Wikimedia Polska

25 marca 2021

Wikimedia Enterprise

Aktualności / Jacek Broda

Wikipedia jest w pełni darmową, największą encyklopedią wirtualną na świecie. Jej funkcjonowanie wspiera Wikimedia Foundation z siedzibą w San Francisco. Jest to organizacja non profit i działa ona dzięki swoim darczyńcom. To ona utrzymuje serwery i dba o szybkość przepływu informacji, które codziennie dodają miliony internautów.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele doniesień o tym, że Wikipedia uruchamia płatną wersję o nazwie Wikimedia Enterprise. Wychodząc naprzeciw nieścisłościom i nieporozumieniom, pragniemy zapewnić, że Wikipedia była i zawsze będzie bezpłatna dla wszystkich, którzy pragną z niej korzystać i ją współtworzyć. Ponadto treści z Wikipedii zawsze można było i można będzie wykorzystywać w dowolnym celu, także komercyjnym.

Wikimedia Enterprise to inicjatywa Fundacji. Zauważono, że tacy giganci technologiczni, jak Google czy Facebook, pobierają wielkie ilości treści z Wikipedii i przedstawiają je w swoich serwisach. Jeżeli będą one zainteresowane zwiększeniem szybkości transferu tych danych, zostaną poproszone o udział w kosztach utrzymania serwerów Wikipedii. Dlatego powstała Wikimedia Enterprise.

Osobną organizacją jest nasze Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Wspieramy rozwój Wikipedii w Polsce, organizujemy szkolenia i konkursy dla Wikipedystów i Wikipedystek, inicjujemy działania edukacyjne i pracujemy z instytucjami kultury nad digitalizacją i upowszechnianiem dóbr kultury. To wszystko robimy non profit.

Wikimedia Polska nie czerpie i nie będzie czerpało zysków z Wikimedia Enterprise. Nasza działalność jest możliwa głównie dzięki naszym darczyńcom, przede wszystkim tym z Was, którzy co roku decydują się na przekazanie nam 1% podatku. Mamy ogromną nadzieję, że i w tym roku postanowicie nas wesprzeć. 

Potrzebujemy Was! Bądźcie naszymi Wikihero!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum