Wikimedia Polska

27 lutego 2021

(Nie)Znane kobiety Wikipedii 2021

Aktualności / Jacek Broda

W Wikipedii brakuje tysięcy haseł o encyklopedycznych kobietach. Bez tej wiedzy największa encyklopedia świata jest niepełna! Dlatego właśnie przez cały marzec wikipedyści i wikipedystki będą wspólnie uzupełniać ten brak.

Skąd wiemy, że brakuje kobiet?

Tylko 16% haseł biograficznych w polskiej Wikipedii to hasła o kobietach. To stawia polską Wikipedię na 98 miejscu wśród innych wersji językowych. Dla porównania w wersji hiszpańskiej kobiety stanowią 21% wszystkich osób opisanych w Wikipedii, a w angielskiej – 18,6%. 

Na czym będzie polegała akcja?

(Nie)znane kobiety Wikipedii to konkurs edycyjny, trwający przez cały marzec, czyli miesiąc historii kobiet. W czasie tego miesiąca wikipedyści i wikipedystki będą pisać i uzupełniać biogramy kobiet w polskiej Wikipedii. To już 3 edycja konkursu, poprzednie przyniosły łącznie ponad 700 nowych i rozbudowanych haseł. 

W tym roku konkurs wspierać będą partnerzy: Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zachęcać będzie do tworzenia haseł o kobietach w przemyśle, projekt 100 inspirujących fizyczek do haseł o kobietach STEM, a Instytut Korfantego – do haseł o kobietach w powstaniach śląskich. A dzięki I LO Społecznemu Bednarska, do akcji włączą się licealiści i licealistki, którzy napiszą hasła o inspirujących kobiecych postaciach. 

Konkurs odbędzie się w 5 rundach. Najbardziej zaangażowane osoby otrzymają od Wikimedia Polska  gadżety związane z Wikipedią i upominki powiązane z tematem akcji. 

Edytony i szkolenia

Konkursowi towarzyszyć będą odbywające się przez cały marzec szkolenia edycyjne, a także dwa zdalne edytony: 6 i 24 marca o godz. 14.00

Przeczytaj więcej!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum