Wikimedia Polska

9 maja 2021

Rozwijamy projekt \"Żywa tradycja w Wikipedii\"!

Aktualności / Jacek Broda

W marcu 2020 roku Wikimedia Polska rozpoczęła długofalową współpracę z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Nad czym wspólnie pracujemy? 

> po pierwsze nad zwiększeniem widoczności niematerialnego dziedzictwa kulturowego na stronach polskich i zagranicznych Wikimediów

> po drugie, naszym celem jest powiększenie zasobów Wikimedia Commons o materiały stworzone przez depozytariuszy (m.in. twórców ludowych), tj. ilustracje, zdjęcia, reprodukcje, filmy i nagrania audio dotyczące niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa już istniejących lub utworzenie nowych haseł dotyczących niematerialnego dziedzictwa kulturowego

> po trzecie, pragniemy stworzyć możliwości oddolnej dokumentacji i inwentaryzacji dziedzictwa przez społeczności, grupy i osoby indywidualne będące jego depozytariuszami (nosicielami) zgodnie z ideą Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (NDK)

Kim są depozytariusze dziedzictwa? To osoby, grupy, wspólnoty reprezentujące daną tradycję, umiejętność, wiedzę czyli inaczej mówiąc nosiciele dziedzictwa kulturowego. Depozytariusze to twórcy drewnianych zabawek ze Stryszawy, to koronczarki wykonujące koronkę klockową z Krakowa, szopkarze z Krakowa i twórczynie malujące porcelanę opolską i kroszonkarki. To właśnie z tymi niesamowitymi osobami współpracujemy.

W ostatnim czasie zorganizowaliśmy dla depozytariuszy/ek szkolenia z zakresu wiedzy o historii i sposobu działania Wikipedii, edytowania oraz ładowania zdjęć do tego repozytorium Wikimedia Commons. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do szybkiego rozwoju projektu i budowania większej świadomości na temat dziedzictwa.

Nasz projekt jest wyjątkową, nowatorską inicjatywą wikipedystyczną w Polsce, pierwszą dotycząca Konwencji UNESCO z 2003 roku.

STRONA PROJEKTU

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum