Wikimedia Polska

14 października 2019

Wandalizmy usuwamy w sekundę!

Wikipedia / Agnieszka Marszał

Po otrzymaniu literackiego Nobla przez Olgę Tokarczuk w mediach zawrzało. To historyczne wydarzenie przyćmiło pozostałe newsy. Świętowali również polscy wikipedyści. To właśnie w jednej ze swoich książek “Bieguni” autorka napisała o Wikipedii jako o “najuczciwszym projekcie poznawczym człowieka”. Biogram pisarki 10 października – czyli w dniu, kiedy otrzymała Nobla, odwiedziło ponad pół miliona osób. Nie obyło się jednak bez kontrowersji.

Dosłownie na kilka sekund w haśle dotyczącym Tokarczuk pojawiło się określenie “antypolska pisarka”. I to dosłownie na kilka chwil, bo wandalizm został natychmiast usunięty przez jednego z moderatorów Wikipedii. Internetową encyklopedię edytować może każdy. Ten przykład uświadamia nam,  w jakim stopniu i z jaką szybkością dane w Wikipedii są weryfikowane, a wandalizmy – usuwane.

Wikipedia tworzona jest przez wolontariuszy, którzy  bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Ich wkład w budowanie największej, wolnej bazy wiedzy na świecie jest wprost nieoceniony. Zdarzają się jednak i tacy, którzy to piękne dzieło – jakim jest Wikipedia – chcą niszczyć i umniejszać jego wiarygodność. Takie osoby nazywamy wandalami. Na szczęście tysiące wikipedystów stoi na co dzień na straży projektu, z miesiąca na miesiąc czyniąc go większym i lepszym jakościowo. Takim “strażnikiem” zostać może każdy – również Ty. Bez Was ten wandalizm  – ale też wiele innych – byłby widoczny w Wikipedii o wiele dłużej. 

“Z historii zmian wynika, że tzw. ręczny moderator bardzo szybko wycofał tę zmianę, jednak wpis ze słowem antypolska trafił na stronę na chwilę, ponieważ przeszedł automatyczną moderację. Serwis Google zdążył zaindeksować aktualizację, dlatego słowo antypolska pojawiło się w wynikach wyszukiwań” – czytamy m.in. na portalu onet, który taką informację podał w swoim serwisie. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum