Wikimedia Polska

25 maja 2021

Jaką rolę ma administrator na Wikipedii?

Aktualności / Jacek Broda

Wikipedia różni się od innych stron i encyklopedii, które znacie. Nie ma naczelnego redaktora i jednej stałej redakcji. Wikipedię edytować może każdy, przestrzegając panujących tu zasad i procedur. 

Na etapie edycji każdy z nas może napotkać na swojej drodze administratorów. Kim są? Jaka jest ich rola? Co mogą, a czego nie? 

Administratorzy to grupa zaangażowanych i godnych zaufania wolontariuszy i wolontariuszek, którzy decyzją społeczności otrzymali dodatkowe uprawnienia techniczne. Narzędzia, którymi posługują się administratorzy, nie dają kontroli edytorskiej nad Wikipedią. Służą one przede wszystkim celom porządkowym i prewencyjnym (dlatego symbolem administratorów w Wikipedii są miotła i mop!). Administratorzy służą także pomocą w edytowaniu Wikipedii, szczególnie nowicjuszom/kom. 

Jakie są najważniejsze uprawnienia przysługujące administratorom? 

  • usuwanie stron łamiących zasady lub uznanych przez społeczność za nieencyklopedyczne
  • blokowanie osób niszczących hasła
  • zabezpieczenie przed edycją stron często niszczonych i wandalizowanych
  • odblokowywanie użytkowników
  • dostęp do usuniętych stron 
  • nadawanie uprawnień redaktora i automatycznie przeglądającego

Warto wiedzieć, że wszystkie te działania administratorzy i administratorki podejmują zgodnie z ustalonymi wcześniej przez społeczność zasadami. 

W jaki sposób Wikipedia wybiera administratorów?

Administratorzy wybierani są w trwającym tydzień głosowaniu, do którego zgłaszają się sami lub są zgłaszani przez innych użytkowników. Kandydaci do tej funkcji muszą formalnie mieć na swoim koncie minimum 1000 nieusuniętych edycji, z których pierwsza miała miejsce co najmniej 3 miesiące przed datą zgłoszenia kandydatury. W praktyce jednak społeczność oczekuje teraz znacznie większego doświadczenia i stażu.

Nad kandydaturami głosować mogą zalogowani użytkownicy (oprócz kandydata) mający w momencie rozpoczęcia głosowania minimum 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej i zarejestrowani od co najmniej miesiąca. W trakcie głosowania zadają oni kandydatowi pytania, sprawdzające jego wiedzę o Wikipedii, podejście do zasad i doświadczenie. Kandydat otrzymuje uprawnienia administratora, gdy otrzyma co najmniej 80% głosów “za”. 

Kim są administratorzy i administratorki?

W tej chwili w polskiej Wikipedii mamy 98 administratorów i administratorek. Ale… tylko 96 z nich to istoty ludzkie. Dwóch administratorów to tak naprawdę boty, specjalne programy, których celem jest wykonywanie automatycznych prac porządkowych, wymagających admińskich uprawnień technicznych. 

Niektórzy administratorzy pełnią tę funkcję od bardzo dawna (jak np. Krzysztof Jasiutowicz, jeden z założycieli polskiej Wikipedii), inni pełnią tę funkcję od mniej niż roku. Admini różnią się też aktywnością – od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy działań administratorskich. Tak jak wszyscy wikipedyści, różnią się też wiekiem, zainteresowaniami i obszarami działań.

Jak współpracować z administratorami?

Pod tym adresem można składać prośby do administratorów: o zablokowanie użytkownika lub adresu IP, o zabezpieczenie strony albo jego wycofanie, o połączenie historii zintegrowanych stron, o usunięcie wersji stron; można też zgłosić błędy na stronach zabezpieczonych tylko dla administratorów (np. na stronie głównej).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum