Wikimedia Polska

23 lipca 2020

Okiem Prezesa: nowa kadencja

Aktualności / Michał Buczyński

18 lipca zakończyliśmy uprzednią i rozpoczęliśmy nową dwuletnią kadencję władz Stowarzyszenia. 

Dwa lata pełne wyzwań

Ostatnie dwa lata były pełne zmian i ciężkiej pracy nad naszymi fundamentami, za którą chciałbym szczególnie podziękować Piotrowi, Jackowi, Markowi, Wojtkowi, Pawłowi i Gosi. Rozpoczynając w czerwcu 2018 roku w bardzo odmłodzonym Zarządzie, przeszliśmy długą drogę i mam nadzieję, że wszyscy koledzy będą nas wspierać dalej. 

Startowaliśmy z misją dalszego rozwoju Stowarzyszenia i cieszyliśmy się z pierwszego grantu celowego sAPG pozyskanego od Wikimedia Foundation na rozwój organizacyjny. Obiecaliśmy wówczas sobie i Wam, że mimo dodatkowych zadań nie porzucimy naszych dotychczasowych programów, a nawet będziemy je rozwijać szukając nowych sposobów wsparcia społeczności i współprac.

Wymagało to ciężkiej pracy, szczególnie Zarządu, ale słowa tego dotrzymaliśmy. Społecznościom edytującym Stowarzyszenie zapewniło trzy duże, odrębne cykliczne wydarzenia ogólnopolskie rocznie: Zlot Zimowy, wiosenno-letnią Konferencję Stowarzyszenia oraz najnowszy w rodzinie, jesienny Źródłosłów. Animowaliśmy szereg akcji edycyjnych: (Nie)znane kobiety Wikipedii, CEE Spring, Wikiwyzwanie. Osiemnaste urodziny polskojęzycznej Wikipedii obchodziliśmy przywracając (z sukcesem!) Miesiąc Wyróżnionego Artykułu i całym sercem wspieraliśmy realizację Waszych pomysłów, jak Wikiolimpiada czy Wikikonkurs Wolna Polska – Wolna Wiedza.

Fotografowie otrzymali powracające Wiki Lubi Zabytki i Wiki Science Competition, w których zdobyli szereg międzynarodowych nagród. Ponownie też szkoliliśmy, pozyskaliśmy tysiące plików (obserwujcie nasze statystyki i kategorię Commons) oraz rozwijaliśmy współprace z naszymi wspaniałymi partnerami: od NAC i dawnego Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach po Kariatydy i Mazowiecką Bibliotekę Cyfrową

Jednocześnie Stowarzyszenie przechodziło duże zmiany, które nawet jeśli nie są dla Was od razu widoczne, w przyszłości pomogą nam jeszcze lepiej promować wolne treści i dbać o ich rozwój. Z pewnością poznaliście pierwszego dyrektora operacyjnego Stowarzyszenia, a wielu członków zauważyło np. nowy plan strategiczny i budżety programowe, głęboką reorganizacja pracy Zarządu i zarządzania finansami oraz nowe sposoby współpracy z Stowarzyszeniem. Zmiany te zawdzięczamy ciężkiej pracy i poświęceniu szeregu wspaniałych Wikimedian. Mam nadzieję, że cały ten wysiłek da nam solidny wehikuł i paliwo na kolejne lata, w naszej drodze do silnego, przyjaznego Stowarzyszenia troszczącego się o kwitnące i przyjazne Wikimedia.

Co dalej?

Mam nadzieję, że wszyscy nowi i powracający współpracownicy Stowarzyszenia odczują pozytywne zmiany, a sam wraz z Szymonem i Wojtkiem, a także Łukaszem i całym zespołem zdołam je kontynuować. Po dwóch latach jesteśmy w innym miejscu: jako Stowarzyszenie jesteśmy nowocześniejsi, nieco lepiej zabezpieczeni i gotowi do nowych wyzwań. Pierwszym z nich są poszukiwania nowego domu dla Stowarzyszenia, a nawet domów – ponieważ w Zarządzie nie tylko marzymy o większym, funkcjonalnym biurze otwartym na społeczność, ale i świadomi rozmiaru kraju chcielibyśmy zdobyć dla Wikimedian przyjazne przestrzenie w kilku miastach Polski.

W zeszłym roku do naszych podstawowych programów dołączyła wraz z Klarą Edukacja. W najbliższych miesiącach (oby z Waszym udziałem!) duża część Stowarzyszenia będzie pracować nad rozwojem wolnych treści tak, by jeszcze lepiej pomagały uczniom i nauczycielom – i mam nadzieję, że wśród nowych projektów wielu z Was znajdzie coś dla siebie. W zespole nie zapominamy też o działalności informacyjnej nt. samych projektów Wikimedia, ich idei, wolnych licencji i tworzących te treści społeczności. Tutaj również zachęcam do aktywności osoby chcące pracować nad wizerunkiem Wikimediów czy popularnością poszczególnych inicjatyw i projektów.

Nasz najnowszy grant z Fundacji daje nam na dwa lata kwotę roczną prawie czterokrotnie wyższą niż w 2018. Środki te nam posłużą do realizacji zadań, o których wiele osób marzyło latami: badań dotyczących Wikimediów, wzmocnienia wsparcia społeczności i dostarczenia im nowych narzędzi technicznych, automatyzacji i masowych przenosin plików z polskich zasobów kultury i wielu innych.

Sukcesy te jednak nie ziszczą się bez Waszego wsparcia, pracy i pomysłów PT Wikimedian, zarówno jako twórców, jak i wolontariuszy samego Stowarzyszenia. Z tego powodu przedstawiamy Wam nowe możliwości oraz sposoby współpracy z Stowarzyszeniem, zarówno w formie uczestnictwa czy koordynacji projektu, jak i roli członka Zespołu Zarządczego. Mam nadzieję, że taka elastyczna formuła dająca wolontariuszom możliwie dużą decyzyjność i adekwatne środki zachęci Was do realizowania się w Stowarzyszeniu.

Wiele będzie się działo i każdy znajdzie coś dla siebie. Tylko w najbliższych miesiącach wracają Wiki Lubi Zabytki oraz Miesiąc Wyróżnionego Artykułu polskojęzycznej Wikipedii, która też przygotowuje się do zastępstwa! Będziemy też wspólnie edytować i zdalnie się spotykać, i zawsze czekamy na Wasze pomysły – bądźcie zatem z nami!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum