Wikimedia Polska

15 marca 2021

Jednodniówka edukacyjna pt. \"Czego warto uczyć dziś, by przydało się jutro #UzupełniamyBraki\" za nami!

Aktualności / Jacek Broda

Za nami konferencja – Jednodniówka edukacyjna pt. Czego warto uczyć dziś, by przydało się jutro #UzupełniamyBraki.

Cykliczne “Jednodniówki edukacyjne” poruszają tematy obecne w aktualnych dyskusjach nauczycieli, akademików, edukatorów oraz obecne wśród rozmów rodziców/opiekunów i uczniów/uczennic. Jako organizacja wspierająca ważne społeczne projekty, takie jak Wikipedia, Wikiźródła czy Wikisłownik, mamy doświadczenie w budowaniu efektywnych narzędzi i metod współpracy dotyczących edukacji w przestrzeni wirtualnej i pragniemy je skonfrontować z szeroką publicznością.

Drugie otwarte dla świata edukacji spotkanie zorganizowaliśmy w ramach Tygodnia Otwartej Edukacji i w partnerstwie z Katalyst Education, organizacją działającą na rzecz edukacji i rozwoju darmowych, cyfrowych narzędzi dla uczniów i nauczycieli.

Za tytułem, który wspólnie wybraliśmy – Czego warto uczyć dziś, by przydało się jutro #UzupełniamyBraki – stało przekonanie, że o brakach w edukacji można mówić, wskazując twórcze rozwiązania i dobre praktyki oraz kierując obszar nauczania w stronę aktywnego działania na rzecz podnoszenia kompetencji przyszłości zarówno po stronie uczących, jak i nauczanych.

5 marca rozmawialiśmy  m.in. o innym niż standardowe podejściu do lekcji wychowawczych: uwzględniającym istotne, a zarazem atrakcyjne tematy rozmów z uczniami o ich przyszłości (np. edukacja kosmiczna). Przyglądaliśmy się problemowi dostępności w edukacji – zarówno w sferze treści podręczników szkolnych (przedstawianie niepełnosprawności) jak i w innych zasobach, z których edukatorzy korzystają (tekst alternatywny). Z kolei niedostateczna reprezentacja kobiet w świecie cyfrowym wraz z ich wkładem w historię została przedstawiona w kontekście konkretnych działań podejmowanych w celu zmiany tej sytuacji.

Zaproszeni goście podzielili się również raportami i działaniami dotyczącymi media literacy w szkołach, a także zaprezentowali najnowsze darmowe materiały do nauki o klimacie i do pracy na lekcji z cyfrowymi dobrami kultury.

Bardzo się cieszymy, że konferencja zdobyła uznanie ponad 160 uczestników i uczestniczek.
Wśród kilku opinii, które otrzymaliśmy możemy pochwalić się m.in. takimi:

“Było inspirująco, entuzjastycznie, ciekawie”

“Bardzo merytoryczne wydarzenie, wiele ciekawych i nowych informacji”

“Rewelacyjne materiały, dziękuję za inspiracje i energię! Wiele nowych informacji, godne polecania!”

Jeśli przegapiliście spotkanie, nic straconego! Na naszym kanale Youtube czekają nagrania wszystkich wykładów! 
https://www.youtube.com/watch?v=_ZNI_clNbm8&list=PLGthWZtDb6-DJO01YkO42P0aJGTgtw1y9&ab_channel=WikimediaPolska

Polecamy także graficzne zapisy z konferencji przygotowane przez Helenę Leszczyńską

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum