Wikimedia Polska

30 marca 2020

Nasze kampanie edycyjne – koniec marca 2020

Projekty Stowarzyszenia /Wikipedia / Michał Buczyński

Początek wiosny jest dla nas już od kilku lat gorącym okresem na froncie kampanii edycyjnych na polskojęzycznej Wikipedii. 🙂
W tym roku jest to czas wyjątkowo nietypowy, gdy w trosce o zdrowie uczestników oraz wobec obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 byliśmy zmuszeni anulować lokalne wydarzenia towarzyszące oraz poważnie przeorganizować naszą pracę. Mimo tych przeszkód uznaliśmy, że wirus jest tylko kolejnym dobrym powodem by zostać w domu i edytować, a akcje edycyjne mogą jeszcze do tego zachęcić. Z powyższych powodów nawet gdy nie starcza nam czasu na blog, nasze wpisy na wiki i działania nie ustają, a Autorki i autorzy mają z czego wybierać!

(Nie)znane kobiety Wikipedii

Już tradycyjnie marzec jest dla nas miesiącem uzupełniania kobiecych biogramów. Wcześniej w formacie Wikipedia też jest kobietą, od zeszłego roku prowadzona w nowej formule (Nie)znane kobiety Wikipedii, akcja Stowarzyszenia zaprasza do dodawania i rozbudowy na polskojęzycznej Wikipedii brakujących kobiecych biogramów. Do zeszłorocznego sukcesu mierzonego liczbami haseł (blisko 700) oraz nowych redaktorek i redaktorów wciąż nieco nam brakuje (na 48 godzin przed końcem zgłoszono mniej niż 350 wpisów), niemniej radość z każdego nowego autorka, biogramu i spotkania, nawet on-line, pozostaje wysoka!

Nowością w tej edycji jest wirtualny edyton prowadzony 30 marca z przyjaciółmi z Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej, na który zapraszamy od 16:00:

https://meet.google.com/sag-ehjy-hog

Tematem są (Nie)znane kobiety Wikipedii i WikiGap.

WikiGap – i cóż, że ze Szwecji?

W największej encyklopedii świata w jej licznych językach wciąż brakuje haseł o wielu ważnych kobietach z różnych dziedzin życia. Na szczęście wspólnie możemy to zmienić! Z tego powodu do międzynarodowej akcji edycyjnej o nazwie WikiGap Challenge zaprasza Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji, a my Mu partnerujemy na terenie Polski i Wikipedii w języku polskim.

class=wp-image-3912/
Warsztat edycyjny w trakcie WikiGap 2018. Warszawa, ambasada Królestwa Szwecji. Dziś to niestety niemożliwe…
Autor: Masti. Licencja Creative Commons BY-SA 4.0

Inicjatywa wiąże się z konkursem edycyjnym: międzynarodowym, ale też z polską odnogą z nagrodami-niespodziankami od nas i Ambasady. Cel jest szczytny, wybaczcie więc nam brak fizycznego spotkania edycyjnego w tym roku i odwiedzajcie polskojęzyczną stronę akcji!

Wiosna, wiosna… CEE Spring 2020

Marzec się jeszcze nie skończył, a już zaczął się międzynarodowy konkurs edycyjny CEE Spring 2020 organizowany przez społeczność szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej.

Logo

Nasza akcja trwa od 21 marca do 31 maja i polega o pisaniu o kolejnych krajach i kulturach, najlepiej zgodnie z napiętym kalendarzem! Wczoraj zakończyliśmy tydzień poświęcony Austrii i Słowenii, któremu zawdzięczamy opisy m.in. idryjskich koronek oraz wieżowca, trzęsienia ziemi i cmentarza w Lublanie.

Konkurs w poprzednich latach przyniósł 3 434 nowych haseł i liczymy w tym roku na dalsze wpisy dotyczące naszego regionu! Kolejny tydzień zaprasza nas na Węgry i do Erzji.

Więcej nt. konkursu w poprzednim wpisie.

Tygodnie Tematyczne

Na koniec przypominamy o organizowanych przez społeczność Wikipedii Tygodniach Temacznych: 28 marca rozpoczął się pierwszy tydzień artykułu libańskiego, a wcześniej w marcu skończyły się tygodnie szkocki i słoweński. Następny przystanek w kwietniu: Ameryka Centralna!

1 komentarz na temat “Nasze kampanie edycyjne – koniec marca 2020”

  1. Pingback: 1 400 000 haseł po polsku! – Blog Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum