Wikimedia Polska

1 listopada 2019

Upamiętnienie

Konkursy fotograficzne /Wikimedia Commons / Agnieszka Marszał

Koniec października i listopad to szczególny okres w polskiej kulturze, kiedy odwiedzamy groby bliskich i dalszych zmarłych, tym samym pielęgnując pamięć o nich. Drugim sposobem na upamiętnienie może być uczestnictwo w specjalnym wiki-projekcie, którego celem jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej nagrobków, miejsc pochówku i cmentarzy na terenie Polski.

Projekt “Upamiętnienie” potrwa do 15 listopada. W jego ramach zapraszamy do przesyłania fotograficznej dokumentacji nagrobków, miejsc pochówku lub pamięci ze szczególnym uwzględnieniem nagrobków osób zasłużonych (np. artyści, politycy, samorządowcy, ludzie nauki) oraz nagrobków o znaczeniu historycznym (przedwojenne i starsze) oraz dokumentacji fotograficznej cmentarzy (w formie zdjęć widoków ogólnych). Fotografie posłużą do uzupełnienia bazy multimediów w Wikipedii jaką jest Wikimedia Commons i będą symboliczną formą upamiętnienia osób zmarłych.

Oświetlony
Wszystkich Świętych na Starym Cmentarzu w Łodzi – grób polskich harcerzy. Wykonano 1 XI 2014. Autor: Zorro2212. Licencja CC BY-SA 4.0.

Na stronie projektu dodatkowo podano nazwiska zmarłych, zasłużonych osób, których miejsc pochówku na Powązkach Starych nie ma w formie zdjęć w Wikipedii lub fotografie są niewystarczające jakościowo. Podano również, dla ułatwienia, numery kwater, rząd i numer nagrobka. 

Nagrody w konkursie są symboliczne – to zestawy upominków związanych z Wikipedią oraz zaświadczenia o udziale w konkursie.

Szczegóły znajdują się TUTAJ.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum