Wikimedia Polska

9 października 2019

Tak świętowaliśmy 18 urodziny Wikipedii

Wikipedia / Agnieszka Marszał

Polskojęzyczna edycja Wikipedii ma już 18 lat. Od 2001 zmieniła swój wygląd, urosła do ponad 1,3 mln artykułów, została jedną z najczęściej czytanych stron w internecie i 10. największą Wikipedią. To co się nie zmieniło – tworzona jest zupełnie za darmo, przez setki wolontariuszy, gotowych dzielić się swoją wiedzą i pracą z całym światem. Ten jubileusz to święto wszystkich wikipedystów – każdego, kto dokonał choć jednej zmiany w Wikipedii. To wyjątkowe wydarzenie celebrowaliśmy wspólnie w ubiegły weekend w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie.

Pierwszy wpis, jaki pojawił się w polskojęzycznej Wikipedii brzmiał: Zaczynamy! Czy ja zwariowałem? Ojcowie-założyciele szybko zaczęli uzupełniać encyklopedię o hasła. Pierwsze z nich dotyczyło Reguły Titiusa-Bodego. Twórcy projektu, jak sami wspominają, pracowali do upadłego. Wkrótce do nich zaczęli dołączać kolejni. I tak minęło już 18 lat. Jak mówi jeden z założycieli, Paweł Jochym (z zawodu fizyk), udało się stworzyć coś – co z fizycznego punktu widzenia było niemożliwe. 

“Wikipedia to wikipedyści. To wam należą się słowa uznania. To, że Wikipedia jest stabilna i dojrzała zawdzięczamy właśnie wam. Dawniej strony internetowe to było coś zastrzeżonego – nie było łatwo stworzyć stronę, móc ją modyfikować. W momencie, kiedy powstała Wikipedia, strona, którą każdy może edytować, zmienił się sposób funkcjonowania całego internetu” – dodał podczas urodzinowego wystąpienia drugi współzałożyciel projektu, Krzysztof P. Jasiutowicz. 

Już rok po założeniu polskiej wersji, Wikipedia zawierała blisko 6 tysięcy haseł. W 2003 roku powstała inicjatywa “Artykuł na medal”, który ma wyróżnić najlepsze artykuły. Liczba ponad 1,3 mln haseł obecnie robi wrażenie, ale to właśnie nacisk stawiany jest na jakość. Ponad 830 artykułów medalowych, ponad 2700 dobrych artykułów pretendujących do miana tych najlepszych z najlepszych. Statystyki mówią same za siebie. Wikipedia staje się coraz bogatszym i rzetelniejszym źródłem wiedzy. To także dbałość o weryfikowalność źródeł. 

Wikipedia, której działalność wspiera i promuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska, współpracuje z wieloma prestiżowymi instytucjami. To dzięki tej współpracy do zasobów największej wolnej encyklopedii mogły zostać załadowane setki wyjątkowych zdjęć i artykułów. Na urodzinach w Warszawie gościliśmy przedstawicieli takich jednostek jak m.in. Centrum Cyfrowe, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Etnologia Wrocławska czy Stowarzyszenie z “Siedzibą w Warszawie”. 

Był tort, były życzenia, było wspólne świętowanie. Dziękujemy wszystkim za udział! O urodzinach pisali i mówili w takich mediach jak m.in. RMF FM, TOK FM, Radio Zet, Gazeta Wyborcza czy Wprost.

Zdjęcia: Celina Strzelecka, CC BY-SA 4.0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum