Wikimedia Polska

16 października 2021

EKO WIKI PACZKA! Nowa inicjatywa Wikimedia Polska i Interseroh!

Aktualności / Jacek Broda

Wikimedia Polska wspólnie z firmą Interseroh rozpoczyna innowacyjny projekt edukacyjny. Eko WikiPaczka – bo o niej mowa – to narzędzie edukacyjne stworzone w ramach programu #Wikiszkoła. Już niedługo podczas spotkań z uczniami i uczennicami zostaną wykorzystane nowe materiały – wszystko po to, by przybliżyć nastolatkom temat ekologii oraz wyzwania z tym związane.

Czym jest Eko WikiPaczka?


To zestaw wyjątkowych narzędzi edukacyjnych, który składa się z trzech pudełek łączących ekologię z zagadnieniami z zakresu tworzenia i edytowania Wikipedii. Na ścianach pudełek umieszczone będą zdjęcia z bazy Wikimedia Commons dotyczące danej tematyki. Każde pudełko zawierać będzie scenariusz, 20 kart umożliwiających przeprowadzenie zajęć oraz mini grę. W zestawach znajdzie się także scenariusz “escape room” dla szkolnych bibliotek.

 1. Recycling i Odpady: pierwsze pudełko zostało nazwane imieniem Georga E. Waringa. Będzie ono zawierać materiały dotyczące recyklingu i odpadów oraz otwartych zasobów edukacyjnych i wolnych licencji. Do pudełka zostanie dołączona kostka Rubika.
 2. Klimat: drugie pudełko zostało nazwane imieniem Eunice Foot. Poświęcone jest sprawom klimatu z naciskiem na uźródłowienie informacji. Uczniowie znajdą tam grę o klimacie o nazwie story cubes.
 3. Woda: trzecie pudełko nazwane imieniem Archimedesa zawierać będzie materiały dotyczące wody oraz edycji haseł
  w Wikipedii. Do pudełka zostanie dołączona starożytna łamigłówka Stomachion.

  Dodatkowo w ramach współpracy powstaną materiały dostępne online.


  Wspólny projekt Wikimedia Polska i Interseroh  Wspólny projekt Interseroh i Wikimedia Polska to idealne połączenie sił w służbie edukacji młodzieży. Interseroh od lat działa w duchu #ZeroWasteSolutions, dbając o rozwiązaniaBezMarnowania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarki odpadami, recyklingu, doradztwa środowiskowego oraz edukacji ekologicznej. Połączenie doświadczeń pozwoliło stworzyć pakiety dla młodzieży promujące wiedzę o ekologii oraz zagadnienia z zakresu tworzenia i edytowania Wikipedii.

  Ogromnie cieszymy się, że będziemy mogli sięgnąć po tak innowacyjne narzędzia w ramach programu wikiszkoła i jeszcze lepiej promować wiedzę o działaniach ekologicznych i Wikipedii!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum