Wikimedia Polska

24 stycznia 2021

Wyniki konkursu \"Poużywaj sobie\"!

Aktualności / Jacek Broda

Dziś wyjątkowy dzień! Bo już są i możemy zaprezentować wyniki naszego niezwykłego konkursu na remiks wolnej kultury #Poużywajsobie.


Organizując konkurs chcieliśmy zachęcić artystów/tki, twórców/twórczynie i wszystkich, którzy kochają sztukę do kreatywnych poszukiwań i tworzenia kolaży i remiksów na podstawie zasobów instytucji kultury udostępnionych w Wikimedia Commons.


Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a także Jurorkom, które stanęły przed trudnym zadaniem wyłonienia nagrodzonych prac.


Wybór okazał się na tyle nieoczywisty, że oprócz prac nagrodzonych zgodnie przewidywaniami konkursu, wyróżniliśmy dodatkowo szczególnie ciekawe dzieła, których autorki i autorzy poza konkursem zostaną nagrodzeni dodatkowymi upominkami.


Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi pokazaliśmy artystkom i artystom jak działa Wikimedia Commons – wspaniały zasób darmowych grafik, z których mogą korzystać do woli pod warunkiem wskazania źródła i zachowania zgodności licencji!

Nagrodzony cykl remiksów to prace Julii Wakuły

Za wyrafinowane, estetyczne rozwiązanie graficzne w ujęciu problemowym. Prace ujmują poczuciem humoru i zręczną grą z przyjętymi normami kulturowymi. Autorka afirmuje różnorodność i kwestionuje przyjęte wzorce, dotykając przy tym złożonej kwestii indywidualnego wyboru oraz ludzkich i nie-ludzkich relacji. Prace urzekają zarówno od strony kompozycyjnej, graficznej, jak i zwracają uwagę widza na czujne, estetycznie otwarte podejście do tematów aktualnych, choć poniekąd i odwiecznych (w sferze plastycznej, jak i zaakcentowane mocnymi tytułami).

Nagrodzony pojedynczy remiks to praca Nieszki Skłodowskiej

Za stworzenie odrębnej, twórczej pracy, odbiegającej w warstwie estetycznej i merytorycznej nie tylko od plików składowych, ale też od ogólnie przyjętej konwencji kolażu czy fotomontażu. A także za wykorzystanie dużej liczby, bardzo różnorodnych zdjęć oraz dokładne wskazanie ich pochodzenia. Urzekające w formie, kompozycji, indywidualnym podejściu do technik kolażowych, a także do użytych źródeł. Wyraźny, autorski charakter pracy i nadanie nowych znaczeń wykorzystanym materiałom.

class=wp-image-5405/

Wyróżnienie otrzymuje również cykl remiksów Magdaleny Zak

Za afirmację kobiety w kontekście ludowym. Umiejętne połączenie różnorodnych materiałów zdjęciowych (od zdjęć zdobień architektury, poprzez ilustracje z elementarza obrazkowego do reprodukcji dzieł sztuki) w spójny, interesujący obraz. Za estetyczne i oryginalne stworzenie pracy o nowej, twórczej wartości.

Nagrodzona została także pojedyncza praca Urszuli Mierzwy

Za przewrotne i estetyczne wykorzystanie zasobów Wikipedii. Urocze, całościowo spójne i pełne dowcipu podejście do tematu, a także uważne i czujne użycie materiałów źródłowych.

class=wp-image-5409/

Prace dodatkowo docenione przez Jurorki:

Walentyna Shaiko

Za oryginalny, intrygujący, niepokorny, zaskakujący i przekraczający bezpieczne granice komfortu wyraz estetyczny. Niecodzienna, otwierająca oczy i umysł praca. Innowacyjne, indywidualne i osobliwe podejście do kolażu, wykorzystanie materiałów źródłowych. Dojrzała, intrygująca praca.

class=wp-image-5411/


MammaMia91

Za klarowny i spójny wizualnie cykl komunikatów tekstowo-obrazowych, stymulujących do działania i wzmacniających poczucie sprawczości. Za swobodę graficznego opracowania kolażu i użycia go jako elementu kampanii wizualnej na rzecz wolności oraz literacki polot dopełniających poszczególne prace tytułów-sloganów. Za odmianę “wolności” przez różnorodne przypadki. Wizualnie jednomyślne, poruszające temat wolności i ciekawie, spójnie łączące typografię ze zdjęciami w społeczno-plakatowym charakterze.

Itsnohme

Za poczucie humoru, dystans i wskazanie innej, alternatywnej historii społecznej. Rozczulająca, prosta, spójna technicznie i znaczeniowo praca, która przełamuje schematy myślowe.

class=wp-image-5417/
Tatkowanie

Kokocollages

Za umiejętne połączenie subtelnej wizualności z mocnym i aktualnym przekazem politycznym. Za reinterpretację patriotyzmu i sugestię, jak mógłby wyglądać ceniący radość i piękno “matriotyzm”.

Konsekwentne w estetyce, poetyckie, wrażliwe, ale i stanowcze w swoim przekazie. Prace o bardzo dobrej kompozycji.

Zbiór kolaży inspirowanych Polską, wolnością i utworem Kocham Wolność: […] Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem […]

Anna Lach- Serediuk

Za przejrzyste, estetyczne ujęcie graficzne w plakatowym stylu, w którym wykorzystano połączenie biało-czarnych fotografii z liternictwem z obrazu Jadwigi Sawickiej. Za poetyckość słowno-wizualnych kalamburów, osładzających ponure aspekty codzienności. Manifest słowa i koloru.

Agnieszka Kępa

Za konsekwentny i wysoki poziom estetyczny. Wykorzystanie wielu materiałów źródłowych i stworzenie niezwykle profesjonalnych kolaży.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum