Wikimedia Polska

6 listopada 2020

Wikipedia bez barier!

Aktualności / Jacek Broda

Wikipedia bez barier! to nowa inicjatywa Wikimedia Polska, która ma celu zwiększenie dostępności zbiorów Wikipedii dla osób niewidomych i niedowidzących. Największe źródło wiedzy musi być inkluzywne i dostosowane do potrzeb każdego użytkownika i użytkowniczki. Pragniemy, aby dostęp do wiedzy nigdy nie był ograniczony. 

Chcemy szerzyć świadomość i rozbudowywać nasze zasoby artykułów o te, poświęcone niepełnosprawności. Wierzymy, że edukacja jest kluczem do budowania  świata wolnego od uprzedzeń i wykluczenia, świata, który celebruje różnorodność i docenia jej moc. 

Wiele haseł Wikipedii o dostępności wymaga dopracowania i uzupełnienia, z tego też względu będziemy  inspirować Wikipedystów i Wikipedystki do edytowania.

Zaprosiliśmy do naszego projektu #Wikipediabezbarier Kamila Pietrowiaka, który stworzył listę artykułów, wokół których skupimy się w najbliższym czasie podczas najbliższych akcji edycyjnych. Kamil Pietrowiak jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii, badaczem jakościowym, a także autorem książki “Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności”, która stanowi wielostronny opis życia osób niewidomych, w tym w szczególności niewidzących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa. 

Dodatkowo 16 i 18 listopada w godz. 18.00 do 20.30 odbędą się intensywne szkolenia dla Wikipedystów/ek z tworzenia tekst alternatywnego, który umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym odczytanie ilustracji i zdjęć. Podczas spotkania eksperci z Fundacji “Mili ludzie” przekażą informacje na temat tego, czym jest dokładnie dobry tekst/opis alternatywny?  Postaramy się odpowiedzieć na pytania o to. jak go napisać? O czym, w trakcie pisania, trzeba pamiętać, a o czym koniecznie należy zapomnieć?

23-25 listopada w ramach odbędzie się także szkolenie z edytowania Wikipedii dla początkujących, uwzględniające zagadnienia związane z tekstem alternatywnym.

Do 3 grudnia w ramach akcji #WikipediaBezBarier zachęcamy do współtworzenia z nami tekstów alternatywnych!

Zapisy na warsztaty.
Liczba miejsc jest ograniczona!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum