Wikimedia Polska

19 lipca 2020

Polskie zdjęcie najlepszym zdjęciem naukowym świata! Są już wyniki Wiki Science Competition!

Aktualności / Jacek Broda

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. W wyniku tego, na całym świecie, co roku, tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy.
W tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu i z wielką radością przyjęliśmy informację, że jedna z tych prac, fotografia rodzącej dafni, autorstwa Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego!

Nagrodzone zdjęcie pokazuje niesamowity moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, mikroskopijne zwierzę, uchwycone w
powiększeniu 100x. Jest ono oczywiście dostępne na Wikimedia Commons.

Fotografia mikroskopowa to pasja autora od wielu lat, Marek Miś tak wspomina swoje początki Zawsze interesował mnie świat rzeczy małych. Dlatego też od początku zainteresowała mnie makrofotografia. To jej poświęciłem gros swojego czasu. Przygoda z mikroskopem zaczęła się, (…) kiedy to wygrzebałem z szafy ojca zakurzoną i starą książkę Paul de Kruifa pt. “Łowcy mikrobów”. Ta książka odmieniła moje życie. Co prawda od zawsze interesowałem się przyrodą, jednak lektura tej książki skierowała moje zainteresowania w stronę zupełnie innego świata , świata niedostrzegalnego gołym okiem. Zapragnąłem tak jak bohaterowie wspomnianej lektury, odkrywać tajemnice mikrokosmosu. Budowałem własne mikroskopy, to, co przez nie zobaczyłem, rysowałem. Rysowałem przede wszystkim dla siebie, tak jak wielu przede mną. Na początku lat osiemdziesiątych wykonałem swoją pierwszą, czarno-białą mikrofotografię.

Autor, z wykształcenia biolog, na co dzień prowadzi założoną przez siebie Pracownię Makro- i Kirofotografii przy Suwalskim Ośrodku Kultury. Jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów poświęconych mikrofotografii, takich jak Nikon Small World i Olympus BioScapes.

Serdecznie gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum