Wikimedia Polska

11 kwietnia 2021

Zapomniana książka Józefa Kraszewskiego już na Wikiźródłach!

Aktualności / Jacek Broda

Niesamowici Wikiskrybowie, tworzący projekt Wikiźródła, opracowują właśnie szczególną książkę J.I. Kraszewskiego pt. Nad przepaścią. Książka jest praktycznie zapomniana, w bibliotekach w Polsce można znaleźć tylko jeden egzemplarz, drugi – w USA. Książka ukazała się raz tylko w 1887. W literaturze jest praktycznie nie opisywana. A teraz dzięki imponującej pracy wolontariuszy każdy może mieć do niej dostęp i ucieszyć się lekturą!

Nad przepaścią to współczesna powieść obyczajowa, napisana w lipcu 1884 roku podczas osadzenia J.I. Kraszewskiego w twierdzy w Magdeburgu, Pierwsza publikacja miała miejsce w „Dzienniku Polskim”, wydanie książkowe ukazało się zaś w 1887 roku nakładem księgarni H. Altenberga we Lwowie.

Akcja powieści dzieje się w Warszawie. Główny bohater, trzydziestokilkuletni Aureli Żabiec, typ utracjusza i dekadenta, pragnie popełnić samobójstwo, które zostaje zaniechane z powodu przybycia dawnej znajomej, służącej domu Żabców, panny Salomei. Widząc, w jakiej go zastała sytuacji, zabiera mu strychninę i rewolwer i obiecuje, że jeśli w ciągu miesiąca Żabiec nie zmieni zdania i swojego położenia, które doprowadziło go do tego, co zobaczyła, odda mu je.

Powieść opowiada o wahaniach, wątpliwościach i błądzeniu Aurelego w poszukiwaniu własnej drogi i chęci zmiany dotychczasowego życia. Ważną rolę odgrywa w nich przypadek: wygrana w karty, stosunki z ciotką Winnicką, pojawienie się hrabiny Eleonory, dawnej miłości Aurelego, wreszcie samej Salomei. Ostatecznie Aureli zmienia się – osiada w Maczkach pod Warszawą i oddaje się tam pracy, odcinając się od swojej przeszłości.


Książka jest już w Wikiźródłach do pobrania w formatach pdf, mobi, epub lub do czytania online TUTAJ
Jest też hasło w Wikipedii, które Wam serdeznie polecamy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum