Wikimedia Polska

31 grudnia 2019

10 powodów, dla których 2019 to był dobry rok dla polskiej Wikipedii i Wikimedia Polska

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

To był znakomity rok dla polskiej Wikipedii i jej projektów siostrzanych, ale też dla Wikimedia Polska. Dzięki pracy tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek kończymy ten rok odrobinę bliżej (nieosiągalnego?) celu zgromadzenia i udostępnienia sumy ludzkiej wiedzy. A nasza organizacja rozwijała się intensywnie, żeby jeszcze lepiej móc wspierać tę misję.
Zapraszamy do subiektywnego przeglądu 10 powodów, dla których mijający rok był udany dla polskiej Wikipedii, jej projektów siostrzanych i dla Wikimedia Polska!

  1. polska Wikipedia przekroczyła liczbę 1 370 000 artykułów! W 2019 roku zyskała łącznie 63420 nowych haseł (a do północy zostało jeszcze kilka godzin, więc to pewnie nie koniec!). To o 8000 haseł więcej niż w minionym roku. Ba, to największy roczny przyrost od 2014 roku! Pomogły w tym konkursy i akcje pisania haseł, organizowane przez Wikimedia Polska. W 2019 przyniosły prawie 4500 nowych lub rozbudowanych haseł!
  2. sporo dobrego stało się też w zakresie jakości Wikipedii. Przekroczyliśmy liczbę 3800 haseł wyróżnionych za jakość! W ciągu roku przybyło ich 220, z czego połowa – dzięki akcji Miesiąca Wyróżnionego Artykułu.
  3. jeszcze więcej instytucji kultury chce współpracować z Wikipedią i dzielić się z nią swoimi zasobami! W tym roku czytelniczki i czytelnicy Wikipedii zyskali dostęp do tysięcy nowych plików multimedialnych, podarowanych wirtualnej encyklopedii m.in. przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, Bibliotekę Cyfrową Uniwersytetu Wrocławskiego, Mazowiecką Bibliotekę Cyfrową, Kancelarię Prezydenta RP i Instytut Grotowskiego. To łącznie ponad 16 000 nowych multimediów!
  4. do Polski wrócił największy konkurs fotograficzny świata – Wiki Lubi Zabytki. Podczas miesięcznej akcji gromadzenia fotografii polskich zabytków nieruchomych zyskaliśmy 6800 zdjęć! Kościoły, dworki, zabytkowe obiekty przemysłowe, zamki… te wszystkie obiekty są teraz lepiej udokumentowane w Wikipedii
  5. ale i hasła naukowe zyskały znakomite ilustracje! Fotografie naukowców, zdjęcia zwierząt, roślin, zdjęcia mikroskopowe – 1300 ilustracji podarowaliście Wikipedii w ramach polskiej edycji akcji Wiki Science Competition. To wielka gratka dla wszystkich, którzy szukają w Wikipedii informacji naukowych!
  6. rośnie darmowa biblioteka ebooków, młodsza siostra Wikipedii, Wikiźródła. Ten olbrzymi zbiór elektronicznych książek (208 198 tekstów!) świętował 200 000 uwierzytelnioną stronę, cieszył się też sympatią czytelniczek i czytelników: teksty pobrano ponad 110 000 razy!
  7. sukcesy odnotowuje też wielojęzyczny Wikisłownik – w mijającym roku przekroczył liczbę 750 000 haseł (w chwili, kiedy to piszę jest ich już 794 000!). Najpopularniejszy jest język polski, który liczy sobie już 89 000 haseł. To czyni go jednym z największych współczesnych słowników języka polskiego!
  8. Wikipedia stała się pełnoletnia! Jej osiemnaste urodziny świętowaliśmy w gronie osób tworzących Wikipedię i jej sympatyków, ale przede wszystkim – w towarzystwie jej założycieli
  9. powiększył się zespół Wikimedia Polska. Dołączyła do nas specjalistka ds. projektów edukacyjnych, Klara Sielicka-Baryłka oraz dyrektor ds. operacyjnych, Łukasz Garczewski. Potrzebujemy ich na pokładzie, bo przed nami mnóstwo pracy: stworzyliśmy ambitną strategię na lata 2019-2022. Jej zrealizowanie oznacza lepszy dostęp do wiedzy, więcej osób i instytucji zaangażowanych we współtworzenie Wikipedii, rozwój społeczności projektów i… wiele więcej.
  10. Działaliśmy na rzecz poszerzenia grona twórców Wikipedii. Zorganizowaliśmy liczne warsztaty, edytony, wykłady i szkolenia z edytowania Wikipedii. Szkoliliśmy bibliotekarki i bibliotekarzy, studentów i studentki, pracowników i pracownice instytucji kultury. Łącznie aż 135 osób dowiedziało się dzięki nam jak tworzyć Wikipedię!

Jak widać, mamy powody, żeby kończyć ten rok z zadowoleniem i z radością spoglądać w 2020. Mamy mnóstwo planów i pomysłów! Możecie nam pomóc i wspierać nas i rozwój polskiej Wikipedii, dzieląc się swoim 1% podatku. Te środki pozwolą nam budować współprace z instytucjami kultury, organizować szkolenia, konkursy i wydarzenia. Możecie też pomóc nam jako wolontariuszki i wolontariusze, zapraszamy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum