Wikimedia Polska

6 maja 2020

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia /Wikimedia Commons / Michał Buczyński

1 maja 2020 światowa społeczność Wikimedia Commons, projektu siostrzanego Wikipedii gromadzącego wolne multimedia, rozstrzygnęła konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019). Doroczny ogólnoświatowy konkurs na najlepszy plik graficzny nadesłany przez użytkownika Wikimedia Commons odbył się po raz czternasty.

W konkursie uczestniczyły wszystkie tzw. ilustracje na medal (featured pictures), które zdobyły to wyróżnienie społeczności w 2019 roku. Po dwóch rundach głosowań społeczność zebrana na Wikimedia Commons wybrała 58 finalistów w tym roku zgrupowanych w 1. rundzie w 24 kategoriach: od stawonogów i ptaków, przez widoki przyrody i wnętrza obiektów religijnych, po mapy, diagramy i ilustracje.

Laureaci

Ilustracją roku zostało zdjęcie prezentujące pacu jawi, tradycyjny wyścig byków rozgrywany w Sumatrze Zachodniej, autorstwa Rodneya Ee (licencja CC BY-SA 2.0):

class=wp-image-3955/
I miejsce POTY 2019 Wikimedia Commons
Jockey trzymający dwa byki w trakcie pacu jawi.

Drugie miejsce zdobyła fotografia dokumentująca jedno z najgłośniejszych wydarzeń 2019 roku – pożar katedry Notre-Dame w Paryżu 15 kwietnia. Na zdjęciu widzimy płonącą iglicę widzianą z mostu św. Ludwika. Autorem zdjęcia na licencji CC BY-SA 4.0 jest Guillaume Levrier.

class=wp-image-3956/
II miejsce POTY 2019 Wikimedia Commons
Płonąca wieża paryskiej katedry mariackiej, 15 kwietnia 2019 roku

Miejsce trzecie zdobyła fotografia młodej Kurdyjki w górzystym irańskim Kurdystanie świętującej Nowruz (Nouruz) – irański nowy rok obchodzony w równonoc wiosenną. Na zdjęciu dziewczyna trzyma płonącą pochodnię – element obchodów – i nosi tradycyjny strój kurdyjski. Autorem jest Salar Alkan, a zdjęcie udostępniono na licencji CC BY-SA 4.0

class=wp-image-3957/
III miejsce POTY 2019 Wikimedia Commons
Kurdyjska dziewczynka z pochodnią. Obchody Nouruz w górach irańskiego Kurdystanu

Miejsca IV-VI

Miejsce czwarte zdobył głośny w 2019 roku pierwszy bezpośredni obraz czarnej dziury w centrum galaktyki Panny A (Messier 87) uzyskany za pomocą Teleskopu Horyzontu Zdarzeń. Obraz na licencji CC BY-SA 4.0 zawdzięczamy naukowcom z Europejskiego Obserwatorium Południowego.

class=wp-image-3959/
IV miejsce POTY 2019 Wikimedia Commons
Obraz czarnej dziury, który obiegł media w 2019 roku.

Miejsce piąte to widok nieba w gęstej zabudowie Quary Bay w dzielnicy wschodniej Hongkongu. Autor: Benh Lieu Song, CC BY-SA 4.0.

class=wp-image-3961/
V miejsce POTY 2019 Wikimedia Commons
Gęsta zabudowa Hongkongu

Na miejscu szóstym samica makaka rozczochranego z młodym w rezerwacie Sanktuarium Katagamuwa na południu Sri Lanki. Autor: Senthi Aathavan Senthilverl, CC BY-SA 4.0.

class=wp-image-3962/
VI miejsce POTY 2019 Wikimedia Commons
Makaki rozczochrane na Sri Lance: matka z młodym

Więcej zdjęć…

w tym wszystkich dwunastu finalistów oraz poszczególne galerie tematyczne, znajdziecie oczywiście na Wikimedia Commons. Wszystkim laureatom gratulujemy!

Jednocześnie zachęcamy do korzystania z tych wspaniałych grafik, oczywiście przy zachowaniu licencji i zapraszamy do zapoznania się z bogatymi zasobami Wikimediów. Zacząć można od laureatów poprzednich edycji, przykładowo tak o nich pisaliśmy rok, a tak dwa lata temu.

class=wp-image-2574/
Zwycięzca POTY 2017 (I miejsce).
Dwie Phyllomedusa rohdei rywalizują o gałąź. Sfotografowano w Lesie Atlantyckim.
Autor: Renato Augusto Martins / CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons są bogatym zbiorem różnorodnych multimediów. Przypominamy, że w październiku 2018 roku świętowaliśmy już 50 000 000 plików w tym repozytorium wykorzystywanym przez m.in. Wikipedię, a liczba ta wciąż rośnie, także dzięki zdjęciom z Polski, w tym wspaniałym fotografiom polskich zabytków!

A kolejne POTY już za rok!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum