Wikimedia Polska

21 marca 2021

Wikipedia i jej HERstoria

Aktualności / Jacek Broda

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. A kiedy w 2011 roku porównano angielskojęzyczną Wikipedię z Encyklopedią Britannica, okazało się, że wśród brakujących wirtualnej encyklopedii biogramów znacznie więcej jest haseł o kobietach.Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy.

Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu. Wikimedia Polska cały czas podejmuje działania, organizuje konkursy i akcje na rzecz intensywnego rozbudowywania kobiecej strony Wikipedii, równocześnie szukając nowych sposobów na motywację edytorów//ek i budowanie bezpiecznej przestrzeni w internecie.

Szukamy inspiracji i nowych rozwiązań, chcemy zachęcać do edytowania artykułów o herstorii na Wikipedii, zależy nam na zasypywaniu #WikiGap, dlatego też chcemy porozmawiać o tym, jak przywrócić światu encyklopedyczne kobiety? Dlaczego opowiadanie i pisanie o herstorii jest ważne? Jak wyglądają doświadczenia Wikipedystek? Czy przestrzeń Wikipedii jest inkluzywna? Większość edytorów Wikipedii to mężczyźni, kobiet-edytorek jest coraz więcej, ale dalej za mało, jak to zmienić?

Na te pytania odpowiedzi szukać będziemy podczas najbliższej debaty!Już niedługo przedstawimy Wam nasze prelegentki!

Serdecznie zapraszamy na dyskusję pt. Wikipedia i jej HERstoria!, która odbędzie się 10 kwietnia o godz. 17.00 online i będzie transmitowana na naszych kanałach na Facebooku.

STRONA WYDARZENIA

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum