Wikimedia Polska

3 grudnia 2019

Listopad w mediach

Wikipedia / Agnieszka Marszał

O czym pisano, mówiono w ubiegłym miesiącu na temat Wikipedii i pozostałych projektów Wikimedia? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem. Miłej lektury! 

W listopadzie ruszyła kolejna edycja konkursu Wiki Science Competition, którego celem jest zebranie zdjęć dokumentujących świat nauki. Media o starcie konkursu informowały już w październiku. “Zdjęcia naukowe zostaną zgromadzone w repozytorium Wikimedia Commons i będą stanowiły dodatkowe ułatwienie dla redaktorów i wikipedystów chętnych do tworzenia stron w wolnej encyklopedii” – pisze portal pcformat.pl. Informacje o konkursie pojawiły się również na antenie Polskiego Radia czy na blogu naukowym Polityki.

W listopadzie rozstrzygnięto z kolei konkurs Wiki Lubi Zabytki. Na tegoroczną, polską edycję wpłynęło blisko 7 tysięcy zdjęć wyjątkowych zabytków. Zwycięskie zdjęcia prezentują się niezwykle zjawiskowo, co zapewne przełożyło się na liczbę udostępnień informacji o wynikach konkursu w mediach społecznościowych. Z kolei materiał w mediach tradycyjnych pojawił się m.in. na stronie wp.pl. Z racji tego, że pierwsze miejsce w konkursie zajęło zdjęcie nieczynnego kościoła ewangelisckiego w Stawiszynie, o wynikach napisały też lokalne media  – faktykaliskie.pl czy calisia.pl

Niezwykle ciekawy artykuł można z kolei przeczytać na portalu Onet. To wywiad z trójką wikipedystów, którzy odkrywają przed czytelnikami tajemnice największej wolnej encyklopedii. Teatr i skarpety do sandałów czy aneksja Joli Rutowicz. Te nagłówki mówią wszystko 😉 Ale obok często zabawnych historii możecie zobaczyć, często mozolną, czasami frustrującą, ale zawsze sprawiają ogromną satysfakcję pracę wikipedystów “od kuchni”. 

Z kolei spiders’s web pisze o współpracy Internet Archive z Wikipedią. Ma ona na celu uczynić największą sieciową encyklopedię jeszcze bardziej wiarygodną i weryfikowalną. 

“Na encyklopedycznych stronach artykułów część przypisów zostanie zamieniona w linki do konkretnych fragmentów z książkowych źródeł, na które powołuje się autor wpisu. Zamiast ufać na słowo, że informacja znajduje się tam, gdzie podano, będziemy mogli to wreszcie sprawdzić samodzielnie” – czytamy w artykule. 

I na koniec brytyjska edycja Wikipedii. Otóż znajdziemy tam grafikę, według której część Polski nie jest bezpieczna dla środowiska LGBT. Na mapce czerwonym kolorem odgrodzono część południowego wschodu, w tym Podkarpacie, zaznaczając tym samym no-go zones, czyli strefy zakazane. O sprawie pisały ogólnopolskie media, w tym m.in. Gazeta Wyborcza. 

Więcej materiałów znajdziecie na stronie Wikipedia w mediach:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikipedia_w_mediach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum