Wikimedia Polska

25 września 2019

Wikipedia ma 18 lat!

Wikipedia / Agnieszka Marszał

26 września polskojęzyczna wersja Wikipedii stała się pełnoletnia! W ciągu tych 18 lat urosła do ponad 1 360 000 artykułów i została jedną z najczęściej odwiedzanych stron w internecie. To wszystko dzięki nieocenionej pracy setki wolontariuszy, dzięki którym dostęp do wiedzy nigdy nie był tak łatwy i szybki. 

Wszystko zaczęło się 26 września 2001 roku. Hasło dotyczące reguły Titiusa-Bodego zapoczątkowało istnienie polskojęzycznej wersji największej encyklopedii w dziejach ludzkości. “Ojcami” projektu zostali lekarz internista – Krzysztof Jasiutowicz oraz fizyk Paweł Jochym. Za nimi podążyli kolejni. Dziś Wikipedię co miesiąc edytuje kilka tysięcy osób. 

Wikipedia rośnie z godziny na godzinę. Co chwilę powstają nowe hasła, co chwilę uzupełniane są już te istniejące. Redagowanie Wikipedii stało się dla setek osób przygodą życia. Jak mówią wikipedyści – to jedyne dobre uzależnienie. Cieszę się, że artykuły, które stworzyłem lub współtworzyłem, będą już zawsze służyły czytelnikom. Są one trwalsze niż murowany pomnik – to coś, co pozostanie po nas na zawszemówi wikipedysta o pseudonimie Szoltys.

W 2018 twórcy Wikipedii polskojęzycznej zostali finalistami XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP w kategorii “zespół”. Wikipedyści zostali docenieni za to, że wspólnie – jako zespół, ponad podziałami – pracują dla dobra całej ludzkości – popularyzując naukę i dzieląc się wolną, darmową wiedzą ze światem. I to chyba najlepsze podsumowanie ich 18-letniej działalności.

class=wp-image-3444
Wikipedyści podczas zlotu we Wrocławiu w 2019 roku. Autor: Kontrola, CC BY-SA 4.0

Wszystkich sympatyków Wikipedii, osoby edytujące, korzystające czy to na co dzień czy od święta z największej wolnej encyklopedii – zapraszamy 5 października na urodziny Wikipedii do Faktycznego Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie. Wspólnie z założycielami polskiej Wikipedii zdmuchniemy świeczki na urodzinowym torcie. Posłuchamy osób, które pamiętają początki projektu i porozmawiamy z przedstawicielami instytucji kultury i nauki o tym, jak największe w internecie źródło wiedzy zmieniło świat. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Osiemnastka_polskiej_Wikipedii

1 komentarz na temat “Wikipedia ma 18 lat!”

  1. Pingback: Wszystkiego najlepszego! 18 lat polskojęzycznej Wikipedii. – Blog Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum