Wikimedia Polska

19 listopada 2019

Wiki-rezydentura w instytucjach kultury i edukacji

Bez kategorii / Natalia Szafran-Kozakowska

Wikimedia Polska poszukuje osób współtworzących projekty Wikimedia, które zechciałyby współpracować z instytucjami kultury w ramach obszaru GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums) lub też instytucjami działającymi w obszarze edukacji.

Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie: https://pl.wikimedia.org/wiki/GLAM/Wikipedysta-rezydent.

Kim jest wikipedysta-rezydent?

Rezydent wspiera działania podejmowane między wybraną instytucją a ruchem Wikimedia.

Jego rolą jest wskazanie możliwości Wikipedii i projektów siostrzanych oraz współtworzenie pola współpracy ze społecznością Wikimedian. Dzięki jego staraniom pracownicy danej instytucji będą nie tylko rozumieć projekty Wikimedia, ale również po zakończeniu rezydencji będą mogli za ich pośrednictwem dzielić się swoją wiedzą i samodzielnie kontynuować działania.

Jak znaleźć wiki-rezydenta dla swojej instytucji?

Każda instytucja kultury i edukacji może zgłosić chęć przyjęcia wikipedysty-rezydenta, który stworzy dla instytucji nowe możliwości upowszechniania swoich zasobów. W tym celu można skontaktować się z Wikimedia Polska – pomożemy w poszukiwaniach!

Jak zostać wiki-rezydentem?

Zachęcamy wikipedystów do zgłaszania swoich kandydatur Celinie Strzeleckiej – koordynatorce ds. GLAM. Przeczytaj więcej w ogłoszeniu dla Wikipedystów: https://pl.wikimedia.org/wiki/GLAM/Wikipedysta-rezydent_poszukiwany!

class=wp-image-3721
Maria Drozdek – pierwsza w Polsce wikipedystka-rezydentka
(fot. Maire, CC-BY-SA 4.0)

Co potrafi wiki-rezydent?

Aktywność wikipedysty-rezydenta może dotyczyć wielu obszarów. Każda tego typu rezydentura przybiera nieco odmienny charakter, w zależności od specyfiki, zasobów, zbiorów i potrzeb instytucji.

Działalność rezydenta może polegać wpierw na odkrywaniu i udostępnianiu zasobów cyfrowych instytucji za pośrednictwem Wikimedia Commons, a następnie ilustrowaniu artykułów w Wikipedii, dbając o rzetelny opis udostępnionych zasobów.

Współpraca z wiki-rezydentem może koncentrować się wokół prac nad artykułami w Wikipedii o tematyce dotyczącej działalności instytucji.

Wikipedysta-rezydent to funkcja, która wymaga kompleksowych umiejętności związanych z edytowaniem, pisaniem i redakcją encyklopedycznych artykułów. To także znajomość zasad Wikipedii i wolnych licencji stosowanych w Wikimedia Commons. Współpraca z pracownikami instytucji w formie wiki-rezydentury obejmuje ponadto umiejętności organizacyjne, prowadzenie warsztatów i szkoleń z edytowania Wikipedii oraz innych działań edukacyjnych związanych z ideą otwartej wiedzy.

Drodzy wikipedyści i wikipedystki, zgłaszajcie swoje kandydatury!

Autorka: Celina Strzelecka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum