Wikimedia Polska

14 lutego 2021

Czego warto uczyć dziś, by przydało się jutro? #UzupełniamyBraki #Jednodniówkaedukacyjna

Aktualności / Jacek Broda

Stowarzyszenie Wikimedia Polska serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie online  z cyklu “Jednodniówka edukacyjna”, które odbędzie się już 5 marca. Cykliczne Jednodniówki edukacyjne poruszają tematy obecne w aktualnych dyskusjach nauczycieli, akademików, edukatorów  oraz obecne wśród rozmów rodziców/opiekunów i uczniów/uczennic. Jako organizacja wspierająca ważne społeczne projekty takie jak Wikipedia, Wikiźródła czy Wikisłownik, mamy doświadczenie w budowaniu efektywnych narzędzi i metod współpracy dotyczących edukacji w przestrzeni wirtualnej i pragniemy je skonfrontować z szeroką publicznością. 

Drugie  otwarte dla świata edukacji spotkanie organizujemy w ramach Tygodnia Otwartej Edukacji i w partnerstwie z Katalyst Education, organizacją działającą na rzecz edukacji i rozwoju darmowych, cyfrowych narzędzi dla uczniów i nauczycieli.

Za tytułem, który wspólnie wybraliśmy – Czego warto uczyć dziś, by przydało się jutro #UzupełniamyBraki – stoi przekonanie, że o brakach w edukacji można mówić wskazując twórcze rozwiązania i dobre praktyki, kierując obszar nauczania w stronę aktywnego działania na rzecz podnoszenia kompetencji przyszłości zarówno po stronie uczących, jak i nauczanych. 

5 marca 2021, w godzinach 11.00-13.45 będziemy rozmawiać m.in. o innym niż standardowe podejściu do lekcji wychowawczych: uwzględniającym  istotne, a zarazem atrakcyjne tematy rozmów z uczniami o ich przyszłości (np. edukacja kosmiczna). Przyjrzymy się problemowi dostępności w edukacji – zarówno w sferze treści podręczników szkolnych (przedstawianie niepełnosprawności)  jak i w innych zasobach, z których edukatorzy korzystają (tekst alternatywny). Z kolei niedostateczna reprezentacja kobiet w świecie cyfrowym wraz z ich wkładem w historię, zostanie przedstawiona w kontekście konkretnych działań podejmowanych w celu zmiany tej sytuacji. Zaproszeni goście podzielą się również raportami i działaniami  dotyczącymi media literacy w szkołach, a także zaprezentują najnowsze darmowe materiały do nauki o klimacie i do pracy na lekcji z cyfrowymi dobrami kultury.

Partnerem technologicznym konferencji jest Clickmeeting.

Rejestracja na wydarzenie rozpocznie się 19-go lutego 2021. Informacja zostanie podana na wydarzeniu i w social media obu organizatorów. 

DOŁĄCZ do wydarzenia!

PROGRAM KONFERENCJI

11.00- 11.05 – Przywitanie

11.05- 11.35 – Praktyczny wymiar wiedzy – wyzwanie współczesnej szkoły Andrzej Pieńkowski / Katalyst Education

11.35- 11.55 – Lista (nie)obecności- niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych. Główne tezy, najważniejsze pytania, dalsze kroki
dr Marta Sałkowska, Magdalena Kocejko, Magda Szarota / Collegium Civitas

11.55-12.10 – Wikipedia bez barier!uczyńmy Wikipedię bardziej dostępną dla osób z niepełnosprawnościami
Paulina Studniczka / Wikimedia Polska

12.10-  12.20 – “Klimatyczne ABC – bezpłatny podręcznik wiedzy o klimacie dr Aleksandra Kardaś / Uniwersytet Warszawski 

12.20 – 12.30 – Wojownicy Klawiatury: Nie daj się złapać na fake newsa!
Filip Szarecki / Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka i Polska Fundacja im. Roberta Schumana

12.30- 12.45 – Gdzie się podziały kobiety w Wikipedii? O uzupełnianiu luk w największej encyklopedii świata
Natalia Szafran-Kozakowska / Wikimedia Polska

12.45 – 13.00 – Jak projekt  “100 inspirujących fizyczek” pokazuje STEM Role Models
dr Anna Chrobry 

13.00- 13.15 – Nawigator Szkolny – prezentacja nowego portalu dla nauczycieli
Marta Malina Moraczewska

13.15-13.30  – Zakończenie konferencji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum