimy o encyklopedii, która ma 1,5 miliona haseł.

Przed nami dużo pracy, by zbudować silną herstoryczną bazę wolnej wiedzy na Wikipedii, dlatego ogromnie dziękujemy Wikipedystkom i Wikipedystom za ich intensywną pracę, pisanie świetnie uźródłowionych, sprawdzonych artykułów i zaangażowanie każdego dnia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum