Wikimedia Polska

26 września 2021

Polska Wikipedia obchodzi swoje 20 urodziny!

Aktualności / Jacek Broda

Dziś, 26 września 2021 Polska Wikipedia obchodzi swoje 20 urodziny! Ta największa na świecie wirtualna encyklopedia jest jedną z najpopularniejszych witryn w Polsce, którą co miesiąc odwiedza ponad 30 milionów użytkowników i której tworzenie, jako Wikimedia Polska mamy szczęście wspierać!

Te 20 lat to podróż od encyklopedii, której opasłe tomy uginały półki na szafkach, do bazy wiedzy liczącej prawie 1 500 000 artykułów, którą mamy na wyciągnięcie ręki, dostępną zawsze, wszędzie i o każdej porze.

Wikipedia polskojęzyczna została założona przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego. Początkowo funkcjonowała jako samodzielny projekt Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa i znajdowała się pod adresem wiki.rozeta.com.pl, należącym do krakowskiego przedsiębiorcy Shift. 12 stycznia 2002, zgodnie z sugestią twórców wersji angielskiej, została przyłączona do projektu międzynarodowego i przeniosła się pod adres pl.wikipedia.com, a 22 listopada 2002 na podstawowy do dnia dzisiejszego pl.wikipedia.org.

Wikipedii od zawsze przyświecały idee otwartości i współpracy, jest to projekt, który współtworzy na bieżąco tysiące osób w całej Polsce. Do spontanicznie rozwijającej się społeczności wolontariuszy może dołączyć każdy w dowolnej chwili i śmiało modyfikować strony.  Nad artykułami na Wikipedii i nad rozwojem projektów siostrzanych, takich jak Wikisłownik i Wikiźródła czuwa już łącznie ponad 4600 edytorów i edytorek. 

Społeczność Wikipedii jest ogromnie różnorodna – tworzą ją bystrzy nastolatkowie i profesorowie na emeryturze, kobiety i mężczyźni, osoby z wielkich miast i małych miasteczek, nauczyciele i uczniowie, eksperci i hobbyści, osoby o różnych poglądach i zainteresowaniach. Wszystkich ich łączy pasja do dzielenia się wiedzą, dociekliwość i chęć pomocy innym. I dlatego potrafią znakomicie współpracować, ponad różnicami. I choć jeszcze parę lat temu często było słychać głosy, że społeczność Wikipedii nieuchronnie się skurczy, te proroctwa okazały się nieprawdą. Społeczność aktywnych edytorów polskiej Wikipedii rośnie od 2016 roku, w tym roku osiągając największy od lat wzrost – średnia miesięczna liczba osób aktywnie edytujących Wikipedię wzrosła o ponad 6%!


By Wikipedia mogła się rozwijać, potrzebujemy waszego wsparcia! Dorzuć się do zbiórki urodzinowej! Każda wpłata pomoże nam rozwijać Wikipedię i projekty siostrzane! Pomoże tworzyć nowe hasła i artykuły oraz poprawiać już istniejące, pozwoli tworzyć nowe historie!

WESPRZYJ NAS NA ZRZUTCE: https://zrzutka.pl/20latwikipedii

Wspólnie możemy sprawić, by przez kolejne 20 lat i dłużej Wikipedia mogła służyć nam wszystkim, jak i kolejnym pokoleniom ludzi głodnych wiedzy!

Chcemy, by Wikipedia rosła w siłę każdego dnia! A Ty? Czego życzysz jej na kolejne 20 lat? Wirtualna kartka urodzinowa dla Wikipedii czeka na Wasze życzenia!
KLIKNIJ, BY ZŁOŻYĆ ŻYCZENIA!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum