Wikimedia Polska

10 lutego 2021

4376 nowych przypisów w 1323 artykułach, czyli #1Lib1Ref 2021!

Aktualności / Jacek Broda

#1Lib1Ref to coroczna światowa akcja, zachęcająca bibliotekarzy, aby włączyli się w tworzenie Wikipedii, dodając do haseł wirtualnej encyklopedii przypisy do wiarygodnych źródeł. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki z całego świata zyskują coraz więcej zweryfikowanej i wiarygodnej wiedzy. W ramach kampanii lokalne biblioteki, wielkie i zupełnie małe, organizują wiele wydarzeń mających na celu promowanie przedsięwzięcia. 

Wikipedyści i bibliotekarze to naturalni sojusznicy – łączy ich miłość do wiedzy i chęć ułatwienia dostępu do niej jak największej liczbie ludzi. Co więcej, ich znakomite umiejętności wyszukiwania informacji i pracy ze źródłami, czynią z nich znakomitych edytorów i edytorki Wikipedii. Stąd pomysł zaproszenia ich do uzupełniania źródeł w Wikipedii.

Dlaczego źródła? Ponieważ to na nich wspiera się wiarygodność Wikipedii. W encyklopedii, którą każdy może edytować, zamieszczanie przypisów do książek, publikacji, czasopism, stron, na których można znaleźć informacje potwierdzające te zawarte w hasłach, jest najlepszą metodą weryfikacji treści. Każdy czytelnik może sięgnąć po wskazane źródło i sprawdzić czy faktycznie potwierdza to, co zapisano w artykule. Albo może wykorzystać go jako drogowskaz do poszerzania wiedzę ponad to, co w samej Wikipedii można znaleźć.

W tym roku akcja organizowana były od dnia 15 stycznia 2021 do 5 lutego. W tym czasie nasze zasoby przypisów znacząco się zwięszyły. Aż 42 osoby dodały 4376 przypisów w 1323 artykułach!

Największe brawa należą się użytkownikowi polskiej Wikipedii o nicku RedaktorGLAM, który dodał 2154 przypisy, na drugim miejscu znalazł się Wikipedysta o nicku Bibliograf82, trzecie miejsce zajął zaś Jotjotem.

Wydarzenie jest częścią międzynarodowej inicjatywy #1lib1ref,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum