Wikimedia Polska

21 października 2019

Największy fotograficzny konkurs naukowy Wikipedii - Wiki Science Competition startuje już 4 listopada!

Konkursy fotograficzne /Wikimedia Commons /Wikipedia / Agnieszka Marszał

Czy naukę można sfotografować? Konkurs Wiki Science Competition jest tego namacalnym przykładem. Pozwala odkrywać nieznane oblicze nauki, wydobywać jej piękno i utrwalać ulotność.  Polska edycja konkursu startuje 4 listopada. W konkursie może wziąć udział każdy, kto kocha i dostrzega wyjątkowość świata nauki. Wszystkie fotografie trafią do zbiorów Wikipedii, a najlepsze zdjęcia zostaną nagrodzone.

Wiki Science Competition to międzynarodowy konkurs odbywający się w tym roku w okresie  od 4 listopada do 15 grudnia. Jego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Konkurs został stworzony, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Wszystkie zdjęcia trafią do zbioru Wikimedia Commons, które będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej.

class=wp-image-3649
Naukowcy przy pracy, UCL Culture, CC BY-SA 4.0

W jury konkursu zasiądą: dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczkowska, historyczka sztuki, dr Aleksandra Janusz-Kamińska, biolożka molekularna, lek. Paulina Łopatniuk, patomorfolożka, Sebastian Soberski, astronom, dr Wojciech Sternak, fotograf, kulturoznawca, Karolina Sulich, bioartystka.

class=wp-image-3650
20-krotne powiększenie helikalnego protoksylemu selera zwyczajnego (sznurków) z niebieskim barwnikiem, Tmatheus, CC BY-SA 4.0

Początki konkursu Wiki Science sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował inne kraje, dlatego organizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski). W sumie w 2015 roku udało się w ten sposób pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. Kolejna edycja odbyła się w 2017 roku. Polscy uczestnicy załadowali wtedy ponad 400 plików. Przesłane na konkurs zdjęcia ilustrują tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata.

class=wp-image-3651
Bakterie izolowane w podłożu, Rizelli Stefania, CC BY-SA 4.0

Nagrodami w tegorocznej edycji są karty podarunkowe w wysokości 1600, 1000 i 800 zł. Przyznanych zostanie również 6 wyróżnień z nagrodami w wysokości 100 zł. Konkurs został podzielony na kategorie: ludzie nauki, zdjęcia mikroskopowe, media niefotograficzne, zestawy zdjęć, natura i kategoria ogólna.

Organizatorem polskiej edycji konkursu jest Wikimedia Polska. 

Szczegóły znajdują się w linku:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Science_Competition_2019_in_Poland/Categories

2 komentarze na temat “Największy fotograficzny konkurs naukowy Wikipedii – Wiki Science Competition startuje już 4 listopada!”

  1. Pingback: Wyniki konkursu Wiki Lubi Zabytki – Blog Wikimedia Polska

  2. Pingback: Światowe nagrody Wiki Lubi Zabytki 2019 rozdane: wygrało zdjęcie z Polski! – Blog Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum