Wikimedia Polska

10 maja 2020

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia /Wikipedia / Michał Buczyński

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże palcem po smartfonie i klawiaturą po Wikipedii.

Jak działa ta zabawa? W ramach skoordynowanej akcji Wikipedyści w wielu wersjach językowych, w tym polskiej, piszą na tematy związane z regionem. Od 21 marca do 31 maja w poszczególnych tygodniach wizytują kolejne kraje: od Austrii i Słowenii (pierwszy tydzień akcji) po Turcję i Azerbejdżan (tydzień czwarty).

Obecnie minęliśmy 2/3 kampanii i zgodnie z napiętym kalendarzem dotarliśmy do ostatniego dnia tygodnia siódmego: 4-10 maja odwiedzamy Ukrainę, Armenię i Albanię, a już w następnym tygodniu czekają nas hasła dotyczące Chorwacji, Kosowa oraz języka Esperanto!

class=wp-image-3973/
Kalendarz kampanii CEE Spring 2020, stan na 10 maja 2020

Bieżący tydzień jeszcze się nie skończył ale autorzy zgłosili już m.in. biogramy autorki dekoracji ceramicznych kijowskich budynków czy ormiańskiej nauczycielki, dziennikarski i feministki. Czekamy na więcej!

Jednocześnie cieszymy się wkładem z poprzednich w tygodni, które przyniosły ponad 400 nowych oraz szereg rozbudowanych haseł.
W tę (10 maja), następną (17 maja) i przypuszczalnie kolejne niedziele prezentujemy wybrane z nich na Stronie Głównej w rubryce Czy wiesz… Dzisiaj wśród wyróżnionych nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów Wikipedii przedstawiamy sześć nowości. Znajdziecie nie tylko nasze pierwsze hasło tegorocznej kampanii: Wagnerowską walkirię, ale i m.in. dwóch rosyjskich prekursorów mikrotonowości (żyjącego w Leningradzie Grigorija Rimski-Korsakowa (wnuka Mikołaja) oraz paryskiego emigranta Iwana Wyszniegradskiego), kazachskiego skoczka narciarskiego, a także bułgarski dom bogatego greckiego kupca oraz bułgarskie komputery osobiste z historią rozpoczętą w czasach RWPG.

class=wp-image-3974/
Rubryka Czy wiesz… na stronie głównej pl.wikipedia.org 10 maja 2020

Wszystkim autorom, redaktorom i recenzentom gorąco dziękujemy. 🙂

Co dalej?

Jeśli lubimy pisać: kampania edycyjna trwa do końca maja, więc przez 21 dni jeszcze można napisać i zgłosić swoje hasła. 🙂 Co więcej, redaktorzy pomagają sobie nawzajem np. przy weryfikacji i przygotowywaniu artykułów prezentowanych na stronie głównej.
Chętnym przypominamy tu o wszystkich szkoleniach online prowadzonych przez Stowarzyszenie!

Wszyscy: czytajmy o naszym regionie na Wikipedii! Przez lata zebraliśmy tysiące haseł (tylko w poprzednich edycjach konkursu CEE Spring zgłoszono 3 434 zupełnie nowe hasła), każdy więc znajdzie coś dla siebie. 🙂

Liczba haseł polskojęzycznej Wikipedii wciąż rośnie i mamy nadzieję, że wolna encyklopedia dostarcza wiele potrzebnej i interesującej wiedzy.

Autor jest nie tylko Prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska, prowadzącego polską część międzynarodowego konkursu CEE Spring, ale jest też Wikipedystą biorącym w nim czynny udział.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum